Skocz do zawartości

klarowin


Angelus1984

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, ale bentonit wymaga obecności tanin w roztworze, by działał efektywnie. Białych win też się nim nie klaruje. Ja korzystałem z Superklar do klarowania na cichej z chmieleniem na zimno granulatem. Efekt był OK, ale nie idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale bentonit wymaga obecności tanin w roztworze, by działał efektywnie. Białych win też się nim nie klaruje. Ja korzystałem z Superklar do klarowania na cichej z chmieleniem na zimno granulatem. Efekt był OK, ale nie idealny.

Prezesie nie dokładnie tak. Bentonitu jak najbardziej używa się do białych win, (często przed fermentacją) a do czerwonych nie ma to sensu. Dlaczego, bo w czerwonych winach jest sporo tanin ze skórek i pestek, które łączą się z białkami strącając je. Białka w czerwonych winach nie mają szans wystąpić. Białe wina nie są fermentowane w miazdze stąd często pozostają niestrącone białka. Bentonit wychwyci je. Jeśli piwo ma zmętnienie od białek, można by je sklarować bentonitem. Ja bym jednak tego nie robił.

Edytowane przez kilis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie łapię... z twojej wypowiedzi. Już abstahuję od tego, że mnie tak kilkanaście lat temu uczyli: bentonit - czerwone, żelatyna - białe.

 

 

Dlaczego, bo w czerwonych winach jest sporo tanin ze skórek i pestek, które łączą się z białkami strącając je. Białka w czerwonych winach nie mają szans wystąpić.

 

Widzę niespójność tej wypowiedzi. Nie bardzo wiadomo czy czerwowne maja te białka czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie łapię... z twojej wypowiedzi. Już abstahuję od tego, że mnie tak kilkanaście lat temu uczyli: bentonit - czerwone, żelatyna - białe.

 

 

Dlaczego, bo w czerwonych winach jest sporo tanin ze skórek i pestek, które łączą się z białkami strącając je. Białka w czerwonych winach nie mają szans wystąpić.

 

Widzę niespójność tej wypowiedzi. Nie bardzo wiadomo czy czerwowne maja te białka czy nie.

Może źle to napisałem. W winach czerwonych gotowych nie może być białek bo zostaną zdenaturowane przez występujące tam taniny. Przed fermentacją w owocach na pewno są białka. Zmętnienie czerwonych win od białek jest raczej niemożliwe. Chyba, że ktoś pozbędzie się tanin.

Bentonit i żelatyna mają podobne działania. Bentonit w zasadzie tylko białka. Żelatynę można dać do czerwonych żeby zmniejszyć ilość tanin. A do białych w obu przypadkach, usuną białka lub taniny.

Mnie uczyła Aga Wyrobek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko moja mama :) Z p. Agnieszką Wyrobek-Rousseau to chyba nie ma co konkurować.

Hehe, szkolenia pierwsza klasa. Warto posłuchać kogoś mądrego z dużym doświadczeniem.

Do piw, jeśli ktoś ma problemy ze ściągającymi garbnikami moża użyć białka jaja kurzego. Dobrze jest zrobić sobie próby na małych ilościach.

W winach czerwonch też, tylko trzeba uważać żeby nie "zdjąć całkiem tanin".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bentonitu z powodzeniem używa się do klarowania cukrówek, o których ciężko powiedzieć, że jakiekolwiek taniny tam są ;-) Jednakże klaruje się to co już "nie żyje", czy piwo będzie się klarować, nie wiem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bentonitu z powodzeniem używa się do klarowania cukrówek, o których ciężko powiedzieć, że jakiekolwiek taniny tam są ;-) Jednakże klaruje się to co już "nie żyje", czy piwo będzie się klarować, nie wiem ;-)

Tylko trzeba wiedzieć co ten betntonit robi i nie używać go bez sensu. Bo puchnie nawet do 10% więc i straty piwa/wina mogą być spore. Tanin w cukrówkach na pewno nie ma ale jest dużo drożdży. To też białka. Bentonit nie wchodzi w reakcje chemiczne z winem czy piwem. On działa fizycznie jak magnes. Jest naładowany ujemnie i przyciąga dodatnie cząstki białek, drożdży pewnie też. Dlatego działa w cukrówkach.

Edytowane przez kilis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Odnośnie klarowin, to postarałem się zgłębić temat. Składa się on z bentonit sodowo-potasowy (E558). Okazuje się, że w uwagach piszą : nie przedawkować!. W składzie E558 są duże ilości aluminium. Nadmiar spożywania E558 może powodować chorobę alzheimera. Kiedyś tam szukałem informacji odnośnie aluminium w szczepionkach, różne źródła podają różne dopuszczalne wartości, faktem jest jednak, że w przeszłości gdzieś tam podawano pacjentom regularnie ilości aluminium, które doprowadzały do demencji i alzhaimera. Fakt faktem, zastanawiam się jak sklarować wino i chyba użyje extra klar. Odnośnie piwa, to chyba najlepiej podczas gotowania dodać mech irlandzki niż potem środki do klarowania....

Edytowane przez grzesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.