Skocz do zawartości

zacieranie partiami i chmielenie partiami


nysander

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

pytanie może niepospolite ale interesuje mnie na ile najwięcej części dzielicie zasyp do zacierania i chmiel do chmielenia

 

z tego co widziałem to zasyp do zacierania jest maks na 3 czesci - kleikowanie, zasyp głowny, zasyp słodów palonych - ale moze ktoś z was jeszcze ma jakiś etap pośredni dodatkowy?

 

chmielenie z tego co w krótkiej mojej karierze widziałem w recepturach to 1-4 etapów chmielenia najczęściej 2-3 - więc pytanie jak wyżej.

 

z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam Twoje początki kilka miesięcy temu i takie podstawy powinieneś mieć już chyba dawno przeczytane. Tak na szybko w wiki znalazłem o chmieleniu, co do pierwszego pytania to też pewnie wiki, a tak na szybko to kleikowanie ma na celu udostępnienie skrobi enzymom, słody palone natomiast poleca się wrzucać po NPJ aby nie zaburzały odczytu, ale w stoucie to raczej nie przejdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weizenach przerwę ferulikową często przeprowadza się tylko na słodzie pszenicznym, a pozostałe słody dodaje się podczas przerwy scukrzającej. Dosypywanie słodu w innych momentach zacierania niż ten i te które wymieniłeś nie ma sensu, chyba że enzymy nie mogą poradzić sobie ze skrobią, wówczas dosypujemy trochę słodu podstawowego w celu dostarczenia "posiłków". Z chmieleniem sytuacja wygląda trochę inaczej, są browary, które do niektórych piw (AIPA) dodają chmiel w sposób ciągły. W warunkach domowych nikomu chyba nie chce się stać nad garem przez godzinę z talerzykiem, nie słyszałem też, żeby ktoś sam skonstruował do tego maszynę ale widziałem receptury, w których chmiel był dodawany co 10 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.