Skocz do zawartości

Mangrove Jack's M20 Bavarian Wheat Yeast


Rekomendowane odpowiedzi

Bavarian Wheat Yeast

 

Suche drożdże piwowarskie zapewniające wysokie poziomy estrów i fenoli, pożądanych w piwach pszenicznych w stylu bawarskim.

 

Opis szczepu drożdży

 

Klasyczny szczep górnej fermentacji odpowiedni do fermentacji szerokiego wachlarza bawarskich piw pszenicznych. Drożdże te cechują się niskim poziomem flokulacji i czystym drożdżowym aromatem, czyniąc je idealnymi dla piw, które z założenia powinny być serwowane mętne. Szczep ten produkuje piwa o niskiej słodkości lub zupełnie wytrawne. Wyraźnie wyczuwalne smakowite aromaty bananowe oraz goździkowe są dobrze zbalansowane i gładkie w odbiorze.

 

Parametry

 

klasyfikacja szczepu: saccharomyces cerevisiae

rekomendowana temperatura pracy: 18-30°C

odfermentowanie: 3

flokulacja: 2

zbijanie/sedymentacja (compaction): 2

 

 

Obserwacje przebiegu fermentacji

Fermentacja rozpoczyna się między 24-36 godziną od zadania. W przypadku tych drożdży piana powstająca w czasie fermentacji nie jest tak obfita, jak przy zastosowaniu większości innych szczepów drożdży do piwa pszenicznego.

 

Ten szczep jest wolnofermentujący i nisko flokujący, który jednak z długim czasem leżakowania może dawać klarowne piwo. Trunek można spożywać już po 10 dniach od butelkowania. Polecany zakres temperatur to 18-24 stopni, jakkolwiek ten szczep może fermentować piwo w temperaturze do 30 stopni, dając jednak bardzo wysoki poziom estrów, jeżeli piwowar takiego efektu oczekuje.

 

Zaobserwowane cechy

 

Charakterystyka aromatu:

Duża zawartość klasycznych estrów bananowych, zbalansowanych przez aromaty goździkowo-cynamonowe pochodzenia fenolowego. Aromaty te mogą zdominować słodowy lub chmielowy charakter piwa. Tylko intensywne czekoladowe lub mocno palone aromaty w ciemnych piwach mogą przeważać.

 

Smak:

Szczep ten ma umiarkowaną tendencję do dość niskiego odfermentowania, dlatego też finalny produkt nie będzie słodki, będzie natomiast charakteryzował się „aksamitnością” oraz średnim poziomem treściwości. Większość karmelowych i słodowych smaków zostanie przez ten szczep przytłumiona, natomiast mocno palone i czekoladowe smaki będą wyczuwalne. Lekka kwasowość znacząco wzbogaca smaki pochodzące ze słodu pszenicznego.

 

Piwa o wyższej zawartości alkoholu

 

W piwach o wyższej zawartości alkoholu, fenolowy charakter tego szczepu staje się bardziej dymiony/wędzony a estry dominują w bukiecie piwnym. Słodki charakter piwa może być skutkiem płytszego odfermentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Właśnie fermentuje mi się Hefe-Weizen na podstawie tego przepisu ale na drożdżach M20.

Drożdże zadałem prosto z saszetki rozsypując na powierzchni brzeczki w temp. pokojowej. Następnego dnia fermentacja baardzo burzliwa. Piana zatkała rurkę i wieko fermentatora wybrzuszyło się. Niemal w ostatniej chwili uratowałem sytuację i usunąłem rurkę fermentacyjną. Fermentacja w temp. otoczenia to jest ok. 20 st. C.

Pierwszy raz zdarzyło mi się coś takiego więc zwróćcie na to uwagę podczas fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj piłam moją pszenicę na tych drożdżach, bardzo smaczna.

Lekko kwaskowa,delikatne drożdże, czuć wyraźne banany, w tle goździk, nie wlewałam osadu z drożdży do szklanki, a była fajnie mętna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Zrobiłem na nich trzy pszenice, jedną ciemną. Nie zauważyłem, żeby wędrowały do góry poza fermentor. Pianka drożdżowa była max na 3cm.

 

Natomiast to co rzuciło mi się w oczy to wyjątkowo płytka fermentacja. Dwie pszenice (12blg) standardowo zacierane spadły tylko do 5blg. Przy ostatniej się wkurzyłem i zacierałem w dużej ilości wody + super długa przerwa maltozowa i osiągnąłem wynik 3,8blg.

 

Jeśli chodzi o aromaty i smak - wszystko na miejscu. Nie chcę jakoś za bardzo wychwalać moejgo wyrobu, ale było to najlepsze pszeniczne jakie piłem w życiu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast to co rzuciło mi się w oczy to wyjątkowo płytka fermentacja. Dwie pszenice (12blg) standardowo zacierane spadły tylko do 5blg. Przy ostatniej się wkurzyłem i zacierałem w dużej ilości wody + super długa przerwa maltozowa i osiągnąłem wynik 3,8blg.

Sprawdź termometr ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź termometr ;)

Masz na myśli temperaturę pomiaru gęstości czy zacierania?

Mam termometr cyfrowy szpilkowy, analog z browamatora i jeden ze sterownika ES10 i każdy z nich +- 1 stopień wskazuje to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Robiłem na tych drożdżach weizenbock, najgorzej że nie robiłem pomiarów mogę jedynie bazować na teoretycznych parametrach, jeśli wierzyć dotychczasowej wydajności i programowi BS ekstrakt początkowy miał jakieś 17,5-18blg, nie zmierzyłem końcowego :(. Butelkowałem po 14 dniach fermentacji w temperaturze otoczenia 19°C(zadane w 18°C brzeczki), cukru na refermentację dawałem 8g/l, butelki pierwszy tydzień w temperaturze pokojowej później poszły do piwnicy(~10°C). Wczoraj próbowałem to piwo po miesiącu w butelkach, nagazowanie w normie(mogło by być ciut większe). Piwo w smaku... słodkie, zbyt pełne, spodziewałem się bardziej alko-wytrawnego, generalnie fermentacja płytka. Wydaje mi się że dobór tych drożdży do tego piwka było błędem ;/ za jakieś 3 tygodnie będzie publiczna degustacja, może uda mi się wyłuskać jakieś jeszcze opisy opisujące efekty fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jak długo przebiegała u was fermentacja, u mnie w temperaturze między 18-20°C termometr na fermentorze jak sprawdziłem, to piana zeszła, a mineło 5 dni. Może jeden dzień była wyższa np 22°C ale średnio poniżej 20°C. Czy fermentacja burzliwa tych drożdży trwa tak krótko czy są one takie szybkie. Dodam że fermentacja trwa nadal tylko nie ma piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj butelkowałem pszeniczne prawdziwe na tych drożdżach piwo bardzo klarowne chyba najbardziej jakie miałem do tej pory. Z 10blg zeszły tylko do około 4blg (ale pewnie tak mają). Czyli nie za dużo, ale piwo w smaku bardzo dobre. Fermentacja trwała 18dni, zabutelkowałem 22,5litra piwa z użyciem 175g glukozy zobaczymy czy nie za dużo dałem. Myślę że na sylwestra będzie gotowe :) jak nie to nic się nie dzieje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiaki, zaszczepiał nimi ktoś brzeczkę przy ok 14-16C (przesadzilem z balkonem), dlugo ruszały? Zrehydratowane wychodzą mi ze szklanki :P

 

Edit: Poszły na 15C :P zobaczymy, kiedy ruszą i jaki, finalnie, aromat bedzie miało piwo. Pozwole temp. podnieść się do 22-23C

 

Edit2: Temp 20C ~12H po zaszczepieniu, powoli ruszyły

 

Edit3: po ok. 2dobach od zaszczepienia zaczeły wychodzić z beczki ;) no ale 25L brzeczki w 31L wiadrze :P

Edytowane przez Kilus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Trochę odgrzeję kotleta,
Moje spostrzeżenia z użycia drożdży:
Przy rehydratajcji zachowały się dziwnie.
Po wsypaniu do ostudzonej przegotowanej wody, opadły na dno.
Niewielka część unosiła się na powierzchni, po zamieszaniu rozwarstwiły się jak gęstwa (na dole ciemniejsza warstwa -dosyć spora, cienka warstwa jasnobeżowych drożdży i mętna woda na górze) po godzinie nie wyglądały jakby były w najlepszej kondycji...
Zrobiłem "starter" 10blg dałem im 8 godzin "a może coś ruszy", pianka nad zawiesiną była mizerna.
Zapach był dziwny trochę jaja, ale głównie drożdże- w myśl zasady "zawsze można wylać" zadałem do brzeczki pszenicznego (zatarte dekokcyjnie, dekokcją trójwarową) o ekstrakcie 12blg. Po 7 godzinach w temperaturze pokojowej (20-21st.) ruszyły.
Leci drugi dzień fermentacji, na razie bez szaleństwa spokojnie bulka nic nie wyłazi, zobaczymy co dalej.

Ps. drożdże były świeże, miały datę przydatności do 2017 roku, trzymałem je w lodówce, a na pół godziny przed rehydratacją wyciągnąłem je by się ogrzały.


Edit: Piwo po 7 dniach fermentacji przy 21 stopniach, zeszło z 12 do 3,5 blg.
Wyraźne nuty Chleba pszennego (tostowego), goździk banan i odrobina gumy balonowej (chyba że mylę to z goździkiem).

Edytowane przez Ironkamil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

jak to sie mowi odgrzewam kotleta ponownie. Drozdzy uzywalem do puchy Coopersa Wheat Beer. Uzywalem 500gram slodu pszenicznego Muntosa i 400 gram dekstrozy. Drozdze uwodnilem w wodzie o temperaturze 22 stopni i zadalem do brzeczki o temperaturze 21 stopni. BLG poczatkowe bylo okolo 10.5/11. Laczna objetosc brzeczki to 21 litrow. Temperatura fermentacji to okolo 21 stopni. Co mozna powiedziec, drozdze dzikusy, szybko ruszyly i po okolo 12 godzinach "wyrzygaly" sie przez rurke. Drozdze byly bardzo aktywne przez nastepne 48h godzin i pozniej piana opadla i troche ucichly. Trzymalem piwo w fermentorze 10 dni po czym zabutelkowalem. Koncowe BLG wynioslo 1/1.5. Po zabutelkowaniu piwo bylo trzymane w temperaturze 21 stopni przez 7 dni a pozniej przenioslem je na balkon gdzie temperatura byla w zakresie 8-16 stopni. Pierwszy test piwa byl po 10 dniach od zabutelkowania. Piana gesta, drobna, piwo troche za slodkie jak dla mnie co jest dziwne bo BLG ladnie spadlo, gazu tak srednio jak na pszeniczniaka. Poczekalem wiec 21 dni i......banan na twarzy. Piwko smaczne, wrecz pyszne, gesta piana, brak slodkiego smaku, calkiem sporo nagazowane. Moge to piwo w smaku porownac do Franziskaner Hefe. Polecam te drozdze.

Edytowane przez kris81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banan na twarzy był, ale czy w aromacie tez? ;)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Bartek az takim specem w aromatach nie jestem dlatego porownalem to z piwem Franziskaner Hefe, ale  czuc cos jak banany i goździki. Zaraz otworze nastepne i bardziej zaglebie sie w aromaty  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • 7 miesięcy temu...

Dobra to i ja się pochwalę. U mnie fermentacja spokojna, z 12BLG zeszło do 4 i dalej ni w ząb. Fermentacja w zmiennych temperaturach, strych, w poludnie 18 stopni, potem 15 i mniej. Wiem, że troche hardkor, ale piwu nie stało się absolutnie nic złego. Przy butelkowaniu słodkie aromaty bananów i PRZEOGROMNE ilości goździka w smaku, pieprzne jak diabli, autentycznie jakby rozgryźć w zębach prawdziwego goździka. Już się bałem, że piwo będzie do wylania, ale po raz n-ty sprawdziła się zasada, że wylać zawsze zdążę. Piwo ostatecznie słodkawe, tak na granicy mojej akceptowalności. Tak jak goździka było od groma przy butelkowaniu tak po refermentacji prawie nic. Banan nie wyczuwalny bezpośednio, ale retronosowo jest go dużo. W sumie piwo pije się dwojako. Dopóki nie zrobimy wydechu przez nos piwo ma inny charakter, w stronę zbożowego jakby. Gdy zrobimy wydech za parę sekund odczucia diametralnie się zmieniają i wszystko idzie w stronę słodkości bananów, gumy. Ogólnie drożdże bardzo spoko, ale co bym zmienił to napewno zacieranie wyłącznie na wytrawnie chociaż ktoś wcześniej wspominał, że robił tak a i tak zeszło mu do 3,8 BLG. Ja zacierałem tak że, podgrzewałem do 72 stopni i pozwalałem opaść do 62, mieszając co jakieś 15min. Dwa takie cykle,w sumie jakieś dwie godziny. Znowuż było wcześniej wspomniane, że zeszło do 1,5 i też było słodkie.

Może ktoś zaraz będzie się pukać w czoło, ale nie bałbym się lekkiego (o 1-2blg) rozwodnienia jeśli komuś będzie za słodko przy butelkowaniu.

 

Porównać mogę tylko z WB-06 i FM41. Do wb w sumie nie ma co się rozpisywać, M20 są o niebo lepsze. Co do FMów: ciężko jednoznacznie ocenić, ja preferuję FM41 za wycofaną słodkość, o wiele bardziej zbożowo-tostowe ciało, ale jestem w stanie wyobrazić sobie, że np. kobiety pijące piwo z syropem prędzej wybrałyby właśnie weizena na M20.

 

Wizualnie wygląda to tak (werska bez osad i z). Piana brzydka bo za sprawą jakiejś mojej dziwnej inteligencji, po tygodniu od zabutelkowania nie było żadnego nagazowania toteż dodałem drugie tyle cukru do butelek. Nagazowanie zatem to 2x4jednostki. Brawa dla butelek!

20220116_001441.jpg

20220116_003135.jpg

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.