Skocz do zawartości

3blg czy można butelkować?


Adamus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Moja pierwsza warka ruszyła, na początek Coopers Lager 1,7kg + WES Ekstrakt słodowy jasny 1,7kg + 21 l wody.

Fermentacja burzliwa przebiegła dość szybko ze względu na temperaturę panującą w pomieszczeniu 23-25 stopni C. Potem to już z rurki leciały pojedyncze „bąbelki”. Początkowe 12blg, po 3 dniach spadło do 5blg, po 5 dniach wynosiło 3blg, po 6 dniach dalej 3blg i właśnie w tym dniu przelałem na cichą (czy dobrze zrobiłem?)

 

Czy mogę butelkować przy 3blg?

 

Jeśli tak to czy 4g cukru do refermentacji to nie będzie za dużo?

 

Pierwsze piwo, człowiek trochę panikuje.

Edytowane przez Adamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo w butelki lać można wtedy, gdy proces fermentacji się zakończył, tak jak w Twoim przypadku. Nie ma znaczenia, czy jest to 5 czy 1 Blg. Do obliczania ilości cukru do refermentacji służą kalkulatory, np RefRez do pobrania z WIKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności ile już na cichej leży to ja bym potrzymał z tydzień i bez obaw wtedy lał. Ja zrobiłem jedne gdzie po tygodniu burzliwa jeszcze nie ustała, było właśnie ze 3,5 może 4 blg i rozlałem z 4g cukru, wyszło dość mocno nagazowane, właściwie jak na Cascadian Dark Ale to przegazowane ale butelki całe i żyję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem jedne gdzie po tygodniu burzliwa jeszcze nie ustała, było właśnie ze 3,5 może 4 blg i rozlałem z 4g cukru, wyszło dość mocno nagazowane, właściwie jak na Cascadian Dark Ale to przegazowane ale butelki całe i żyję :D

To się tak nie chwal w wątku "czy już rozlewać?". Bo się młodzi naczytają, że niedofermentowane piwo będzie najwyżej trochę przegazowane, a później będzie płacz, że butelki strzelają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowe 12blg, po 3 dniach spadło do 5blg, po 5 dniach wynosiło 3blg, po 6 dniach dalej 3blg i właśnie w tym dniu przelałem na cichą (czy dobrze zrobiłem?)

Taka uwaga na przyszłość, piwo lubi spokój, im mniej jest Twojej ingerencji tym lepiej. Moim zdaniem nie ma sensu grzebać w fermentorze po 3 dniach. Po zadaniu drożdży odstaw fermentor w bezpieczne miejsce (najlepiej z dala od piwowara, żeby nie kusiło) i zapomnij o nim na tydzień. Po tygodniu to jest pierwszy właściwy moment, żeby zajrzeć i skontrolować Blg. Do tygodnia jedyna kontrola to temperatura nic więcej.

Wyznacznikiem zakończonej fermentacji jest stałe Blg, a nie jego wartość. Butelkowanie niedofermentowanego piwa może skończyć się naprawdę niebezpiecznie.

Także jeszcze raz cierpliwość, cierpliwość, cierpliwość ... a i piwo się odwdzięczy dobrym smakiem.

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dobre rady, na moim poziomie wiedzy, każda dobra rada jest cenna.

 

Także jeszcze raz cierpliwość, cierpliwość, cierpliwość ... a i piwo się odwdzięczy dobrym smakiem.

Właśnie tego muszę się nauczyć. Bo strasznie kusi żeby zaglądać do środka :)

 

Potrzymam tydzień na cichej i do butelek.

Moja pierwsza warka. Stres jest jak przed egzaminem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zobaczyć jak piwo fermentuje to sobie rób testy FFT w półlitrowym słoiku. Wystarczy tyle brzeczki co odlejesz z menzurki z pomiaru gęstości przed zadaniem drożdży, plus trochę odzyskane z osadów. Przy okazji nie będziesz miał problemów typu "zeszło do X, czy to już, czy jeszcze odfermentuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.