Skocz do zawartości

Pas grzejny


odrealniony

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pojawiło mi się pierwsze pytanie,

 

czy do utrzymania temperatury fermantacji będzie się nadawał pas grzejny na podczerwień (taki jak to terrariów)?

 

taki jak tutaj:

 

http://www.morelia.otwarte24.pl/47,Pas-grzewczy-Habistat-rozne-moce-na-zamowienie

 

dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że brzeczka powinna spokojnie absorbować takie promieniowanie, chociaż ja polecił bym Ci terrarystyczne przewody grzewcze.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że brzeczka powinna spokojnie absorbować takie promieniowanie, chociaż ja polecił bym Ci terrorystyczne przewody grzewcze.

 

Allah akbar!

1202292943838.jpg

Booom! i po fermentorze :D a ile ciepła przy takim wybuchu ;)

 

Chodzi o przewody terrarystyczne dla gadów do terrariów albo akwariów :) Kilka osób takimi się bawiło na forum z tego co pamiętam.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o przewody terrarystyczne

mała literówka, a jaki ubaw :P Przewód powinien iść na zewnątrz i powinien być ocieplony (np karimatą, albo ekranem do grzejników). Ja mam taki 35W i daje radę, można dać większy nawet 50W no i trzeba zamontować jakiś kontroler. Polecam raczej kupować takie grube przewody, a nie te cienkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szafę do fermentacji. Obłożona jest styropianem. W środku wzdłuż ścian mam poprzypinany http://allegro.pl/kabel-grzewczy-silikonowy-przewod-80w-dl-800cm-i3562007049.html Steruję to wszytsko http://allegro.pl/regulator-temperatury-sterownik-do-terrarium-rt2-i3586988462.html

Służy mi do fermentacji górniaków, bo w piwnicy temperatura zima spada do 10 stopni. Jak to rozwiązać na balkonie w takich wachaniach temp to nie wiem. Skrzynie jakąś musisz miec na bank i nie ten regulator, bo on do wyższych temperatur służy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś doświadczenie odnośnie sterowników do tych pasów/przewodów? Jaką temperaturę osiągają takie przewody - chodzi mi o to, czy będą w stanie przetopić plastik lub styropian podczas pracy z pełna mocą.

Ja właśnie chcę sobie zbudować styropianową skrzynię do fermentacji piwa na balkonie ogrzewaną właśnie takim pasem/przewodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kupisz ten grubszy w osłonie sylikonowej, to nic Ci nie przetopi. Te cienkie rozgrzewają się do wyższych temperatur, trzeba też unikać wersji budowlanych. Sterownik RT2 (jak w linku wyżej) spokojnie da radę. Ja stosuję tylko do dogrzewania belgów w zimie, także nie wiem jak się spisze do lagerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a czemu ten kabel nie do środka? :) Oczywiście jakaś izolacja od zewnątrz musi być.

To zły pomysł. Tych drutów, pasów czy mat nie można zanurzać w wodzie. Poza tym musisz zrobic dziure w fermentorze na prowadzenie kabli i ja uszczelnić. No i jest to zawsze jeszcze jedna rzecz, która ma kontakt z brzeczką i trzeba ją dezynfekować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez izolacji kabel 4m + regulator temp. rt2c podgrzały mi fermentor z 20st do 28st w 1 dzień

 

kabel był owinięty na zewnątrz fermentora i przyklejony doń taśmą papierową - myślę, że przy użyciu izolacji w postaci ubranka na fermentor ze starej karimaty znacząco da się skrócić ten czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kable podwodne to jeszcze do kontaktu ze spożywką i alkoholem muszą się nadawać.

Np. taki się nada AQUA SZUT - TerraHot 80W

Gruby, solidny silikon, do tego dodac jak koledzy piszą termostat RT2 i po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu się tak upierasz do środka ? widzisz jakieś większe zalety niż na zewnątrz ?

Za wewnątrz:

- mniejsze straty energii

- mniejsza bezwładność (tak mi się wydaje, bo: większa powierzchnia przekazywania ciepła i brak konieczności "przegrzania" się przez fermentor

 

Za zewnątrz:

- można tańszy kabel zastosować

- niższa temperatura grzania = mniejsze różnice w temperaturze piwa

 

bez izolacji kabel 4m + regulator temp. rt2c podgrzały mi fermentor z 20st do 28st w 1 dzień

Te 4m to było 25W? Jaka była mniej więcej temp. otoczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 4m to było 25W? Jaka była mniej więcej temp. otoczenia?

 

25W - temp ~20-21st z tym, że miałem ustawione 30st bo taką temperaturę chciałem osiągnąć - natomiast potem skręciłem na 28st i regulator wyłączył kabel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli fermentor słaby w skrzyni na balkonie (jesienią czy zimą) to gdzie umieścić czujnik temperatury. Kable podane wyżej mają po 8m, to owinie się cały fermentor. Będzie tam miejsce na czujnik, tak aby realnie odczytywał temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli fermentor słaby w skrzyni na balkonie (jesienią czy zimą) to gdzie umieścić czujnik temperatury. Kable podane wyżej mają po 8m, to owinie się cały fermentor. Będzie tam miejsce na czujnik, tak aby realnie odczytywał temperaturę?

 

przyczep czujkę do fermentora z dala od kabla pod folią bąbelkową - może się mylić o 1st ale całkiem nieźle mierzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.