Jump to content

Nowe butelki we wrocławiu- wie ktoś?


Maser
 Share

Recommended Posts

tu masz

Nowe butelki i tak trzeba wysterylizować, ale wydaje mi się, że lepiej zainwestować w kreta i dobrze wymyć zwykłe butelki. Będzie taniej, a przecież przez cały czas nie będziesz kupował nowych butelek.

 

[edit]

gdzieś na forum był temat, gdzie ktoś strasznie narzekał na ten sklep. Może lepiej tam wcześniej zadzwonić i odebrać osobiście.

Edited by leszcz007
Link to comment
Share on other sites

Próbuje póki co stare butelki myć płynem do naczyń a następnie 2 razy moczyć dno w gorącym roztworze nadwęglanu (OXI). Myślisz, że to wystarczy? Nie mam niestety szczotki rotacyjnej. Teoretycznie OXI zabija wszystko więc nawet jak zostaną mikrokropki pleśni to i tak będą zneutralizowane?

Link to comment
Share on other sites

Już od dawna przestałem myć/dezynfekować przy użyciu OXI. Używam NaOH (sody kaustycznej/kreta), bo zmydla tłuszcze i usuwa wszelkie osady organiczne. Do dezynfekcji butelek używam zmywarki lub ClO2.

Tak ja napisałeś, nadwęgla powinien zabić wszystko, ale niekoniecznie to "coś" odklei się od butelki :)

Link to comment
Share on other sites

OXI / nadwęglan sodu to raczej do dezynfekcji przed samym rozlewem, a nie do mycia z syfu. Sypnąć kreta, zalać ciepłą wodą, zamieszać, po kilkunastu minutach solidnie wypłukać. Jeśli nadal coś zostało to butelka do kosza (na szkło rzecz jasna).

Link to comment
Share on other sites

Ja biorę tylko "świeże" butelki (regularne spacery z psem tymi samymi trasami) lub dostaję od znajomych - moczy się toto co najmniej dzień w oczku wodnym żeby etykiet się pozbyć, następnie gorąca woda plus szczotka i zamgławianie chlorem przed wrzuceniem do piwnicy. Przed butelkowaniem wrzątek z odrobiną piro + chlor przed samym zalaniem. Jeśli na dowolnym etapie "obróbki" widać warstwę niechcianej, prawdopodobnie ciężko "zmywalnej" materii wewnątrz butelki to leci do kosza - przelicz sobie po prostu roboczogodzinę swoją na szorowanie tego cholerstwa i będziesz wiedział czy Ci się chce...

 

edit: a co do samych zakupów - swego czasu na tęczowej za cepeenem, jadąc od świebodzkiego, była w podwórku hurtownia, gdzie wszelkiej maści szkło szło dostać. Ogólnie rzecz biorąc Tęczowa to jest taka magiczna ulica, że czego byś nie szukał we Wro to na pewno tam.

Edited by jaras
Link to comment
Share on other sites

No cóż boję się po prostu wodorotlenku sodu.

W najgorszym wypadku będę miał nieszkodliwe, nieestetyczne kropki po pleśni na dnie butelki?

 

PRZEPRASZAM za wałkowanie tematu butelek po raz n-ty.

Dezynfekcja niedomytej butelki jest bez sensu. Musisz je najpierw umyć porządnie. Kreta nie ma się co bać, sypiesz parę gram na dno butelki zalewasz gorącą wodą i po jakiejś godzinie mieszasz i parę razy porządnie pluczesz wodą. Pamiętaj tylko żeby wszystko robić w rękawiczkach żeby się nie poparzyć.

Edited by Gąska
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.