Skocz do zawartości

Mangrove Jack's M84 Bohemian Lager


Rekomendowane odpowiedzi

Bohemian Lager

 

Suche drożdże dolnej fermentacji odpowiednie do stylów typu Europejski Lager i Pilzner.

 

Opis szczepu

Bohemian Lager jest klasycznym szczepem dolnej fermentacji kontynentalnego lagera, produkującym eleganckie, dobrze zbalansowane piwa. Bohemian Lager Yeast charakteryzuje się wytrawnością i czystością wyczuwalną na podniebieniu, co jest typowe dla tradycyjnego czeskiego browarnictwa. Szczep ten daje gładkie i subtelne piwa, ze stonowanymi nutami owocowymi, co daje w efekcie odświeżające i rześkie lagery o wyrazistym chmielowym charakterze. Piwa o wyższym ekstrakcie początkowym, nie będą słodkie mając jedynie przelotny posmak słodkiego aromatu słodu. Okres dojrzewania piwa zdatnego do picia może wynosić już 4 tygodnie, ale jeśli pozwoli mu się leżakować/lagerować 6-8 tygodni, otrzyma się piwo bogatsze, gładsze o bardziej wyrafinowanym aromacie i smaku.

Parametry:

Klasyfikacja szczepu: Saccharomyces cerevisiae

Rekomendowany zakres temperatur pracy: 10-15°C

Odfermentowanie: 4

Flokulacja: 4

Zbijanie/sedymentacja (compaction): 4

 

 

Obserwacje z fermentacji

Dość szybki start jak na szczep lagerowy, tworzy obfitą pianę w ciągu 24 godzin. Docelową ekstraktywność uzyskuje się w przeciągu 2 tygodni z wyjątkiem mocnych brzeczek, które wymagają dłuższej fermentacji. Okres dojrzewania przy użyciu tego szczepu może być dość krótki i wynosić do 4 tygodni dając dobre rezultaty, chociaż po 6-8 tygodniach uzyska się bogatsze, gładsze piwo o bardziej wyrafinowanym aromacie.

 

Zaobserwowane cechy

 

Charakterystyka aromatu:

Można oczekiwać aromatu i smaku typowego dla szczepu Classic Bohemian Pilsner

 

Charakterystyka smaku:

Ziemista przyprawowość pochodząca z zarówno szlachetnych chmieli jak i słodu pilzneńskiego zostanie wzbogacona i wsparta przez średnią do pełnej treściwość. W brzeczkach z prostym zasypem, przetrwają delikatne posmaki słodowe. Piwo fermentowane przy użyciu tego szczepu jest zwykle bogate i mięsiste/substancjalne (chewy) a jednocześnie wcale nie mocne. Szczep przeznaczony do lekkich i delikatnie zbalansowanych piw.

 

 

Piwa o wyższej zawartości alkoholu:

Ten szczep w dość dobrze sprawdzi się w piwach o wyższej zawartości ale tylko do 9% alkoholu. Piwo powyżej 7% będzie słodkawe a alkohol może być lekko gorący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dość szybki start jak na szczep lagerowy, tworzy obfitą pianę w ciągu 24 godzin

 

A to ciekawe. Właśnie fermentuje pilsa tymi drożdżami i mam inne obserwacje. Fermentacja powolna ale zgodna dopuszczalnymi zakresami. Burzliwa ferm. rozpoczęła się 4 dni po zaszczepieniu brzeczki. Nie wiem jak można uzyskać wynik 24h; może przy temperaturze 15C i zadawaniu drożdży wybitnie na ciepło.

Dodam, że uwodniłem 18g drożdży na 20 litrów piwa 12,5 BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Zastanawiam się nad jednym: minimalna temperatura. Mam lodówkę, w której utrzymuje się bardzo stabilnie 8C, a nie chciałbym jej jeszcze przebudowywać by móc to podnieść do tych 10C. Chciałbym na tych drożdżach zrobić Koźlaka.

 

Edit: znalazłem odpowiedź w jakimś blogu dotyczącym win i miodów pitnych. Według niej każde drożdże będą pracować w temperaturach niskich, nawet 4 stopnie, tylko że bardzo, bardzo wolno.

Edytowane przez Beredinn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Panowie, Jak tam drożdże zjadły w końcu piwko jak należy? Po jakim czasie w końcu wystartowały? Ile wam trwała burzliwa?

Ja mam 18l brzeczki 13 BLG i zadałem paczkę 10g (oczywiście po uwodnieniu), fermentacja w 10 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie pracowały w ogóle przy 8 stopniach - dałem im 4 dni i nie ugryzły ani grama (nawodnione  zrobiony starter, który później był ochłodzony do temperatury brzeczki). Podniosłem temperaturę do 10 stopni i dodałem paczkę saflager s-23 W34/70 (tytka wprost, bez nawadniania). Pracowało ładnie, powoli, piwo wyszło takie, jak powinno. Pytanie tylko, które drożdże załatwiły sprawę - te, które nie wystartowały od razu czy te, które zadałem bez uwodnienia.

 

Aha, 2 tygodnie burzliwej, potem kilka dni w cieple, żeby dojeść, potem od razu do kega i refermentacja dalej w cieple. Na kran pójdzie za tydzień-dwa, jak skończy się hefeweizen.

Edytowane przez Beredinn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wystartowały przy 10 stopniach po trochę ponad dobie. Więc ładnie jak na to co napisali koledzy. Niemniej jednak po 7 dniach (10 - 8 stopni) z 13 BLG zjadło do 13 BRX, więc prawie nic. Brzeczka przeniesiona do 13-14 stopni. Jutro będę miał pomiar po tygodniu w tych temperaturach. Jak widać obserwacje podobne do kolegi Beredinna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie do lagerów nie mam na razie sił: na dwie warki (M84 i FM31) obie miały problem ze startem. Obie ruszyły po podniesieniu temperatury do 12 stopni, i obie wyszły dobre.

 

Z mojej perspektywy więc trzeba tą temperaturę dla lagerów trzymać mimo wszystko dość wysoko. Słyszałem już nawet opinie o tym, że BARDZO CZYSTE LAGERY wychodzą na W34/70 w 14, a nawet 16 stopniach. Oczywiście każdy pewnie powie o tym co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie we wspomnianych przeze mnie wcześniej temperaturach (11 - 15 C) po tygodniu zeszło do 4,41 BLG. Także przy tych 10 stopniach to by to pewnie trwało miesiąc. Ja strzelam, że mimo wszystko to kwestia szczepu. Może ten Wyeastowy 2000 Bavar Lager (przykład od Czesława Dziełaka: http://www.wiki.piwo.org/Pilzner_Bohemski_%28Wy%C5%82udzkie_Pe%C5%82ne%29,_Czes%C5%82aw_Dzie%C5%82ak_%28Dagome%29) lepiej działa w niższych temperaturach.

Beredinn, może masz wiedzę jak ten M84 nadał by się do Porteru Bałtyckiego? Ewentualnie ktoś, coś wie?

 

edit:

W opisie kolomara jest część poświęcona piwom mocniejszym. Ktoś potwierdza teorie o gorącym alkoholu?

Edytowane przez tkodyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16BLG skubnęło w 12 stopniach ładnie (był starter 1 litr w mieszadle magnetycznym, 10 BLG, 24 godziny, po tym czasie schłodzone do temperatury brzeczki). Myślę, że mogłyby skubnąć dużo więcej.

 

Ps: czy Ty czasem o to nie pytałeś na facebooku Setkowego warzenia? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem. Aktualnie mam na kranach hefeweizena oraz piwo z płatków (50% zasyp płatki zbóż różnego pochodzenia). Trzecim kranem jeszcze nie dysponuje ;)

 

Podczas przelewania w keg było bardzo dobre, już wtedy alkoholu nie było, karmel mocno wyczuwalny (zacieranie dekokcyjne), ale mało słodkie - więc drożdże dobrze wjadły. Posmaków złych brak.

 

Dokładnie powiem w okolicy świąt, wtedy płatkowe powinno się skończyć i podłączam kozła. Będzie wtedy miało już dość czasu na dojście. Mam opóźnienia w opróżnianiu beczek ze względu na chorobę ;)

Edytowane przez Beredinn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wybacz, teraz dopiero mam czas na forum

 

Piwo zdegustowane, moim zdaniem wyszło świetnie: drożdże dały na tyle mało od siebie, że wyszedł naprawdę udany koźlak - mocno karmelowy, średnio słodki, jedyne, do czego mogę się przyczepić to niepełna klarowność, ale wynika to pewnie z braku samego lagerowania. W następną zimę zrobię dwie warki z takim samym składem słodów i chmieli, jedną zaszczepię W34/70 a drugą M84, zobaczymy jakie dają różnicę. No i tym razem zrobię pełne lagerowanie na koniec fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie mam na fermentacji imperialnego portera 23,4 P. A na warce z cienkusza w 34/70, które to zadam do drugiej warki portera. Także przez przypadek robię to samo doświadczenie.

Co do klarowności piwa to mój pils nawet z lagerowaniem do krystalicznych nie należy. Więc byc może one tak mają, ale to sie jeszcze okaże.

Pozdrawiam

Edytowane przez tkodyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Suchary uwodnione zadałem w temp. 7-8 st.C do piwa marcowego. Po 4 dniach nie zjadły nic. Fermentacja ruszyła dopiero w temp. 13st. Po 2 tyg. fermentacja ustała na 4.5blg. Tydzień cichej i ten sam blg. Opóźniony start spowodował, że piwo układało się ponad 2 miesiące. Tych drożdży użyłem też do porteru bałtyckiego (gestwa). Zacieranie w 65st.-30 min. i 72st. -ok.60min. Fermentacja w 12-13st. 6 tygodni zeszło z 22 do 11blg. Temp. podniosłem na kilka dni do 17st. ale nic nie zeszło niżej. Po dwóch miesiącach od butelkowania nie jest przegazowane, ale do konsumpcji jeszcze za wcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też dopiero w 13 stopniach jadły.

Z perspektywy dwóch piw, moim zdaniem drożdże te mają może czysty profil smakowy ale aromat w przypadku fermentacji we wspomnianych ~13 stopniach wychodzi kwiatkowy (nie do końca jestem pewien porównania, muszę dać do degustacji jakiemuś znachorowi). We wspomnianym porterze z 23,4 zeszły do 9 BLG i pomimo podnoszenia temperatury i napowietrzania/mieszania, nie podjęły dalszej pracy. Zadana gęstwa W 34/70 ochoczo zabrała się do pracy.

Także jak dla mnie drożdże do lżejszych piw (11-13 BLG), które dają pełne piwa o średnio czystym aromacie.

Takie mam wnioski po jednej saszetce i dwóch piwach (Pils Bohemski, Porter).

Pozdrawiam

Edytowane przez tkodyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki: na opakowaniu tych drożdży wydrukowana jest informacja, że należy dodać DWIE saszetki drożdży na warkę 23 litrową.. naprawdę trzeba zadać aż dwie na warkę 11-12 blg?? Próbował ktoś zadawać jedną paczkę na takie piwo?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszy, u mnie zjadło 18L - 13 BLG (rehydratacja jednej paczki). Ale skoro tak napisali to być może powinno sie stosować dwie. Chyba nie pisali by tego dla podniesienia sprzedaży ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.