Skocz do zawartości

Propozycje chmielenia piwa AIPA


niszar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Za mną już pierwsza warka, piwo wyszło nawet dobre jak na pierwszy raz, mimo problemów przy zacieraniu :)

Teraz planuje drugą warkę AIPA

 

Zasyp:

Słód pale ale 5,5 kg

Słód Cara Gold 0,5 kg

Słód pszeniczny 0,2 kg

 

Chmiele:

Warrior 25g

Amarillo 50g

Cascade 50g

Mosaic 50g

Citra 50g

Simcoe 20g

 

I teraz pytanie czy ktoś mógłby podać propozycję chmielenia tego piwa? Poprzednio chmieliłem na oko ale miałem tylko 2 chmiele więc nie było tylu kombinacji ;)

Dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na goryczkę użyj goryczkowy warrior oraz możesz trochę citry ,mosaica badz amarillo bo to są uniwersalne chmiele, szkoda ze nie masz więcej goryczkowego bo wszystkie oprócz warriora znam i dają bardzo ciekawe aromaty w gotowym piwie. na goryczkę wrzuć w 60 minucie ,na smak i aromaty możesz chmielić resztą chmieli co masz w przedziale 40-0 minuty (wyłączenie palnika) w zależności od preferencji, poeksperymentuj a nabierzesz doświadczenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem tylko dodać że z tej puli chmieli cześć chcę wykorzystać do chmielenia na zimno.

A czy lepiej będzie jak wszystkich po trochu dodam podczas gotowania czy np całość Warrior

Cascade i Citra, a resztę podczas chmielenia na zimno?

Edytowane przez niszar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

245g to sporo jak na takie AIPA, zwłaszcza przy tak intensywnych chmielach. 50g bym zostawił na kolejne warki. Osobiście zostawiłbym sobie Amarillo.

 

Na goryczkę (60 miunt) wrzuciłbym 25g Warrior + 10g Citra.

Citra jest na tyle intensywna że jak dasz 10g mniej na aromat to i tak będzie ok, poza tym lubię goryczkę jaką daje.

 

Co do tego jak chmielić na aromat to nie ma jedynie słusznej odpowiedzi.

70g bym zostawił na zimno. Na przykład 20g Mosaic, 20g Cascade, 30g Citra.

Pozostałe 90g zacząć powoli wrzucać 15 min przed końcem, ostatnie porcje już po wyłączeniu palnika.

 

Które wrzucać kiedy to trochę jak decydowanie o kolejności warstw w torcie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.