Skocz do zawartości

Niska temperatura burzliwej 11 st.C


Merowing

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam ten temat z jednej strony chcąc zasięgnąć języka, a z drugiej - stanąć okoniem do oficjalnych norm i prawideł.

 

Co Wy na to:

 

Brew-Kit Coopers Sparkling ALE + BrewKitPlus + 0,5kg Brew Enhancer2

Warka nastawiona i utrzymywana w temp. 15-16st.C / Startowe BLG 11,5 (drożdże dodane były przy 23st.C)

Fermentacja burzliwa zakończona po 9 dniach i zatrzymana na 1,5 BLG

Po przelaniu na cichą i trzymaniu kolejnych 14 dni w temp. 13st.C , BLG spadło do 1

Piwo pięknie się sklarowało, miało piękny zapach i wspaniały smak (mam na myśli próbkę oczywiście na tym etapie smakowaną)

 

Zaskoczony dobrymi efektami tych warek (robiłem dwie jednocześnie, oczywiście w odrębnych fermentorach), postanowiłem experymentować dalej.

 

 

Nastawiłem tym razem dwie warki w składzie (obie takie same, zachowują się identycznie):

 

Brew-Kit Betterr Brew IPA premium 2,1kg + BB 0,5kg Malt Extract + 1 kg glukozy + Uwaga dodatkowo 1 opakowanie drożdży uniwersalnych Coopersa

Burzliwa rozpoczęta i utrzymywana w temp. 11 st.C i przy 14,5 BLG (drożdże dodane były przy 23st.C)

Wszystko ruszyło pięknie, wręcz wzorcowo. Piana w fermentatorku praktycznie “po dekiel” mocna i zbita, bulgotanie wręcz galopujące.

Po 3 dniach burzliwej BLG spadło do 8 BLG

Po 7 dniach burzliwej BLG spadło do 2,5 BLG

 

Piwko cały czas pracuje (bulgotanie mocne średnio raz na mintue)

Mam zamiar przetrzymać je jeszcze 2-3 dni i dopiero zlać na cichą (która myślę, że będzie przebiegała w temp. 7-10st.C).

 

Czy mieliście doświadczenia z brewkitami robionymi w takich temp.?

Zaobserwowałem, że wszystko wychodzi wręcz wzorcowo jedynie czas burzliwej wydłuża się o 2-4 dni w stosunku do zalecanych przez producenta.

 

Jak to się ma do pilnowanej tak pieczołowicie przez niektóre osoby temp. burzliwej?

Dla niedowiarków staram się robić dokumentację foto.

Niska temp. cichej (13st.C pierwszych warek, kolejne będą w jeszcze niższej około 10st.C) wpłynęła zdecydowanie na większą klarowność piwa. Aby unikać zbędnych pytań: TAK cały sprzęt w pełni sprawny dokonywany na 2 termometrach (plus ciekłokrystałiczny na fermentorkach, który niestety nie wskazał nic, bo się zaczyna od 16st :) ) i 2 balingometrach.

 

post-7236-0-47292600-1380480568_thumb.jpg post-7236-0-82354200-1380480673_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta woda na drugim zdjęciu to po co ?

Autor pisze że to brewkit.

Dodaje się wody do wiadra przy tym.

 

Mnie w tym opisie nie pasuje tylko zbyt częsty pomiar.

Po co mierzyć blg już po 3 dniach od zadania drożdży?

Moim zdaniem zostawić w spokoju przynajmniej na tydzień bez zaglądania skoro to brewkit i w takich temperaturach robiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 10 dniach BLG spadło do 1,8 - zlałem na cichą. Stoi sobie teraz w 11st.C zobaczymy co się z tego urodzi :)

Przy okazji zapomniałem, że zastosowałem taki wynalazek:

http://www.spiritferm.biz/pl/p/Srodek-do-klarowania-piwa/508 stosował ktoś może już ten wynalazek? Przy zlewaniu na cichą piwko wydawało się rzeczywiście dość klarowne, od góry patrzą praktycznie czysta tafla płynu natomiast dolna warstwa drożdży była dziwnie "płynna" ale fakt faktem jakby trzymało się wszystko razem. Przy przechylaniu fermentora całość jakby spływała razem bez mącenia zbytniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mimo, że trzymasz w 11 stopniach, to fermentacja burzliwa zaczyna się w 23 i z tego co pamiętam z moich zadanych tu pytań, pierwsze kilka dni temperatura w fermentatorze utrzymuje sie wysoka, bo sama fermentacja utrzymuje temperaturę...Jeżeli chcesz mniej posmaków owocowych, to początkowa temperatura powinna oscylować w granicach 15/16 stopni ( dolna zdolność drożdży górnej fermentacji )...ale tak naprawde nie wiem, co chcesz osiągnąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mimo, że trzymasz w 11 stopniach, to fermentacja burzliwa zaczyna się w 23 i z tego co pamiętam z moich zadanych tu pytań, pierwsze kilka dni temperatura w fermentatorze utrzymuje sie wysoka, bo sama fermentacja utrzymuje temperaturę...Jeżeli chcesz mniej posmaków owocowych, to początkowa temperatura powinna oscylować w granicach 15/16 stopni ( dolna zdolność drożdży górnej fermentacji )...ale tak naprawde nie wiem, co chcesz osiągnąć...

 

już drugiego dnia burzliwej (która musiała przy 23st wystartować, bo wiadomo) temp. musiała być poniżej 16st.C - termometry cieklokrystaliczne na fermentorkach juz nic nie wskazywały, a temp. otoczenia byla 10-11st.C także nie jest prawdą, że utrzymuje się jakaś wysoka temp. dzięki procesowi fermentacji (pewnie niewielka jesli juz), mysle ze gdyby fermentory mialy 500 l. to moze i wowczas te procesy moglyby wplynac na temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie wiem, co chcesz osiągnąć, ale Twoja fermentacja burzliwa rozpoczyna się w 23 stopniach i mimo niższej temperaturze otoczenia, nie spada tak szybko....

Edytowane przez AG1929
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.