Skocz do zawartości

weryfikacja receptury na pierwszego Milk Stouta


TomekWG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Będzie to pierwsze moje piwo przygotowane nie z gotowego zestawu. Z racji małego doświadczenia prosiłbym starszych kolegów i koleżanki o zweryfikowanie receptury...

 

Rozmiar warki standardowe 20l.

 

Składniki:

4kg Pale Ale 5,5 EBC

0,30kg Czekoladowy ciemny 1100 EBC

0,20kg Jęczmień prażony - 1000 EBC

 

Marynka - 20g na 60 min

Marynka - 10g na 30 min

 

Laktoza - 0,5kg

 

Drożdże suche Danstar Notthingam Ale Yeast.

 

Proszę o wyrozumiałość i weryfikację poprawności tudzież sugestie... Myślałem też o zastąpieniu słodu czekoladowego słodami karmelowymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie rzucisz za wcześnie słodu i jęczmienia palonego, to nie powinieneś mieć zbytniej przypalenizny. Ja w pierwszym stoucie miałem podobną ilość i przy rzuceniu na ostatnie 10 minut zacierania, paloność się nie wybija przed szereg, a z czasem się miło zbalansowała. Do milk stouta dałem nawet trochę mniej (400 g w sumie?) końcem zacierania. No i przy tej ilości masz pewność, że piwo będzie czarne jak smoła;)

 

Marynkę rzuciłbym razem na początku. Laktoza da słodycz, więc na goryczkę dałbym 40-60 g, ale to kwestia smaku. Laktozę na 20 ostatnich minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady.

 

Jeśli nie rzucisz za wcześnie słodu i jęczmienia palonego, to nie powinieneś mieć zbytniej przypalenizny

 

właśnie chciałbym uniknąć "przypalenizny" zależy mi na fajnym zbalansowanym smaku z nuta słodyczy

 

Dałbym więcej Marynki.

 

Po zwiększeniu Marynki do 40g. Wyszło mi w Beersmithie 45IBU - trochę dużo jak na Milk Stouta, czy nie??

Edytowane przez TomekWG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.