Skocz do zawartości

FAH pierwsze zacieranie kilka wątpliwości


waciok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zatarłem piwko według przepisu z wiki.

 

Użyłem ok 4 kg słodu Pilznieńskiego, zacieranie jak w recepturze na wiki, zrehydratyzowane drożdże s-4 zadałem w temp 20C.

Pierwsze zaskoczenie - z tej ilości słodu po chmieleniu uzyskałem 23 l brzeczki o blg 13,5-14. Zrobiłem FFT - czyli do szklanki po zrehydratyzowanych drożdżach po kilku dniach blg - ok 5. Po następnym tyg to samo. Piwo na burzliwej w temp 17-19 C po 12 dniach - blg około 5,5. Następny dzień pomiar bez zmian.

 

FFT fermentowało kilka dni początkowo w tej samej temp 17-19 C, zrobiła się gęstwa na dnie pojemnika. Później przeniosłem do cieplejszego. Po 2 tyg kombinowania i przelewania do menzurki zrobił się z niego kwas ale blg dalej ok 5.

 

Balingomierze mam 2, także aparatura pomiarowa jest sprawna.

 

Podejrzewam, że blg jest wysokie bo piwo było zacierane na słodko (dużo dekstryn) oraz przez drożdże. Tak samo zastanawia mnie dziwnie wysoka wydajność.

 

Jakie są szanse, że test FFT był źle przeprowadzony i to piwko może zejść jeszcze niżej? Przelewać na cichą przy takim wysokim blg?

Edytowane przez waciok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź oba ballingometry w czystej wodzie, czy dobrze zero pokazują.

 

Jeden balingomierz dodaje około 1 blg, a drugi ok 0,5 blg - wartości w 1 poście uwzględnione o odpowiednie poprawki... dziwne nawet mam zdjęcia tych odczytów.

Blg początkowe było mierzone w brzeczce piwnej o temp 21 C.

 

Czy jest możliwe, że coś w zacieraniu poszło źle? (kociołek lidlowski ver 2 + wspomaganie się term. piwowarskim analogowym)

Edytowane przez waciok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność to z 5kg raczej, z 4kg byłoby ~17 litrów. US 04 tak schodzą z torebki u mnie, 5 blg. Gęstwa po nich jest fajna, tu już 2~3 blg bez problemu.

 

Dokładnie nie ważyłem słodu ale wsypałem 4/5 z ześrutowanego zamówionego 5 kg worka. Chyba, że sklep się pomylił i więcej tego słodu było... czytałem, że płytkie odfermentowanie to norma u Safeale S-04.

 

Edit: Popełniłem błąd przy zbieraniu gęstwy. Czy duża ilość gęstwy zebrana do słoika bez przemywania i dolania wody do niej trzymana przez 2 tyg w lodówce będzie zdatna do użytku? Niestety wyjechałem na przynajmniej 2 tyg i nie mam jak jej teraz przemyć...

Edytowane przez waciok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory zawsze zbierałem gęstwę do jednego litrowego słoika i tak bez przemywania trzymałem 2-3 tyg. w lodówce. Później w całości zadawałem do następnej warki. Oczywiście wszystko starannie wysterylizowane. Bez problemu ruszyły. Niektórzy trzymają dłużej bez przemywania i też nie narzekają. Ważne żeby wszystko było sterylne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarza mi się trzymać gęstwę w lodówce ponad miesiąc bez przemywania i efektów negatywnych póki co nie miałem. Więcej szkody wyrządzić może nadmierne grzebanie, niż trochę dłuższe przechowywanie. W dniu warzenia zlewam stare piwo z wierzchu, dolewam świeżej brzeczki w czasie warzenia, mieszam co jakiś czas i zanim nadejdzie moment zadawania, to drożdże już wyraźnie pracują w słoiku. Wlewam całość, tzn tyle ile jest w miarę rzadkiej gęstwy, nie wygrzebuję z dna trupów.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w następnym tygodniu mam zamiar popełnić FAH i mam jedną wątpliwość z tym związaną. w przepisiem jest podany czas gotowania wynoszący 90 minut; z tego co czytałem na formum część osób warzących to piwo dodaje chmiel na goryczkę właśnie na 90 minut gotowania. w wiki jest napisane, że przy dużej ilości słodu pilzneńskiego należy wydłużyć czas gotowania do 90 minut, jednak chmiel dodac po pierwszych 30 minutach. robić tak jak w wiki, czy ktoś ma może inne doświadczenia związane z tym piwem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robić tak jak w wiki, czy ktoś ma może inne doświadczenia związane z tym piwem?

Jak sama nazwa wskazuje, FAH jest piwem z silnie zaakcentowanym chmielem. Dlatego dodaje się go na początku 90-minutowego gotowania. 60 minut, to czas dla większości innych piw.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spróbowałem dzisiaj piwka, zapowiada się ok tylko jedno mnie zastanawia... czy to normalne, że na lubelskim, magnumie i s-04 fermentowanych w 17-19 C czuję w piwie lekką kwasowość - cytrusowość łączącą się i przenikającą z goryczką i aromatem chmielu? Czy to może pierwsze oznaki infekcji? W zapachu chlebowość połączona z zapachem chmielu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem dzisiaj piwka, zapowiada się ok tylko jedno mnie zastanawia... czy to normalne, że na lubelskim, magnumie i s-04 fermentowanych w 17-19 C czuję w piwie lekką kwasowość - cytrusowość łączącą się i przenikającą z goryczką i aromatem chmielu? Czy to może pierwsze oznaki infekcji? W zapachu chlebowość połączona z zapachem chmielu

Kwasowość w piwie prawie zawsze oznacza infekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem dzisiaj piwka, zapowiada się ok tylko jedno mnie zastanawia... czy to normalne, że na lubelskim, magnumie i s-04 fermentowanych w 17-19 C czuję w piwie lekką kwasowość - cytrusowość łączącą się i przenikającą z goryczką i aromatem chmielu? Czy to może pierwsze oznaki infekcji? W zapachu chlebowość połączona z zapachem chmielu

Kwasowość w piwie prawie zawsze oznacza infekcję.

 

Niech to, zobaczymy w którym kierunku to piwo pójdzie. Pijecie smaczne choć lekko kwaśne piwo czy lejecie do zlewu? Generalnie po ilu tyg od zabutelkowania pija się piwa takie jak FAH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy z tą "brzęczką" to tak specjalnie dla jaj czy na serio ? ;)

 

No raczej nie dla jaj, przecież jaja tak małego ptaka nie mogą być zbyt duże :P

 

czy to normalne, że na lubelskim, magnumie i s-04 fermentowanych w 17-19 C czuję w piwie lekką kwasowość - cytrusowość łączącą się i przenikającą z goryczką i aromatem chmielu?

 

Zauważ, że lubelski jest chmielem aromatycznym, a w przepisie gotuje się go aż 45 minut. Być może to on daje takie akcenty, przynajmniej moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jutro zamierzam uwarzyć FAH'a z przepisu na wiki ale nie jestem pewien ile dać chmielu. Mam granulat a w przepisie są podane szyszki (lubelski ma 3,8%).

Czy...

Aby obliczyć ilość chmielu goryczkowego wystarczy podzielić 243GPH przez ilość alfa-kwasów jaki ma chmiel, któy chcemy użyć. Dla przykładu, jeśli chcemy użyć chmielu Marynka, który ma 6.5% alfa-kwasów dzielimy 243/6.5 = 37.4g Ilość chmieli aromatycznych nie trzeba przeliczać, gdyż nie mają istotnego wpływu na poziom goryczki.

... ten przelicznik można stosować niezależnie czy się ma szyszki czy granulat, czy w zależności od postaci chmielu mam jeszcze jakieś poprawki wprowadzić?

Na wiki jest że szyszek należy dać jakieś 10% więcej niż granulatu ale wyczytałem też gdzieś na tym forum, że jeżeli się chmieli w podwójnych woreczkach muślinowych to należy dodać około 10% granulatu i teraz już się pogubiłem i nie wiem ile dać tego granulatu....

Do tego niestety nie mam Magnum, jakim chmielem mogę go zastąpić? Na stanie mam Saaz, Perle, Citra, Marynka, EKG, Hallertau Tradition, Fuggles, Challenger, Cascade, Tettnanger, Amarillo po 100g oraz trochę Target (30-40g)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.