Skocz do zawartości

Niskie blg początkowe - 8 BLG


Dawid Narloch

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż wczoraj zrobiłem Prawdziwy Lager - z ekstraktów słodowych NIEchmielonych. Jako że mam garnek 12litrowy to rozpuściłem ekstrakty w 9 litrach zagotowanej wody i następnie chmieliłem. Pozostałe 9 litrów wody zagotowałem i wlałem do fermentora. Jak tylko ostudziłem brzeczkę do przelałem ją do fermentora z wodą. Następnie zadałem drożdże (przy temp 28 stopni). Zapomniałem jednak sprawdzić BLG początkowe, więc po godzinie od zadania drożdzy zlałem sobie troszkę i patrzę żę mam 8 Blg. Czy to możliwe?? W instrukcji było napisane 12 Blg

A może brzeczka z wodą się dobrze nie zmieszała w fermentorze? Zawsze myślałem że jak się robi z ekstraktów lub też ekstraktów słodowych niechmielonych to BLG powinno wyść tak jak w instrukcji. Czy mogę coś naprawić? Czy pozostawić tak

, ale wtedy do ilu ma spaść BLG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odp. okazało się że mój cukromierz grubo przekłamuje :/ Nie spodziewałem się tego. Teraz jest ok. Po dodaniu błędu brzeczka ma 11,5 Blg :)

 

P.s. czy zmieżenie temperatury brzeczki nie odkażonym termometrem mogło doprowadzić do zakażenia?

Tzn mierzyłem temperaturę tuż przed zadaniem drożdży (29 stopni C), Z tego wszystkiego gdzieś mi to umknęło. Pozostały sprzęt był odkażany (fermentor, pokrywka, rurka, garnek łyżka) OXi ONE.

Edytowane przez Dawid Narloch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zmieżenie temperatury brzeczki nie odkażonym termometrem mogło doprowadzić do zakażenia?

Tzn mierzyłem temperaturę tuż przed zadaniem drożdży (29 stopni C), Z tego wszystkiego gdzieś mi to umknęło. Pozostały sprzęt był odkażany (fermentor, pokrywka, rurka, garnek łyżka) OXi ONE.

 

mogłeś zakazić, ale nie musiałeś... pewnie nikt Ci tego na 100% nie powie, póki nie poczekasz i nie przekonasz się po zakończonej fermentacji...

Zrobiłem podobnie w jednej z pierwszych warek, ale na szczęście nic się nie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz, piszesz o prawdziwym lagerze, a drożdże dałeś w temperaturze 28°C, ja tam na lagerach się nie znam, ale wydaje mi się że nie o taką fermentację w nich chodzi, ni w takich temperaturach ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.s. czy zmieżenie temperatury brzeczki nie odkażonym termometrem mogło doprowadzić do zakażenia?

Tzn mierzyłem temperaturę tuż przed zadaniem drożdży (29 stopni C), Z tego wszystkiego gdzieś mi to umknęło. Pozostały sprzęt był odkażany (fermentor, pokrywka, rurka, garnek łyżka) OXi ONE.

 

Moim zdaniem, jeśli drożdże są zdrowe i mocne, rozmnoża się na tyle szybko ze bakteriom już nic nie zostanie :) i będzie cacy. Póki co w każdej warce zdarzało mi się zrobić coś głupiego( nieodkażona łyżka, termometr, sprawdzanie paluchem czy słodkie :) ) i nic się nie stało. Jak mawia mój znajomy piwowar, tak naprawdę każde nasze piwo jest zakażone, sztuka w tym, żeby tym bakteriom nie dać dojść do głosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lagera robię z zestawu Prawdziwy Lager z Browamatora. Wg instrukcji, zadać drożdże miałem w temp poniżej 30 stopni, a następnie przenieść do pomieszczenia gdzie temperatura oscyluje pomiędzy 8-12 stopni i am trzymać 7 dni na burzliwej, potem 14 dni na cichej.

Więc chodziło tylko o temp zadania drożdży. (Drożdże z zestawu Saflager S-23)

Edytowane przez Dawid Narloch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg instrukcji, zadać drożdże miałem w temp poniżej 30 stopni, a następnie przenieść do pomieszczenia gdzie temperatura oscyluje pomiędzy 8-12 stopni i am trzymać 7 dni na burzliwej, potem 14 dni na cichej.

ech te instrukcje ;)

owszem poniżej 30 st.C, ale powinno się raczej drożdże zadawać w temperaturze bliskiej temp. fermentacji.

Tą liczbą dni fermentacji też bym się raczej nie sugerował dokładnie, tylko traktował je jako wyznacznik. Fermentacja to proces naturalny i za każdym razem może przebiegać inaczej, a wpływ na to ma wiele czynników.

Poczytaj na wiki i forum o fermentacji zanim teraz zaczniesz coś przelewać/nalewać/mieszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.