Skocz do zawartości

Balingomierz VS refraktometr - Co nie działa?


tatamatyldy

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie co nie działa? Balingomierz, refraktometr czy operator? Do tej pory używałem tylko balingomierza, ale ostatnio zakupiłem refraktometr i moje życie się skomplikowało.

 

Jakiś czas temu zamierzałem butelkować belgijskie ale i wyniki pomiaru refraktometrem bardzo mnie zaskoczyły. Bo zawartość cukru była podejrzanie wysoka. Tu na forum uświadomiono mnie, że urządzenie działa prawidłowo, ale źle pokazuje:) a to wszystko przez zawartość alkoholu.

 

Między czasie zrobiłem test urządzeń. Sporządziłem roztwór 100g wody + 10g czegoś co u mnie nazywa się brewing sugar, a chemicznie chyba jest glukozą. Balingomierz pokazał 1,040, a refraktometr coś w okolicach (nie pamiętam dokładnie) 1.050. Dla czystej wody oba pokazały 1.000.

 

Kilka dni temu warzyłem żytnie z zestawu z BA no i się zaczęło na dobre.

Po wysłodzeniu wyszło mi 26l i refraktometr pokazał 1,038 a ten drugi 1.032, po chmieleniu i schłodzeniu 19l i odpowiednio 1.047 i 1.042

 

Dodam, że na 30 warek zdecydowana większość z nich była mniej lub bardziej przegazowana. Do obliczania cukru do refermentacji używałem balingomierza i programu, który jest dostępny na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co sobie komplikować życie? Ja ostatnio czasem nawet nie używam ballingomierza, bo wiem, że mi wyjdzie tyle blg, ile obliczył program. A nawet jak wyjdzie 0,5 mniej czy więcej, to co z tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam pytanie odnośnie wskazań refraktometru. Po pobraniu próbki i schłodzeniu jej do 20 st.C balingomierz pokazuje 13 BLG, a refraktometr wskazuje 14 BLG - oczywiście mówimy o brzeczce (po wysładzaniu i przed chmieleniem), a nie o fermentującym piwie. Co ciekawe w programie BeerSmith jest możliwość wyskalowania refraktometru w oparciu o wskazania balingomierza, co może sugerować, że wskazania refraktometru są obarczone jakimś błędem. A co w sytuacji gdybym nie mial balingomierza i opierał się tylko na wskazaniach refraktometru? Różnica 1 BLG jest dość znaczna i stąd moje pytanie - jakie urządzenie pomiarowe ma bardziej dokładne wskazania przy założeniu, że w czystej wodzie oba narzędzia wskazują dokładnie 0 BLG (sprawdzałem to), a w brzeczce po wysłodzeniu jest różnica 1 BLG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlaśnie o to mi chodzi, co jest bardziej wiarygodne. Refraktometr jak napisałem powyżej mam wyzerowany na wodzie i z Twojej wypowiedzi wynika, że jednak bez balingomierza się nie obejdzie. A co jeśli balingomierz jest źle fabrycznie zrobiony i fałszuje wynik? Jak mam w takiej sytuacji skalibrowć refraktometr?

 

Akurat w moim przypadku robiłem już pomiar balingomierzem na roztworze cukru 10% i wiem, że dobrze wskazuje, ale jednak bez kalibracji na balingomierzu widzę, że się nie obejdzie. Czy ktoś wie czego używa sie w browarach rzemieślniczych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr pokazuje w Brix, mając 14Brix przeliczając na ballingi/plato otrzymujesz 14/1,04=13,46 BLG czyli wynik już dużo bardziej zbliżony

 

http://www.piwo.org/topic/394-refraktometr/

 

- Przed rozpoczęciem fermentacji odczyty refraktormetru w Brix moga być przeliczane na Plato (Blg) wg wzoru:

 

Brix/1.04=Degrees Plato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odświeżę trochę temat.

Dziś przyszedł mój nowo zakupiony refraktometr. Wyskalowałem go na czystej wodzie na 0.0

Zrobiłem dwa roztwory, 5 g glukozy + 45 g wody i 10 g glukozy + 40 g wody (czyli 10% i 20 % zawartości cukru).

Na jednym pokazuje 8,5 na drugim 17,2. Spławikowy, którego używałem dotychczas pokazuje 10 i 18.

 

Oczywiście wszystko w 20 C i dokładnie wytarte itp.

 

Co robię źle? Bo chyba mało możliwe, żeby sprzęt był wadliwy.

 

Wagę mam wyskalowaną co jeden gram (na bank nie przekłamuje bo sprawdzałem ją) także jeśli nasypałem 9,6 lub 10,4 g glukozy to pokazałaby i tak 10 g, ale to by odpowiadało 19,2% lub 20,8 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dwa roztwory, 5 g glukozy + 45 g wody i 10 g glukozy + 40 g wody (czyli 10% i 20 % zawartości cukru).

może użyj cukru ;) ?

 

EDIT

takiego zwykłego stołowego :D

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystaj z pliku, który wrzucam poniżej, wykonaj kilkanaście pomiarów na różnych stężeniach (po kilka pomiarów na stężenie). Uzyskasz wskaźnik korekcji swojego refraktometru, który możesz potem wpisać np. tu http://seanterrill.com/2012/01/06/refractometer-calculator/albo w programie typu Beersmith i będziesz mieć poprawne wyniki (oczywiście na kompie, nie na refraktometrze).

wort_correction_factor_1.0.xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

może użyj cukru ?   EDIT takiego zwykłego stołowego
 

 

Co to jest "cukier stołowy"? Sugerujesz, że cukier niewiadomego pochodzenia sprzedawany w marketach jest bardziej miarodajny niż czysta glukoza? Do roztworów wzorcowych należy używać roztworów glukozy. W obliczeniach należy zwrócić uwagę czy do roztworu używamy glukozy uwodnionej lub bezwodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak radzisz i wyszło mi 8,7 i 15,7. Za to na spławiku wyszło 9,5 i 15,5.

Przestaję cokolwiek z tego rozumieć.

Czy te różnice mają dla Ciebie aż tak wielkie znaczenie? Piwo przez to będzie gorsze? Po mojemu akurat w tym przypadku powiedzenie "browar to nie apteka" jest słuszne. Średnio mnie interesuje, czy piwo wyjściowo miało 12Blg czy też może 12,2Blg. Zawartości alkoholu i tak nigdy nie liczę, a ważniejsze jest odczucie a nie cyferki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co to jest "cukier stołowy"? Sugerujesz, że cukier niewiadomego pochodzenia sprzedawany w marketach jest bardziej miarodajny niż czysta glukoza?

Cukier stołowy wg mnie to sacharoza, a glukoza to co innego (wg mnie i chyba wg chemii ;) )

 

 

Do roztworów wzorcowych należy używać roztworów glukozy. W obliczeniach należy zwrócić uwagę czy do roztworu używamy glukozy uwodnionej lub bezwodnej.

Dziękuję za informację, tylko nie zapomnij jej przekazać jej chińczykowi, który wyprodukował ów wskaźnik :polew:

 

(Wg mnie załamanie światła w roztworze glukozy i sacharozy jest różne, ale jeśli uważasz inaczej to zgłoś to również producentowi owego wskaźnika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

może użyj cukru ?   EDIT takiego zwykłego stołowego
 

 

Co to jest "cukier stołowy"? Sugerujesz, że cukier niewiadomego pochodzenia sprzedawany w marketach jest bardziej miarodajny niż czysta glukoza? Do roztworów wzorcowych należy używać roztworów glukozy. W obliczeniach należy zwrócić uwagę czy do roztworu używamy glukozy uwodnionej lub bezwodnej.

 

A co to jest cukier niewiadomego pochodzenia? Ja tam znam pochodzenie cukru, w skrócie to robi się go z buraków w cukrowni i uzyskuje cukier biały kryształ (rafinadę) który w 99,7% składa się z sacharozy. Ewentualne różnice to ułamki % zanieczyszczeń i dodatek niebieskiej farbki :) Klasa I to 99,7 a klasa II 99,5%.  Jaki wpływ na skalowanie refraktometru będzie miało to 0,02% w 10% roztworze?

Oszukanie cukru jakimś dodatkiem (np syropem glukozowo frultozowym) pewnie było by możliwe ale doprowadzenie do krystalizacji i uzyskanie białej barwy takiego preparatu było by wielokrotnie bardziej kosztowne niż uzyskanie czystego cukru. 

 

btw - najfajniejsza historia o cukrze to używanie ości pstrągów w procesie oczyszczania.

Skąd oni biorą tyle tych ości? Pewnie sprowadzają z Chin razem z żółcią bydlęcą do piwa :D

Edytowane przez xcynix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co za różnica, czy skalujesz na glukozie czy sacharozie jak potem mierzysz brzeczkę będącą mieszaniną wielu cukrów - z przewagą maltozy, więc czy to glukoza czy sacharoza to i tak nie to co trzeba :)

 

Ktoś linkował wyżej arkusz do wyliczania "Wort Correction Factor", ale warto jeszcze zapoznać się z wytycznymi dot. sposobu jego obliczania, np. stąd: http://www.brewersfriend.com/how-to-determine-your-refractometers-wort-correction-factor/

 

Z najważniejszych:
The correction factor is needed because wort has a different density than sugar water which refractometers are designed for. 

Czyli:

Współczynnik korekcji jest niezbędny, ponieważ brzeczka ma inną gęstość niż wodny roztwór cukru, pod który refraktometry są projektowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrobił większe r-ry wzorcowe aby było dokładniej, wodę też ważyłbym na wadze, w sensie wsypujesz cukier i dopełniasz wodą do określonego stężenia według wskazań wagi.

ps w przypadku areometru rożnica 2st od optymalnych 20 (np. 22) jest to nawet i 0,1 blg

Edytowane przez dhanab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.