Skocz do zawartości

Mangrove Jack's M44 US West Coast Yeast


Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie tak samo jak w normalnych 'ejlach'. Piwo dość wytrawne, chmiel dobrze wyeksponowany.

Myślę że można ich użyć w standardowym AW, ale unikałbym kombinacji niskie blg + M44 + wytrawne zacieranie, bo może być trochę za mało ciała w takim piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

U mnie uwodnione wystartowały po ponad 2 dniach w 13,5° Blg w 19°C.

Gęstwa poszła do 16,4° Blg, ruszyły po kilku godzinach, a po 2 dniach w 17-18°C wyszły przez rurkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

U mnie widoczny start fermentacji po 10h od zadania.

Podczas filtracji zawsze, w połowie, odbieram 250ml brzeczki, którą gotuję przez kilka minut. Po tym roztwór do słoika i po kilku minutach wkładam do garnka z zimną woda.

Kiedy ciecz ma około 18-19°C dodaje drożdży. Wstrząsam słoikiem co 20 min w celu napowietrzenia brzeczki. Po 2 godzinach (wszystko odstane) zauważyłem pęcherzyki gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie mnie drażnią te drożdże.

30h od zadania i nic, jak na złość tym razem fermentacja w nieprzezroczystym i nieszczelnym wiadrze.

No nic. Przeniosłem do cieplejszego. Zobaczymy, co będzie po powrocie z pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Właśnie mija 43h od zadania uwodnionych M-44 do American Wheat 14Blg. Nadal brak oznak fermentacji, choć widać w fermentorze, że drożdże się namnożyły. Przeniosłem z 16 stopni do 23, zanim przeczytałem ten temat :) Także potwierdzam długi rozruch i znoszę znowu do piwnicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zrobiłem drugą warkę na nich i z gęstwy ruszyły po 6-10 godzinach, także dużo dużo szybciej. Po tygodniu Owsianego Stouta zjadły z 15,6 do 5, także w miarę. Dzisiaj (po 11 dniach) będę zlewał na cichą, więc uzupełnie dane ile odfermentowało.

 

Chciałbym na nich zrobić RiSa, ale nie mogę doczytać się jaką tolerancję na alkohol mają te drożdże?

Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobre drożdże do RISa, moje doświadczenie z nimi podpowiada mi, że mocno eksponują chmiel, a chyba w RISie chodzi jednak o to, żeby była solidna podbudowa słodowa solidnie wyeksponowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi one dały lekkie fenole/pieprz/goździk - to było piwo wędzone i nawet zagadalo razem ale w risie było by dziwnie.

 

Ps. Temperatura otoczenia poniżej optymalnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Bardziej stresujących drożdży nie miałem. S-04 i US-05 startowały po kilku godzinach. Dzisiaj po powrocie ze szkoły zajrzałem przez minimalnie uchylone wieko, i stał się cud - tworzy się piana. Rurka wolno bo wolno, ale zaczyna bulgotać. Zastartowały po 70 godzinach. Mam nadzieję że piwo wyjdzie i nic nie załapało przez ten czas, bo w innym wypadku tej firmie podziękuję. Jednak jeśli efekty będą niezłe, jestem skłonny ich używać.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.