Skocz do zawartości

Jakiego brew-kita wybrać?


Kafar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio mnie naszło, żeby...zrobić sobię piwa. Warzyć będę z brew-kita, pozostaje tylko kwestia jakiego wybrać? Powiem coś o swoich gustach. Generalnie chciałbym by piwo miało "moc" w sensie powiedzmy 5,5-7% alk. Jakie piwa lubię? Raczej piwa jasne i pszeniczne. Moi "sklepowi" faworycie to Ciechany (Wyborny, Lagerowy czy miodowy), Paulaner oraz...(tu mi się dostanie :smilies: ) Heineken. Co byście radzili uwarzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do czego mu glukoza ?

jeśli do podbicia blg to lepiej najtańszy ekstrakt (chyba WESa) jeśli do refermentacji to bez sensy dawać ,wystarczy normalny cukier

zrobić coś podobnego do "Heńka" to nie łatwa sprawa albo właśnie łatwa brewkit i wiadro wody :)

z tego co napisałeś podchodzą ci lagery ,jeśli nie masz gdzie postawić wiadra że by temperatura było +/- 12C i w miarę stała to zostaję tylko ALE górnej fermentacji

zrób z WESa wyjdzie w miarę tanio (chyba że jest ci obojętne ile zapłacisz za puszki) 1,7kg piwo pszeniczne do tego 1,7kg ekstrakt pszeniczny i drożdże Mauribrew Weiss

mamy nadzieję że wszystko inne co będzie ci potrzebne doczytałeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie na stanie mam 2 fermentory (albo fermentatory? mniejsza z nazwą:P), łychę, kapslownicę, pirosiarczyn i resztki glukozy do refermentacji bo kiedyś (parę lat temu) rzeźbiłem coś. W sumie uwarzyłem wtedy dwie warki: Coopers Eu Lager + cukier i Coppers Lager + ekstrakt słodowy. I szczerze wtedy to średnio podchodziło smakowo, być może 3-4 tygodnie leżakowanie to było za mało.

 

No ale to było dawno i teraz znowu chcę spróbować! ;) Ekstrakt wolę mieć nachmielony jednak ;) W sumie chyba zdecyduję się na WESa z tym, że może zrobię "jasne" bo nie każdy lubi pszenicę a wypadałoby mieć czym częstować gości. Tylko kwestia mocy, da się to piwo tak "wyregulować" by miało ok. 6% alkoholu? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej dać mniej wody? Czy wtedy z kolei będzie za goryczkowate od chmielu? Bo z drugiej strony piszą, że cukier przy fermentacji=nuty bimbrowe...

 

Btw. Te dwie puszki to obie chmielone czy tylko jedna a druga niechmielona? :D Bo WES podaje, że ich nachmielony ekstrakt dawać na 12 l wody. Coopersa pamiętam pucha chmielona wychodziła na 21-23 l wody ale może WES jest po prostu słabiej "uchmielony" bo przewidziany na mniejszą ilość wody? ;)

Edytowane przez Kafar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź obie puszki chmielone. Wg. mnie jak dasz tylko jedną, to piwo będzie zbyt mało nachmielone. Mimo wszystko doradzam inne podejście. Kup ekstrakt niechmielony WES. Jest dość niedrogi, 12,5 kg w hurtowni to koszt ok. 120 zł, a masz z tego 3 warki 25 litrów 12 BLG z hakiem. Do tego dokup chmiele Marynka i Lubelski. Także są dość niedrogie. Drożdże wybierz S-04 lub S-33, te drugie w 15 stopniach mogą dać coś bliskiego do lagera. Z tych składników powinieneś uzyskać bardzo dobre piwa na początek. Ja jedno z takich dodatkowo nachmieliłem na zimno Lublinem, było naprawdę dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Ekstrakt kupisz w tej hurtowni: http://tech-mat.pl . Mają swój oddział w Pruszczu Gdańskim, także masz rzut beretem. Wcześniej kontaktowałem się z babką mailowo, żeby mi kanisterek ściągnęli z centrali w Bydgoszczy. Za 12,5 kg zapłaciłem równo 129 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że jak samemu się nachmieli to zupełnie co innego ,ale zależy kto co lubi,przerzucając się z koncerniaków na coś co ma 40 Ibu może być dużym krokiem,z dwóch puszek chmielonych wychodzi wyraźnie mocniej chmielone jak koncernowe

z drożdży bym polecił US-05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do chmielenia to na pewno się na to zdecyduję ale na 2-3 warkę ;)

 

Czyli ekstrakty WES są dużo słabiej chmielone od takich Coopersów? Bo pamiętam do Coopersa EU Lager dawałem coś koło 20-22 l wody, do tego cukier i mimo to było dość mocno czuć chmiel, tzn. goryczkę. I nie wiem już co robić, ekstrakt chmielony + niechmielony czy oba chmielone? Może 1,7 chmielonego + 1,2 niechmielonego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie 1,7 kg. chmielonego i 1,7 kg. niechmielonego dało przy 20 litrach zbyt małą goryczkę.

Ja robiłem z 1,7 kg chmielonego jasnego i 1,2 kg niechmielonego jasnego i też nie czuć goryczki, a fanem mocnej goryczki nie jestem :(

Za to kolor jest dosyć ciemny, jak na jasny ekstrakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki tak więc dam za namową bardziej doświadczonych 2 nachmielone (ew. jeden). Piszą, że starcza na 12 (jeden brewkit 1,7 l) litrów piwa, czyli wnioskuję, że należy dodać 10-10.3 l wody. Ile wtedy otrzymamy ok blg? Bo piwo pewnie po fermentacji będzie miało 2-3 stopnie blg czyli muszę tak "wysterować" by przed fermentacją miało 14-15 stopni? A jak pisałem chcę osiągnąć 5,2-6% mocy z racji, że będzie to piwo "grillowe" a raczej w tej porze roku "imprezowe" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.