Skocz do zawartości

dziwny smak i zapach pszenicznego


hofjan

Rekomendowane odpowiedzi

Uwarzyłem pszeniczne:

- plzenski 2,- kg

- pszeniczny jasny 1,5 kg

zacieranie: pszeniczny 46°C 20 min, razem 66°C 90 min, 78°C 10 min.

warzenie: 60 min z 30 g lubelskiego szyszka od początku. Drożdże WB-06. Fermentacja cicha tydzień w 18°C. Nastawna 11,5 BLG, do cichej 3,5 BLG.

Zapach ostry, rozpuszczalnikowy, alkocholowy. Smak nie przypomina piwa, a jeżeli już to nie bardzo. Żadnych goździków czy bananów. Jest jakaś nadzieja, czy od razu w kanał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powszechną wadą pszeniczniaków to tzw. smak gumy balonowej; nie wiem czy to najszczęśliwszy opis, ale też i nie wiem jak to opisać inaczej. Powstaje przy zbyt ciepłej fermentacji - jaka była temp. fermentacji głównej?

Fermentowałem w temp. 17 - 18°C - myślałem raczej, że to trochę za mało. Smaku gumy do żucia wyczułem, tylko ostry estrowo-rozpuszczalnikowo-alkocholowy smak i zapach. Kwaśne to też nie jest. Poczekamy, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentowałem w temp. 17 - 18°C - myślałem raczej, że to trochę za mało.

W takiej temperaturze nie ma prawa być fuzli ani nadmiernych estrów. Może w pierwszym dniu temperatura "uciekła" powyżej 20*? Pszeniczki fermentują bardzo gwałtownie, trzeba pilnować chłodzenia na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coder dobrze mowi.

Ostatnio moje irish red ale mialo podobny problem... Mianowicie schlodzilem do 20C i zadalem drozdzami. Wstawilem do pomieszczenia w ktorym bylo 18-19C no i poszedlem na spotkanie degustacyjne :D - tak podobno nazywa sie kulturalne imprezy he he. Oczywiscie pozniej poszedlem spac... wstaje rano... i co ? Temperatura 23-24°C ... chociaz temperatura otoczenia byla 18-19C caly czas. Fermentacja byla na tyle gwaltowna ze piany juz prawie nie bylo... blg spadlo do 6 z 12... tak wiec bylo prawie po ptakach, szczegolnie ze drozdze do s-04 i koncowe blg 4. Fermentor wstawilem do piwnicy w ktorej bylo 14C i tak juz pozostalo az do rozlewu.

Pytanie moze byc nastepujace - dlaczego nie wstawilem tam od razu ? Troche sie obawialem za niskiej temperatury... wiadomo ze piwo ma zawsze te 2C wiecej niz otoczenie ale nie spodziewalem sie ze moze z 18 skoczyc do 23-24C, a nie chcialem np fermentacji w 15-16C bo troszke estrowych zapaszkow chcialem w nim uzyskac.

Sprawa natomiast ma sie inaczej poniewaz mlode piwo "wyglada" calkiem dobrze :) teraz tylko czekac az dolezaczkuje.

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.