Skocz do zawartości

Fermentacja cicha AIPA - temperatura


ja2

Rekomendowane odpowiedzi

Ja stosuję troszkę inną metodę chmielenia na zimno, tzn nie wrzucam od razu całej porcji chmielu, tylko dzielę go na mniejsze porcje i co trzy dni wrzucam świeżą.. Zwykle trzymam piwo 10 dni na cichej, więc wychodzą trzy porcje. Jak dotąd jestem zadowolony z efektów, trawiastości nie wyczuwam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cicha dla mnie to minimum 7dni plus 3dni na pomiar BLG (jeśli się nie zmienia) wtedy albo butelki albo klarowanie.

Żelatynę stosuję jeśli piwo wygląda po cichej jak herbata z mlekiem i widać gołym okiem że samo w butelkach się nie sklaruje albo zajmie to bardzo bardzo dużo czasu. Co do czasu to zazwyczaj 3-4 dni w temp. 15st.C lub niższej wystarcza żeby piwo się sklarowało

 

Ja bym na ostatni dzień cichej wystawił fermentor na balkon na noc lub wsadził do lodówki w celu wyklarowania się piwka.

 

Cicha z chmieleniem w temp. burzliwej ok. 5 dni, następnie wystawka na balkon dla wyklarowania na ok. 1-3 dni.

 

Takie wyciągnąłem wnioski z Waszych doświadczeń i myślę że to będzie optymalne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym sezonie doszedłem do wniosku, że chmielenie na zimno (podczas cichej) w niskiej temp poniżej 10oC szybciej wnosi trawiaste posmaki w piwie. Zrobiłem 3 warki chmielone na zimno w takiej samej temp jak fermentacja burzliwa i 3 warki na cichej w temp fermentacji burzliwej. Wniosek - moim zdaniem amerykańce w warunkach domowych lepiej chmielić na zimno max 5 dni w temp poniżej 10oC lub na cichej trzymać w temp fermentacji burzliwej. Eksperyment nie potwierdzony naukowymi badaniami, a jedynie sensoryką :beer:

A w jakich temperaturach chmielicie na zimno lagery? zeszloroczna Desitka chmielona saazem na cichej dala takie zapachy trawiaste ze przykryly wszystko inne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

W mojej praktyce za każdym razem, kiedy chmieliłem na zimno za długo, lub w zbyt wysokiej temperaturze zostałem pokarany późniejszym efektem. Zawsze.

Jeżeli ktoś z Was chmieli w temp. pokojowej i jest ok - zazdroszczę.

 

Mógłbyś proszę sprecyzować ile to jest "za długo" i ile stopni to "zbyt wysoka temperatura".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No ja też tak odbieram to co Dagome napisał, i mniej więcej podobną zasadę stosuje, wydawało mi się że to jest jasne z tego co piszę, a nie neguję tego... Tylko mam zastrzeżenie do tego, że po przekroczeniu danego czasu chmielenia na zimno w temperaturze fermentacji burzliwej nigdy efekt trawiastości mi nie wystąpił, natomiast w niskiej temperaturze tak.

 

Rozumie, że to gwara jest? Sorki tak mnie to trochę zawsze razi jak ktoś tak pisze/mówi... wiem że sam doskonale ortograficzny nie jestem ;)

Ja bym jeszcze trawiastość wiązał z jakością chmielu, jak też i sytuacją w której chmielimy na zimno piwa, w którym fermentacja jeszcze się nie zakończyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zlewania swojego AIPA na cichą zauważyłem ciekawą rzecz, która może się przydać innym - niby banał, ale jednak przydatne.

Zlewam wężykiem 23 L do 2 baniaków: najpierw do 20L, a potem do 5L. Zakładając, że w obu zostawię 1L luzu, to wychodzi idealnie (19L piwa + 1L luzu i 4L piwa + 1L luzu).

 

Zauważyłem natomiast, że (tak akurat wyszło), że te 19 L jest znacznie bardziej wyklarowane już przy zlewaniu niż te 4L, które były zlewane z dolnych części (nie do samego końca, by drożdży nie brać - mam wężyk z rurką z otworkiem na pewnej wysokości). Dzięki temu 19L wyklaruje się znacznie ładniej i szybciej niż gdybym zlał całość razem. Nie tracę też tych 4L, jak gdybym ich nie zlał - one się po prostu wyklarują wolniej i po swojemu.

 

Podsumowując - polecam zlewanie na cichą z 23L do konfiguracji 19+4

 

Co do temperatur, to na cichą zlewam do ok 3°C niższej niż dolna temp. fermentacji - czyli dla 21°C, zlewam do 19°C.

Balkonowcom podpowiem też, że warto zakryć jakoś baniaki przes słońcem (jeżeli są przezroczyste).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Cześć, mam w sumie podobny problem, jak autor posta. Moja pierwsza AIPA odfermentowała z 15,5 do 5 BLG, więc powoli myślę o przelaniu jej na cichą i późniejszym chmieleniu na zimno. Do tej pory fermentowała w (niestety) dość zmiennej temperaturze  w przedziale 16-24 stopnie (najczęściej 18-22). Do dyspozycji mam albo domek, w którym temperatura jest zbliżona do tej na zewnątrz, więc, jako że nadchodzą ciepłe dni, może w dzień sięgać 25-26 stopni, albo piwnicę, w której temperatura to ok. 12-13 stopni. Gdzie w takiej sytuacji lepiej wstawić fermentor na cichą? No i w zależności od tego, co lepsze, jak dostosować czas chmielenia na zimno do takich temperatur? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
2 godziny temu, czubas napisał:

Mam pytanie w temacie, co zrobić, jeżeli piwo po burzliwej zlałem na chmiel i do temperatury 9 stC gdzie temp. pracy to (18-28) i jest tam już 3 dni, zostawić jeszcze czy można zlać do butelek? belg pa 

 

O ile odfermentowało na burzliwej (blg nie spadało przez kilka dni), to możesz butelkować, tylko postaraj się dobrze oddzielić chmieliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.