Skocz do zawartości

Fermentacja cicha AIPA - temperatura


ja2

Rekomendowane odpowiedzi

wystawienie na balkon na cichą nie da żadnego negatywnego skutku, piwo szybciej się wyklaruje, może chmielenie na zimno w tej temperaturze można zostawić o jeden dzień dłużej, każde swoje piwo na cichą a w zasadzie na klarowanie z żelatyną wstawiam do zera stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystawienie na balkon na cichą nie da żadnego negatywnego skutku

 

Ja tam zawsze wolę cichą przeprowadzać w tej samej temp. w której odbywała się fermentacja główna ponieważ cicha ma za zadanie poza sklarowaniem piwa dofermentować je co w przypadku obecnych temperatur w nocy moim zdaniem może zatrzymać pracę drożdży. Osobiście cichą przeprowadzam w tej samej temp. co burzliwą a jeśli piwo nie jest dostatecznie klarowne wtedy żelatyna i balkon lub lodówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym sezonie doszedłem do wniosku, że chmielenie na zimno (podczas cichej) w niskiej temp poniżej 10oC szybciej wnosi trawiaste posmaki w piwie. Zrobiłem 3 warki chmielone na zimno w takiej samej temp jak fermentacja burzliwa i 3 warki na cichej w temp fermentacji burzliwej. Wniosek - moim zdaniem amerykańce w warunkach domowych lepiej chmielić na zimno max 5 dni w temp poniżej 10oC lub na cichej trzymać w temp fermentacji burzliwej. Eksperyment nie potwierdzony naukowymi badaniami, a jedynie sensoryką :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...cicha ma za zadanie poza sklarowaniem piwa dofermentować je co w przypadku obecnych temperatur w nocy moim zdaniem może zatrzymać pracę drożdży.

 

właśnie tego też się obawiam

 

Osobiście cichą przeprowadzam w tej samej temp. co burzliwą a jeśli piwo nie jest dostatecznie klarowne wtedy żelatyna i balkon lub lodówka

 

A konkretnie jeśli nie jest dostatecznie klarowne - po ilu dniach cichej?

 

Kiedy stosujesz żelatynę i wstawiasz do niskiej temp. i na jaki czas?

Edytowane przez ja2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A konkretnie jeśli nie jest dostatecznie klarowne - po ilu dniach cichej?

Kiedy stosujesz żelatynę i wstawiasz do niskiej temp. i na jaki czas?

 

Cicha dla mnie to minimum 7dni plus 3dni na pomiar BLG (jeśli się nie zmienia) wtedy albo butelki albo klarowanie.

Żelatynę stosuję jeśli piwo wygląda po cichej jak herbata z mlekiem i widać gołym okiem że samo w butelkach się nie sklaruje albo zajmie to bardzo bardzo dużo czasu. Co do czasu to zazwyczaj 3-4 dni w temp. 15st.C lub niższej wystarcza żeby piwo się sklarowało

 

Ostatnio warzyłem na lenia pomijając przerwę białkową co odbiło się na klarowności moich piw dlatego od najbliższej warki wracam do przerwy 50-55 - 10minut

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym sezonie doszedłem do wniosku, że chmielenie na zimno (podczas cichej) w niskiej temp poniżej 10oC szybciej wnosi trawiaste posmaki w piwie. Zrobiłem 3 warki chmielone na zimno w takiej samej temp jak fermentacja burzliwa i 3 warki na cichej w temp fermentacji burzliwej. Wniosek - moim zdaniem amerykańce w warunkach domowych lepiej chmielić na zimno max 5 dni w temp poniżej 10oC lub na cichej trzymać w temp fermentacji burzliwej. Eksperyment nie potwierdzony naukowymi badaniami, a jedynie sensoryką :beer:

 

Nie tylko ty masz takie odczucie, ale wydaje mi się że to też dużo zależy od rodzaju chmielu jakiego użyjemy. Amerykańce powyżej tygodnia wykazywały takie właściwości, natomiast nasze rodzime i Saaz nawet po 4-5 dniach dawał taki efekt. Natomiast zauważyłem że występuje to w młodym piwie do 2 tygodni potem ten posmak znika. Też nie potwierdzę tego naukowo, ale gdzieś czytałem chyba u naszego zwycięscy GCh, że miał podobne wnioski co do tego sposobu chmielenia na zimno. Aby tego uniknąć staram się cichą przeprowadzać w temperaturze burzliwej z chmielem na zimno, a na ostatni dzień lub dwa przenoszę jak mam warunki, lub wstawiam do lodówki do niższej temperatury i dopiero keguje/butelkuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cicha dla mnie to minimum 7dni plus 3dni na pomiar BLG (jeśli się nie zmienia) wtedy albo butelki albo klarowanie.

Jeżeli po przelaniu na cichą nie widzę żadnych oznak fermentacji na powierzchni piwa, to w ogóle już nie mierzę gęstości. Nawety jeżeli coś tam jeszcze drożdże dojadły, to będzie to za mało, by zauważyć zmianę na areometrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o niskiej temperaturze poniżej 10 C chmielenia na zimno, a nie o GCh który jak widać w recepturze był w 12 C chmielony na zimno. Dopiero w tych temperaturach po zbyt długim przetrzymaniu chmielu, wprowadza nam te posmaki trawiaste ;) Polecam też przeczytać uwagi do piwa w tej recepturze cytuje:

Wg mnie istotną kwestią jest temperatura chmielenia na zimno. Jeżeli piwo będzie przetrzymywane w wyższej temp. podczas chmielenia na zimno, należy skrócić czas. Jeżeli temp. jest niższa można nieco wydłużyć. Konsekwencją zbyt długiego przetrzymania piwa na chmielu może być mniej lub bardziej intensywny roślinny posmak, oraz ściągająca, nieprzyjemna gorycz.

Tutaj jest o tym wzmianka :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o niskiej temperaturze poniżej 10 C chmielenia na zimno, a nie o GCh który jak widać w recepturze był w 12 C chmielony na zimno.

 

A co to znaczy poniżej 10°C ? To może być 0°C albo 9°C a chyba 3°C nie robi aż takiej różnicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu, bo AIPA stoi właśnie na burzliwej w temp. ok. 20oC. Na cichą zamierzam przenieść je do piwnicy w temp. ok. 16oC. Z tego co piszecie wynikałoby, że niebezpieczeństwa wystąpienia "trawy" nie powinno być, a drożdże spokojnie w tej temp. sobie poradzą (Danstar Nottingham).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o niskiej temperaturze poniżej 10 C chmielenia na zimno, a nie o GCh który jak widać w recepturze był w 12 C chmielony na zimno.

 

A co to znaczy poniżej 10°C ? To może być 0°C albo 9°C a chyba 3°C nie robi aż takiej różnicy ?

 

Faktycznie źle się wyraziłem chodzi bardziej o czas chmielenia na zimno w danej temperaturze niż o samą temperaturę cichej fermentacji. Lecz nie zauważyłem posmaków trawiastych w piwach które chmieliłem na zimno i przetrzymywałem w tej samej temperaturze co burzliwa fermentacja nawet do 10-14 dni (od 16-22C), więc wydaje mi się że to zachodzi tylko w niższych temperaturach.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumie, tylko zacytowałeś Dagome, który wnioskuje całkowicie coś odwrotnego.

 

Dagome najpierw odnosi się do temperatury chmielenia na zimno, w zależności od niej decyduje się czas tegoż chmielenia zaś dopiero później stwierdza, że jeśli przekroczymy ten czas dla danej temperatury to otrzymamy trawiaste posmaki - jak tak to rozumiem. Może sam autor potwierdzi/wyprostuje, w każdym razie powstała dla mnie w tej dyskusji pewnie nie jasność.

 

"Wg mnie istotną kwestią jest temperatura chmielenia na zimno. Jeżeli piwo będzie przetrzymywane w wyższej temp. podczas chmielenia na zimno, należy skrócić czas. Jeżeli temp. jest niższa można nieco wydłużyć. Konsekwencją zbyt długiego przetrzymania piwa na chmielu może być mniej lub bardziej intensywny roślinny posmak, oraz ściągająca, nieprzyjemna gorycz".

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też tak odbieram to co Dagome napisał, i mniej więcej podobną zasadę stosuje, wydawało mi się że to jest jasne z tego co piszę, a nie neguję tego... Tylko mam zastrzeżenie do tego, że po przekroczeniu danego czasu chmielenia na zimno w temperaturze fermentacji burzliwej nigdy efekt trawiastości mi nie wystąpił, natomiast w niskiej temperaturze tak.

 

Rozumie, że to gwara jest? Sorki tak mnie to trochę zawsze razi jak ktoś tak pisze/mówi... wiem że sam doskonale ortograficzny nie jestem ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, wszystko rozumiem (przynajmniej tak mi się wydaje). Zamierzałem przy wspomnianej temp. 16oC wsypać na cichą chmiel na trzy dni przed butelkowaniem. Czy Waszym zdaniem to będzie ok?

Przepraszam, że tak dopytuję, ale to moje pierwsze AIPA i przy okazji pierwsze chmielenie na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.