Skocz do zawartości

Ciało obce w fermentorze na cichej


ja2

Rekomendowane odpowiedzi

Sensowne.

 

Tak naprawdę rurka, z wodą czy bez, nie jest wcale konieczna. Choć dla mnie jest przydatna. Ja używam z dwóch względów:

1. jako "zawór" eliminujący gaz (ale watka powinna dać radę)

2. jako wskaźnik, co się dzieje z nastawem, czy pracuje, na jakim jest etapie. Nie sprawdzam ciągle blg w piwie, jedynie raz na początku i dwa przed zlaniem do butelek. Ilość wydobywającego się gazu mówi mi czy już pora na cichą czy jeszcze się wstrzymać.

 

Wodę w rurce wymieniam, zwłaszcza jak są meszki.

Edytowane przez ponury fermentaThor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam rurek, ponieważ przy rozszczelnionym fermentorze nie ma szans na opanowanie szalejących drożdży, które właśnie postanowiły opuścić fermentor. Poza tym nic mi nie wejdzie do środka, a przy uchylonym wieku coś może się jednak przecisnąć.

Wodę w rurce wymieniam, zwłaszcza jak są meszki.

ą

Dlatego jeszcze raz polecam rurki typu Duplex - meszki do środka nie wlecą, bo się nie zmieszczą. Żeby nie zassać wody do przenoszenia, wystarczy zdjąć górną cześć. I nie ma problemu z założeniem na nią wężyka, żeby zrobić blow-off dla drożdży, które chcą iść na spacer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jeszcze raz polecam rurki typu Duplex - meszki do środka nie wlecą, bo się nie zmieszczą.

 

Nie próbowałem, może to i dobre rozwiązanie. Przy piwie meszek nie mam dużo, za to ja robiłem wina latem to pchały się roje. Wtedy przydawała się watka.

 

@ja2 - gratulacje AIPY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.