Skocz do zawartości

Christmas Ale - co sądzicie?


ukko

Rekomendowane odpowiedzi

Pilzneński – 3,5 kg

Monachijski I – 1 kg

Special B – 0,25 kg

płatki owsiane - 0,4 kg

Palony z Żywca – 0,15 kg

 

Zacieranie

 

66 st C – 30 min

72 st C – 30 min

 

Gotowanie

 

Cascade 20g – 60 min

Wilamette – 20 g - 20 min

Wilamette – 10 g – 10 min

Przyprawy – na 10 min przed końcem

Imbir 20 g

Kardamon – 1 łyżeczka

Cynamon – 1 łyżeczka

Goździki 7-8 szt.

 

Fermentacja – Danstar Nottingham ok 19-20 C

 

Zastanawiam się jeszcze czy nie wrzucić trochę Cascade na sam koniec, albo nawet na zimno choć nie wiem czy nie przykryję wtedy przypraw.

Edytowane przez ukko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 łyżka kardamonu brrrry ,jak dla mnie chyba zawiela go ,i kardamon jakoś tak mało świątecznie mis się kojarzy

Dla mnie wręcz przeciwnie, mi się bardzo świątecznie kojarzy - będzie ok. Ja dawałem do swojego świątecznego 6 g na 20 l, ale to razem z innymi przyprawami. Całość przypraw u ukko wygląda ok.

Edytowane przez Rafek00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to wygląda wagowo, ale klecąc recepturę na swoje świąteczne kilkukrotnie natknąłem się na informację, iż kardamon jest dość intensywną przyprawą i wystarcza dosłownie kilka ziarenek. Nie wiem jak się to ma do "łyżki kardamonu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to wygląda wagowo, ale klecąc recepturę na swoje świąteczne kilkukrotnie natknąłem się na informację, iż kardamon jest dość intensywną przyprawą i wystarcza dosłownie kilka ziarenek. Nie wiem jak się to ma do "łyżki kardamonu".

 

Oczywiście mialem na myśli łyżeczkę do herbaty a nie dużą łyżkę, już poprawiłem ;) W zeszłym roku dałem podobne proporcje z tym że było więcej przypraw i inny zasyp, inne chmiele i drożdże. Kardamon nie przytlumił jakoś pozostałych przypraw.

Edytowane przez ukko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kardamonu co najwyżej parę gram i tylko po wyłuskaniu z łupin, te czarne ziarenka, goździków o połowę, natomiast cynamon 1/3 laski połamać, nie zaszkodziłaby tutaj wanilia, drożdże Windsor więcej wydobędą przyprawowego charakteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się ja z kardamonem robię tak, ważę w całości tyle i mi potrzeba, potem wyłuskuję ziarenka i to daję, więc tych ziarenek aż tak dużo nie wyjdzie.

Ja warzę w całości, wyłuskuję środek i wrzucam całość (środki i osłonki).

Raz dałem w ten sposób około 20 ziaren i czułem lekki niedosyt.

Teraz wrzuciłem około 10g / 60 ziaren. Za parę tygodni się okaże czy nie za dużo.

Aromat kardanomu jest generalnie dość łagodny, trzeba by chyba sypnąć tego sporo żeby dominowało i przeszkadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dawałem 30g na warkę, to dopiero po roku kardamonowa nuta się cofnęła, więc wolę mniej, a pewniej, 30g to zdecydowanie za dużo, choć niektóre przepisy o tyle wołały. Zmienił się nasz smak i stąd pewne anomalie. W XVIII wieku byłoby nawet za mało kardamonu na brytyjskie gardła, a dziś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.