Jump to content

Temperatura w komorze fermentacyjnej vs temperatura fermentacji


 Share

Recommended Posts

Czy dobrze rozumuję?

Przyjmuje się, że podczas fermentacji w fermentorze jest temperatura +2 stopni większa niż na zewnątrz.

Czyli jeżeli w pokoju jest 20 stopni, to w fermentorze jest 22.

Ale jeżeli fermentor zamkniemy w komorze fermentacyjnej, w której jest 15 stopni, to czy w fermentorze jest 17 stopni?

Moim zdaniem nie, bo fermentacja "nagrzewa" otoczenie w komorze i temperatury się wyrównują. Pokoju, piwnicy czy całego domu fermentor już nie da rady nagrzać.

Teraz w komorze z piwem na California Lager mam 14 stopni i fermentacja coś wolno idzie i tak się zastanawiam czy nie zwiększyć do 16 stopni.

Temperatury w fermentorze nie mierzę, bo z zasady nie otwieram podczas fermentacji.

Edited by jake
Link to comment
Share on other sites

To wszystko chyba nie jest takie proste. 20-23l płynu mają sporą bezwładność cieplną i trochę trwa zanim temperatura się zmieni. Fermentacja burzliwa też potrafi przebiegać z różną intensywnością. Zwłaszcza na samym początku, jak już drożdże ruszą na dobre z kopyta różnice potrafią być o wiele wyższe niż 2-3°C. Pod koniec różnica może być góra 1, góra 2°C.

U mnie by na początku utrzymać temperaturę fermentacji w okolicach 18°C (przy drożdżach zadanych w 20-22°C) czasem muszę zbić temperaturę w pudle do nawet 15°C wkładając 1,5l butelkę i 2-3 wkłady i wymieniać 3-4 razy na dzień, a czasem wystarczy włożenie butelki i 1 wkładu.

 

To na podstawie obserwacji różnic wskazań czujnika temperatury z taniego termometru pogodowego i naklejonego na fermentor termometru ciekłokrystalicznego (więc z dużą dozą prawdopodobieństwa oba pomiary są zafałszowane i odbiegają od rzeczywistości)

Link to comment
Share on other sites

Trzeba też wziąć pod uwagę, że im niższa temperatura fermentacji tym mniejsza będzie różnica temperatur wnętrze fermentora-otoczenie bo wolniej będzie przebiegał proces fermentacji i związane z nim wydzielania ciepła.

Edited by kantor
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Podłączę się pod temat.

Zmieniłem miejsce zamieszkania i w tej chwili fermentacja odbywa się w piwnicy. Temperatura waha się tam w granicach 21-23 stopnie ( w takiej temperaturze fermentacja odbywała się u mnie w poprzednim mieszkaniu ). W tejże piwnicy posiadam starą lodówkę, w której poprzez wymianę zmrożonych petów, utrzymuję temperaturę w granicach 13-18 stopni ( w zależności od możliwości wymiany lodu ).Do lodówki wchodzą mi dwa fermentatory. I teraz pytanie...Zastanawia mnie, czy warząc co tydzień ( przetrzymuję warki po ok. 3 tygodnie, bez przelewania na cichą ) trzecią warkę, od początku do końca, fermentować bez udziału lodówki, w wyższej temperaturze, czy wyjąć fermentator, w którym po dwóch tygodniach przebywania w lodówce,zakończyła się fermentacja burzliwa i ostatni tydzień cichej pozostawić w wyższej temperaturze. Czy to drugie rozwiązanie nie pogorszy smaku tego piwa, którego fermentacja burzliwa odbyła się, w dolnych granicach drożdży górnej fermentacji...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.