Skocz do zawartości

Dark Ale + cukier brązowy kandyzowany


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na stanie posiadam następujące składniki

Dark Ale Muntons 1,5

ekstrakt jasny Wes 1,25

cukier kandyzowany brązowy 600 gram

 

Tutaj pojawia się pytanie, jaki wpływ na moc piwa będzie miało dodanie cukru kandyzowanego. Zaznaczam, że planuję przygotowanie 17 -18 litrów piwa. Czy ktoś z doświadczonych forumowiczów może podać w przybliżeniu o jakiej mocy wyjdzie piwo z powyższego zestawu składników?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na stanie posiadam następujące składniki

Dark Ale Muntons 1,5

ekstrakt jasny Wes 1,25

cukier kandyzowany brązowy 600 gram

 

Tutaj pojawia się pytanie, jaki wpływ na moc piwa będzie miało dodanie cukru kandyzowanego. Zaznaczam, że planuję przygotowanie 17 -18 litrów piwa. Czy ktoś z doświadczonych forumowiczów może podać w przybliżeniu o jakiej mocy wyjdzie piwo z powyższego zestawu składników?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Jak dla woltażu robisz piwo, to może lepiej tanią "wiśnie" wypić niż w piwo się bawić.

 

Podaj objętość nastawu.

Edytowane przez GaGacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie wiem czy to ja niedokładnie zadaję pytanie, czy to może kolega po nowej maturze nie do końca rozumie zadawane pytanie.

Nie pytałem jakie dodać składniki do piwa, żeby mi Imperator z Jabłonowa wyszedł. Pytałem jaki wpływ ma dodanie cukru kandyzowanego

na moc piwa w podanym przeze mnie zestawie.

 

Objętość nastawu to 15 litrów wody + ekstrakty + cukier. Czyli razem około 18 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się ale poległem. Szukałem przelicznika "ekstrakt na cukier/glukozę" gdzieś go widziałem ale teraz nie mogę znaleźć.

 

Wlej wszystko do garnka do chmiel i będzie gitara - prorokuje że stężenie będzie zdrowo powyżej 4,5 "V"

Edytowane przez GaGacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj pojawia się pytanie, jaki wpływ na moc piwa będzie miało dodanie cukru kandyzowanego. Zaznaczam, że planuję przygotowanie 17 -18 litrów piwa.

Bez dodatku cukru, dostałbyś z tych ekstraktów około 12°Blg. Przyjmijmy, że odfermentuje to do 3°Blg. Czyli dostałbyś z tego 4,6-5% alk obj.

Jeśli do 17l nastawu dodasz 600g cukru do podbije to balling o jakieś 3,5°Blg. I cały ten cukier odfermentuje, Tzn z tych 15,5°Blg spadnie też pewnie do 3°Blg. Czyli da to ok 6,4-7% alk.

 

Alkohol wyliczony ze "standardowego" wzoru, tj (blg_kon - blg_pocz)*0,516 - wzór ten podobno trochę oszukuje przy wyższych blg, ale nie bawmy się w aptekę. :) A podaję przedział, bo zależy ile (i czego) dasz do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie demonizujmy cukru - on sam w sobie nie jest zly, zle jest jego ew. uzycie nie tam gdzie trzeba (np. do pilsa).

zrobienie niektórych gatunków piwa bez użycia cukru jest niemożliwe, lub prawie niemożliwe (np. tripel), w innych jest możliwe, ale tradycyjnie (i komercyjnie) cukier jest często używany (np. bittery).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podesłałem wątek w którym mowa o ekstrakt+cukier. Samemu jeśli potrzebuje zdziebko bardziej wytrawnego smaku używam cukru (w ilościach do 10%), ale Ekstrakt pół na pół z cukrem nie wpłynie pozytywnie na piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli dobrze rozumiem przy posiadaniu 2,7 kg ekstraktu, najlepiej dodać maksymalnie 200g cukru?

Znalazłem w internecie przelicznik 100g cukru = 188g ekstraktu .

 

Jeszcze jedno pytanie odnośnie refermentacji. Czy dodać cukier kandyzowany czy jasny ekstrakt w proszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam cukier kandyzowany i do fermentacji i do refermentacji ( w szczególności do Bitterów). Na pewno smak piwa jest lepszy niż na zwykłym cukrze. 1kg cukru+woda+łyżka soku z cytryny lub szczypta kwasku cytrynowego. Po uzyskaniu bursztynowej barwy, dolewam wody ok. 1l., ekstrakt słodowy i do fermentora. Co do refermentacji, ja osobiście nie widzę wielkiej różnicy między cukrem a ekstraktem w proszku-przynajmniej w przypadku piw z puchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam cukier kandyzowany i do fermentacji i do refermentacji ( w szczególności do Bitterów). Na pewno smak piwa jest lepszy niż na zwykłym cukrze. 1kg cukru+woda+łyżka soku z cytryny lub szczypta kwasku cytrynowego. Po uzyskaniu bursztynowej barwy, dolewam wody ok. 1l., ekstrakt słodowy i do fermentora. Co do refermentacji, ja osobiście nie widzę wielkiej różnicy między cukrem a ekstraktem w proszku-przynajmniej w przypadku piw z puchy.

Nie obraź się, ale muszę powiedzieć, że pieprzysz głupoty.

 

Najpierw piszesz, że cukier kandyzowany jest lepszy do refermentacji niż cukier biały. Później twierdzisz, że nie ma różnicy między ekstraktem w proszku a cukrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam cukier kandyzowany i do fermentacji i do refermentacji ( w szczególności do Bitterów). Na pewno smak piwa jest lepszy niż na zwykłym cukrze. 1kg cukru+woda+łyżka soku z cytryny lub szczypta kwasku cytrynowego. Po uzyskaniu bursztynowej barwy' date=' dolewam wody ok. 1l., ekstrakt słodowy i do fermentora. Co do refermentacji, ja osobiście nie widzę wielkiej różnicy między cukrem a ekstraktem w proszku-przynajmniej w przypadku piw z puchy.[/quote']

Nie obraź się, ale muszę powiedzieć, że pieprzysz głupoty.

 

Najpierw piszesz, że cukier kandyzowany jest lepszy do refermentacji niż cukier biały. Później twierdzisz, że nie ma różnicy między ekstraktem w proszku a cukrem.

Chodziło mi o to, że kandyzowany jest lepszy od zwykłego cukru (refermentacja) a nie widzę różnicy między cukrem kandyzowanym a ekstraktem w proszku (również refermentacja). Podałem zależności trzech produktów:

 

kandyzowany-cukier biały = różnica

kandyzowany-słód w proszku = nie widzę różnicy

 

teraz kumasz darko :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Tomek80. 100 g cukru daje 10 blg w litrze. Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale 600 gram da ci 60 blg, podzielone przez 17,5 litra = 3,43 blg. Ale to już objaśnił kolega Stasiek. Ja również robiłem Old Dark Ale, tyle że na ekstraktach Coopersa 1,76 kg + Ekstrakt ciemny 1,5 kg + 200 gram cukru kandyzowanego + 300 g trzcinowego demerara. Z początkowego nastawu 16 blg zeszło na burzliwej do 4,5 i to na drożdżach Coopersa, które mają opinię żarłocznych. Po pierwszej degustacji nie zauważam żadnych smaków ani zapachów bimbrowych. A styl Old Ale dopuszcza użycie cukru.

Co do refermentacji. Ja używałem już suchego ekstraktu (dość kosztowne rozwiązanie, ale pozostajesz w zgodzie z niemieckim prawem czystości) - dość dużo luźnego osadu. W jednej warce, do której dodawałem właśnie ekstraktu, brakło mi owego na ostatnie trzy butelki. Ponieważ nie chciało mi się zawracać głowy odmierzaniem ekstraktu dla 3 butelek, dodałem odpowiednio mniej zwykłego kryształu. Efekt jest taki, że smak i nagazowanie są identyczne, natomiast te z cukrem mają mniej i bardziej zbity osad na dnie. A teraz dodaje do refermentacji fruktozy, ale mam jeszcze trzcinowy i też go wypróbuję. Pzdr

 

Koledzy szymin72 i darko - pokój między Was

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blg/Stopnie Blg

jednostka określająca stężenie ekstraktu w brzeczce.

1 stopień Blg = gęstość takiego roztworu cukru w temperaturze 20 °C, który zawiera 1% cukru (wagowo), czyli 10 g cukru na 1 kg roztworu.

W czym tkwi mój błąd pierwszy i podstawowy kolego? Czyżby założenie, że 1 litr waży 1 kg? I jak mój błąd wpływa na obliczenia?

Dzięx za odp.

pzdr

Edytowane przez cyfronik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

W czym tkwi mój błąd pierwszy i podstawowy kolego? Czyżby założenie, że 1 litr waży 1 kg? I jak mój błąd wpływa na obliczenia?

Dzięx za odp.

W założeniu że cukier powieksza objetość roztworu tak jak wagę roztworu, czyli generalnie tym ze się posługujesz pojęciem objetości zamiast pojęciem wagi (a blg to jednosta wagowa):

 

0,9 l wody + 0,1 kg cukru = 10 blg (objetość roztworu 0,96 l zakładając średnią że 1 kg cukru to 0,6 l objetości po rozpuszczeniu),

czyli dla Twojego złożenia że 0,6 kg cukru rozpuszczamy w 1 l wody wychodzi baling 37,5. Żeby otrzymać Twoje 60 blg w 1 l wody trzeba rozpuścić 1,5 kg cukru.

 

Jak widać dla małych balingów różnice są niewielkie, dla wiekszych stężeń dość wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
W czym tkwi mój błąd pierwszy i podstawowy kolego? Czyżby założenie, że 1 litr waży 1 kg? I jak mój błąd wpływa na obliczenia?

Dzięx za odp.

W założeniu że cukier powieksza objetość roztworu tak jak wagę roztworu, czyli generalnie tym ze się posługujesz pojęciem objetości zamiast pojęciem wagi (a blg to jednosta wagowa):

 

0,9 l wody + 0,1 kg cukru = 10 blg (objetość roztworu 0,96 l zakładając średnią że 1 kg cukru to 0,6 l objetości po rozpuszczeniu),

czyli dla Twojego złożenia że 0,6 kg cukru rozpuszczamy w 1 l wody wychodzi baling 37,5. Żeby otrzymać Twoje 60 blg w 1 l wody trzeba rozpuścić 1,5 kg cukru.

 

Jak widać dla małych balingów różnice są niewielkie, dla wiekszych stężeń dość wysokie.

No tak kolego Bielok. Tylko ja nie pisałem o rozpuszczaniu tego w 1 litrze wody, tylko 17,5 litrach brzeczki. Przyjmijmy założenie, że kolega Tomek80 odbiera od nastawu 0,97 litra (ważącej około 0,97 kilograma) brzeczki, rozpuszcza w niej 34,3 grama cukru, a następnie przelewa do fermentora i tak aż do przelania całych 17,5 litra (ważących około 17,5 kg) to jaki wyjdzie mu balling przy początkowym stężeniu 10 Blg?

 

Kolego my się posługujemy właśnie małymi balingami. Może i słusznie rozumujesz, ale nie w skali o jaką chodziło Tomkowi80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

100 g cukru daje 10 blg w litrze. Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale 600 gram da ci 60 blg, podzielone przez 17,5 litra = 3,43 blg.

Przepraszam cała moja dyskusja o blg wzieła sie z tych dwóch zdać.

Piwewsze zdanie mówi o litrze, wiec zinterpretowałem że w dugim tez chodzi o rozpuszczanie w 1 litrze. Prosze wyjaśnij mi blizej co miałeś na myśli pisząc że 600 g cukru da 60 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Mało precyzyjnie się wyraziłem, ale cały czas miałem na myśli pytanie Tomka80, a nie matematyczne dywagacje. Koniec, końców - 600 gram cukru w jego nastawie podniesie baling o około 3,5 blg.

Natomiast przy swoich założeniach przyjąłeś, że te 600 gram cukru będę rozpuszczał w i litrze wody. Jest to błąd logiczny, bo dla uzyskania 60 blg rozpuszczałbym te 600 gram w 400 ml wody, co pewnie jest zupełnie nie wykonalne i absurdalne, a objętość docelowa pewnie byłaby ciut mniejsza niż 1 litr. Ale skoro się czepiasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

No kurde, myślałem że dyskutujemy, a ja się czepiam jednak ...... :D

 

Tym nie mniej pozdrawiam z słonecznego B-B;), a własciciela tematu i adminów przepraszam za offtopic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując

 

Piwo od trzech dni jest już w fermentacji.

 

Finalna wersja wyszła następująca

 

450 gram cukru

1,5 kg Dark Ale

1,2 kg ekstrakt jasny WES

 

do refermentacji ekstrakt jasny

 

Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak piwko będzie zdatne do piwa, poinformuję o wyniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.