Skocz do zawartości

Browar po mojemu.


marboz

Rekomendowane odpowiedzi

I stało się, szybko znudziło mi się przelewnaie z kociołka do fermentatora i odwrotnie, gotowanie wody do wysładzania w garach itp. Poza tym kuchnia wyglądała jak po wojnie więc patrząc na mine mojej drugiej połówki postanowiłem przebudować to i tamto :) i przy okazji doprowadzić do porządku mój warsztat.

 

Efekt poniżej. Poszedłem w stronę 3 kociołków bo wydawało się to najprostszym i najszybszym rozwiązaniem.

 

 

 

Beczka Marcela

 

 

 

Kocioł nr 1 - podgrzewa wodę do wysładzania, podpieta "deszczownica" z rurki pcv - Clatronic z przerobionym zaworem i dodaną izolacją z maty zagrzejnikowej

 

Kocioł nr 2 - kadź zacierna, zacieranie i wysładzanie, to także Clatronic - dorobione mieszadło z nierdzewki, filtrator z oplotu, silnik z jakiegoś fiata, nowy kranik i także izolacja)

 

 

Kocioł nr 3 - chmielenie, kociołek z Lidla, dołożony rezystor nastawny i przełacznik który oszukuje termostat, izolacja, dołożony filtrator z oplotu. Do środka wkładam chłodnicę pod koniec chmielenia. Woda z chłodnicy ok 80 L idzie do mycia kotła nr 2, cześć do pojemnika aby umyć kocioł nr 3. Pierwsze kilkadziesiąt litrów jest gorące. Jak coś zostanie to i przy okazji umyję butelki itp.

 

Schłodzona brzeczka z kotła nr 3 idzie prosto do fermentatora. Napowietrzam mikserem i zadaję drożdze.

 

 

Myślałem nad sterownikiem do kotła nr 2 ale nie jest konieczne. Kocioł trzyma temperaturę idealnie a te kilka minut jak podnosze do nastepnej przerwy nie jest dla mnie problemem.

 

Koszty:

 

Kociołki 750 zł

Chłodnica 160 zł

Nierdzewka na mieszadło 40 zł (spawałem sam)

Silnik z wycieraczek 50 zł (zasilacz ze starego pc)

Zaworki, złączki, rurki itp - 60 zł

Taśma alu + izolacja 60

 

Razem : ok 1120 zł

 

Warka 20 L wraz z myciem i sprzataniem na przykładzie Pale ale ok 5 godzin z czego większość część czasu to czekanie na kolejne czynności przed TV :D

Edytowane przez marboz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakoś nie, to się sprawdza doskonale, grawitacja robi swoje więc pomp niekonieczna, nic się nie przypala wiec dla mnie ok

 

No może jedna rzecz by się przydała, i coś pokombinuję. Wyciag z rury spiro i jakiegoś wentylatora na zewnątrz podczas chmielenia.

Edytowane przez marboz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.