Skocz do zawartości

Brown Ale-receptura do oceny


mariuszt

Rekomendowane odpowiedzi

Pale Ale (5,5-7,5 EBC) - Strzegom-2kg

Pilzneński (3,2-4,5EBC) - Strzegom-1.5kg

Château Cara Gold (120 EBC) - Castle Malting - 0.25kg

Château Abbey (45 EBC) - Castle Malting - 0,25 kg

Pszeniczny czekoladowy 800-1200 EBC - Weyermann - 0,25kg

 

Zacieranie:

67°C-90min

 

Gotowanie:

60min chmiel Challenger tak żeby wyszło około 26-30 ibu+ coś na aromat

 

Drożdze:

Zależy co będzie dostępne w sklepie. S-04, albo US-05

 

Jak oceniacie tą recepturę? W jakim momencie dodać słód czekoladowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptura jest dobra :okey: , słód czekoladowy daj na początku zacierania.

 

Edyt: Może bym tylko dał więcej słodu podstawowaego, tak ok, 4.5 kg razem.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że dobra, bo właśnie dojrzewa mi piwo z dość podobnym zasypem. :)

Czekoladowego dałem mniej bo 200g, 50g jak zaczynałem drugą przerwę i 150g jak zakończyłem drugą przerwę i zacząłem podgrzewać do mash out. U mnie wyszło ciemno brązowe dlatego proponowałbym raczej wrzucać pod koniec zacierania jeśli chcesz mieć brązowy kolor.

 

EDIT: cofam to ostatnie - scooby ma większe doświadczenie, słuchaj jego :)

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy nie wcisnąć tu jeszcze 100g biscuit. Tylko nie chce przesadzić :D Czy słód czekoladowy da mocno palone smaki, czy naprawdę smakuje jak czekolada? Pytam , bo nie lubię palonych smaków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się przyłączę do tematu o Brown Ale :)

 

Moja receptura to:

2 kg Pale Ale Strzegom

2 kg Monachijski II Strzegom

0,5 kg Karmelowy 150 Strzegom

0,25 kg Czekoladowy ciemny Strzegom

 

60' - 66-67C

10' - 74C

 

60' 20 g Zeus 15 Alfa

30' 20g East Kent Goldings

 

Powinno mi to dać 12,5 Blg/20l 30IBU

Edytowane przez DonZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zamieniłbym monachijski na pilzneński plus biscuit. Dzisiaj warzę mojego Brown'a. Co do słodu czekoladowego, zdecydowałem że dam 100g na początku a resztę na 10 min przed końcem zacierania. To mój pierwszy kontakt z tego typu słodem, więc wole mieć pewność, ze wszystko będzie dobrze. Z drugiej strony, czytałem na temat czekoladowego, że dodatek 0,30kg nie wniesie spalenizny do piwa. Podsumowując, trzymajcie kciuki za za mojego brown'a :D

Edytowane przez mariuszt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zależy co chcesz uzyskać. Jeżeli lubisz posmaki palone to wsypuj palonu słód od początku zacierania. Jeśli chodzi ci raczej o barwę i mniej spalenizny to słód czekoladowy wsyp pod koniec zacierania.......Robiłem Brown Ale z zestawu BA i piwo wyszło mi czarne, czyli raczej za dużo jest tam słodu palonego. Ja dałem go od początku zacierania. Na początku piwko było mocno palone, po ok 3 miesiącach leżakowania - wsam raz, spalenizna złagodniała.

Moja rada jest taka, że jak chcesz uzysakć Brown Ale to użyj mniej słodu palonego niż jest w przepisie BA, przynajmniej o połowe."

Ta wypowiedz pochodzi z forum bb. Przy pierwszym brownie zrobię tak jak wszyscy:) a przy następnym jak scoooby radzi.

Edytowane przez mariuszt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stout owsiany z BA mi właśnie taki wyszedł, mocna kawa wyraźna paloność ale i dodatkowo na finiszu jest taki jakby likier kawowy :) a wsypałem na początku warzenia wszystko :D Więc chyba podzielę to właśnie na 100g na początku zacierania i 150 pod koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo po warzeniu, a wnioski są takie, że następnym razem dam na początku warzenia. Przy tej warce zrobiłem tak: "garść" na początek, reszta na 10 min przed końcem zacierania. Piwo ma kolor ciemno brązowy.Nie piłem nigdy brown'a. Nawet ostatnio chciałem sobie kupić, ale nie znalazłem go w mojej okolicy. Nie wyczułem też "orzechów" na które bardzo liczyłem, chyba że pojawią się w okresie leżakowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Próbowałem piwa świeżo po nagazowaniu. Myślałem, że będzie bardziej orzechowe w smaku. Czuć czekoladę, ciastkai lekkie palone nuty przyjemne w smaku. Piwo jest lekkie i przyjemnie się je pije. Nie piłem nigdy browna więc nie mam porównania. Najważniejsze, że smakuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć! Wczoraj otworzyłem swojego browna, w którym wyraźnie czuć orzechy, ale dopiero po ogrzaniu. Zerknij na przepis w moich zapiskach, może wywnioskujesz jakąś różnicę. Może to kwestia tego, że a użyłem czekoladowego, ale jęczmiennego słodu?

Edytowane przez pralat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Wczoraj otworzyłem swojego browna, w którym wyraźnie czuć orzechy, ale dopiero po ogrzaniu. Zerknij na przepis w moich zapiskach, może wywnioskujesz jakąś różnicę. Może to kwestia tego, że a użyłem czekoladowego, ale jęczmiennego słodu?

W Twojej recepturze jest więcej słodów karmelowych. Przy następnej warce dodam ich więcej i zamienię pszeniczny na jęczmienny czekoladowy. Ile czasu leżakował Twój brown?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.