Skocz do zawartości

Drugi nastaw w życiu


Cezary Daniluk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Jako że pierwszy nastaw (coopers stout) nie do końća mi smakuje, zrobiony na cukrze, więc ma posmaki bimbrowe - aczkolwiek po 2 miesiącach zaczyna się układać i jest lepszy :) więc co powiecie na zestaw:

 

Brewkit Coopers Dark Ale + WES ekstrakt słodowy ciemny.

 

Później do refermentacji w butelkach zamierzam nasypać cukru ale trzcinowego :)

 

Ciemny - ponieważ gustuję bardziej w ciemnych piwach, niż w jasnych.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i racja, trzcinowy gorzej się też rozpuszcza, czyli załaduję zwykły ;)

Jak zrobię jakoś teraz, będzie jak znalazł na Boże Narodzenie do przetestowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewkit Coopers Dark Ale + WES ekstrakt słodowy ciemny.

Zdecydowanie ekstrakt poprawi smak.

 

A czemu nie zatrzeć samemu i problem cukru i bimbrowych posmaków znika i ogólnie piwo smaczniejsze ?

Zbynek80, nie każdy może mieć mozliwość robienia piwa z ziarna. Brak miesca, odpowiedniego sprzętu itd. A brewkit z ekstraktem rówież może dać na prawdę dobre piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie zatrzeć samemu i problem cukru i bimbrowych posmaków znika i ogólnie piwo smaczniejsze ?

 

Stara by mnie z mieszkania z tym wszystkim na zbity pysk wywaliła ;) już marudziła na kadź do fermentacji ...

Poza tym - gdzie w 2 pokojach i 46m2 trzymać te wszystkie bambetle.

 

Jakbym miał miejsce to jasne że wziąłbym się za samodzielne zacieranie :)

 

Jeszcze jedno ale - w mieszkaniu nie wiem czy zimą zejdę z temperaturą poniżej 20 stopni ;) to do fermentacji dla wielu rodzajów będzie o wiele za wiele ;)

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że mówisz o żonie ale one (kobiety) już mają taką przypadłość, że wszystkie takie rzeczy je drażnią i nie potrafią zrozumieć, że mężczyzna może mieć jakieś hobby bo znam wielu facetów o wszechstronnych zainteresowaniach a kobitki żadnych. Nie powinieneś dać się zdominować i tez mieć prawo do jakiejś przyjemności. Przy zacieranych warkach tych bambareli nie masz aż tyle więcej, w najgorszym przypadku gar i fermentor, w troszkę lepszym przy jednej warce 2 fermentory, jeden do wysładzania i rozlewu który w między czasie możesz wynieść do piwnicy/balkon itp. Co do temp to 20°C przy górniakach jest jak najbardziej ok. Trzymam kciuki za twoją pierwszą zacieraną warkę. Nie daj się jej.

Dodam że ja mam nieco większe mieszkanie ale trzymam 3 fermentory, beczkę 60l na nastaw cukrowy i aparaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie zatrzeć samemu i problem cukru i bimbrowych posmaków znika i ogólnie piwo smaczniejsze ?

 

Stara by mnie z mieszkania z tym wszystkim na zbity pysk wywaliła ;) już marudziła na kadź do fermentacji ...

Poza tym - gdzie w 2 pokojach i 46m2 trzymać te wszystkie bambetle.

 

Jakbym miał miejsce to jasne że wziąłbym się za samodzielne zacieranie :)

 

Jeszcze jedno ale - w mieszkaniu nie wiem czy zimą zejdę z temperaturą poniżej 20 stopni ;) to do fermentacji dla wielu rodzajów będzie o wiele za wiele ;)

Ja na 32m^2 mieszkam z żoną, kotem, 4 wiadrami fermetnacyjnymi, wiadrem z kranikiem, garnkiem 30l i balonem na wino 54l... nie wspominając o innych akcesoriach :P Kwestia tolerancji kobiety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze inne hobby ;) mam 3 motocykle ;) 2 samochody ( w tym 1 45 letni) więc ciężko będzie jej tłumaczyć ;)

 

Jak kiedyś wybuduję dom to będę miał gdzie trzymać wszystkie swoje rzeczy i wtedy na pewno wezmę się za zacieranie :)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że mówisz o żonie ale one (kobiety) już mają taką przypadłość, że wszystkie takie rzeczy je drażnią i nie potrafią zrozumieć, że mężczyzna może mieć jakieś hobby bo znam wielu facetów o wszechstronnych zainteresowaniach a kobitki żadnych. Nie powinieneś dać się zdominować i tez mieć prawo do jakiejś przyjemności. Przy zacieranych warkach tych bambareli nie masz aż tyle więcej, w najgorszym przypadku gar i fermentor, w troszkę lepszym przy jednej warce 2 fermentory, jeden do wysładzania i rozlewu który w między czasie możesz wynieść do piwnicy/balkon itp. Co do temp to 20°C przy górniakach jest jak najbardziej ok. Trzymam kciuki za twoją pierwszą zacieraną warkę. Nie daj się jej.

Dodam że ja mam nieco większe mieszkanie ale trzymam 3 fermentory, beczkę 60l na nastaw cukrowy i aparaturę.

Nie przesadzaj, zależy jaka kobieta ;) Moja uważa, że facet powinien mieć jakieś hobby i lepiej to niż jakby miał siedzieć na kanapie :) I zawsze w pracy w browarze pomoże, specjalizuje się zwłaszcza w leniu do butelek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dla ciebie inny pomysł. Tak zrobiłem 3 i 4 Warkę. Ekstrakt nie chmielony +słód barwiący + chmiel. Robisz to tak samo jak coopersa tylko gotujesz (chmielisz) w np 10 litrowy garnku (zakładam że stara ma) i dodajesz wodę do obliczonej ilości. Takie piwo jest dużo lepsze niż gotowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafek ja nie twierdze, że każda tak ma i nie twierdzę, że żadna nie ma hobby. Pewnie, że one chcą aby mieć hobby i nie leżeć na kanapie ale nie koniecznie już widzą fermentory itp w mieszkaniu.

Cezary, domin panowie nie powielajcie swoich postów tylko edytujcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dla ciebie inny pomysł. Tak zrobiłem 3 i 4 Warkę. Ekstrakt nie chmielony +słód barwiący + chmiel. Robisz to tak samo jak coopersa tylko gotujesz (chmielisz) w np 10 litrowy garnku (zakładam że stara ma) i dodajesz wodę do obliczonej ilości. Takie piwo jest dużo lepsze niż gotowiec.

 

Trzecie zrobię w ten sposób :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyte składniki - Coopers Dark Ale, ekstrakt słodowy ciemny WES. Drożdże oczywiście pójdą z coopersa.

Co sądzicie na zestaw składników ?

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyte składniki - Coopers Dark Ale, ekstrakt słodowy ciemny WES.

Co prawda, producent przewiduje dodatek cukru/glukozy do brewkit'a więc raczej należało zastosować jasny ekstrakt

bo piwo będzie za ciemne (to nie jest problem) i może mieć za mocne posmaki słodów palonych (to już dla niektórych może być problemem), ale i tak uważam, że powinno wyjść zacne piwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastaw rozrobiony w fermentatorze. o 22 zadaję drożdże o ile temperatura mieści się w normie dla nich i na podłogę niechaj bulka :) na pewno nie będę już popełniał 1 błędu i rozlewał jak tylko ucichnie pierwsze bulkanie :) Dokumentacja foto poczyniona, w mieszkaniu pachnie słodami jak się patrzy :)

 

Wstałem w nocy - fermentacja ruszyła.

 

Rano - bulka dość często, jednak nie tak często jak poprzednie (wtedy była wyższa temperatura).

 

Jedno porównanie - jak fermentowało na cukrze to w całym mieszkaniu "capiło" bimbrem. Teraz na ekstrakcie słodowym nic a nic nie czuć, to co wylatuje z rurki fermantacyjnej ma bardzo przyjemny słodki zapach :) już się nie mogę doczekać kiedy tego skosztuję :)

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Drugie w życiu wlane we flaszki. BLG~1, stwierdziłem nie ma co trzymać dalej :)

Poszło we flaszki :)

 

4 flaszki po wygrzewaniu w piekarniku dead, jedna po wlaniu piwa patrzę coś cieknie na podłogę (po żywcu taka dziwna z herbami itp) - za chwilę odpadł kawałek szkła i cała zawartość na terakotę luuuuu ;) od drugiej przy kapslowaniu urwałem szyjkę ;) i dwie w piekarniku zrobiły dead :)

 

Czekam na efekty :D

 

Aaaaa do połowy zwykły cukier dałem do drugiej połowy dla jaj trzcinowy bo stał obok w cukiernicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja początkujący piwowar mam już 4 warki za sobą ze słodów dodtakowo jednego black bocka - brewkita i powiem tak , że ze słodu piwo mi wyszło a z brewkitu tzw "bimbrowate" wyszło. Zalety piwa ze słodów są większe i już nigdy brewkita nie zrobię bo to piwo nie ma moja kobieta

Edytowane przez Kamill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.