Jump to content
manowar

Manufaktura Piwnice Redutowe

Recommended Posts

Miało być butelkowane dawno temu, ale przestało w temp 3-4C bo nie było czasu, ochoty a pod koniec zdrowia... Przed nagazowaniem wyszło fajnie goryczkowe piwo, Spławik pokazał 1.018 - ale na zimnej próbce więc pewnie tak jak poprzednio 1.016 - czyli odfermentowanie ok 70%. Ponieważ marcowe nie przegazowało się to i tu się raczej tego nie obawiam. 

Z moich obserwacji laickich nad tymi drożdżami to:

- raczej wrażliwe na temperaturę i poniżej 12C to za bardzo nie chce im się pracować

- płytkie odfermentowanie - nawet przy wytrawnym zacieraniu raptem 76% - przy bardziej zrównoważonym okolice 70% - fajne do lekkich piw, którym dają nieco ciała i słodowości 

- dają piwa pełne, podkreślają słodowość

Pierwsze piwko w nowym roku.

- lager - 4kg

- monachijski I - 0,75kg

- carapils - 0,25kg

chmielenie Sybilla + Lubelski - dostałem sporo szyszki więc nie będę skąpił i rzucę do zacieru, brzeczki przedniej, w okolicy 20 minuty i po zgaszeniu palnika. Drożdże W34/37. 

Zaatakuję pewnie w sobotę bo się logistycznie muszę pozbierać.

Warzenie porażka... ale od początku. Brak czasu i brak chęci - skutkiem czemu musiałem rozwiązania do testowania przygotowywać w trakcie zacierania. To nie był dobry pomysł bo oczywiście wszystko się porypało... Ale od początku... Pierwszy raz zacierałem z przerwami w lodówce... 55 -> 72 -> 78 i gdyby nie to, że do pierwszej partii poskąpiłem wody to dzięki kalkulatorowi https://www.brewersfriend.com/mash/ wszystko poszło ok. To dobra wiadomość, która oznacza, że przy większym wybiciu mogę pozostać przy zacieraniu w lodówce turystycznej. Chmiel dodany do zacieru - po 25g Sybilli i Lubelskiego - goryczy nie wniósł, ale jednak brzeczka pachniała i smakowała chmielem, choć może to autosugestia. Od samego początku miałem problem z montażem kranika w kociołki Lidlowym - podcieka, a mój czerwony silikon nie trzyma tak jak bym chciał - muszę jeszcze raz wszystko poczyścić i skręcić. Chciałem przetestować pompkę i chłodzenie przez wymiennik, ale ponieważ wszystko na bardzo szybko to pompka od pralki nie dawała rady a do solarów podłączyłem nie tą końcówką pod kran - w efekcie spaliłem zasilacz i musiałem wrócić do starej chłodnicy miedzianej. Chmielenie szyszką - już zapomniałem jak to fajnie wygląda - ale też zapomniałem, że przydałby się filtrator... długie zlewanie i duże straty... Fermentatory - specjalnie kupiłem pudełka 2x14l - i postanowiłem zamontować kraniki - żeby od razy przez kranik spuszczać do rozlewu a nie lewarować by nie natleniać... nie sprawdziłem - i jeden cieknie... Z plusów poza lodówką - wylewka gardeny za 50pln żeby pod zwykły kran podłączyć szybko-złączkę robi robotę... no i natleniania kamieniem w przepływie też - nawet za dobrą robotę bo piany jest co nie miara.

Mam nadzieję, że z piwem nic się nie stanie - znaczy się nie zakazi się, przefermentuje i będzie dobre. W tym czasie na spokojnie przygotuję i przetestuję instalacje pod pompkę i wymiennik - mam całe dwa tygodnie i silne postanowienie poprawy.

aaaa efekt... miało być 24l 10,5 - wyszła 12blg... ile? nie wiem - nie oznaczyłęm poziomu na fermentatorze ale obstawiam że jakieś 20-22l

Edited by manowar

W środę drugie warzenie w tym roku. Tym razem próba nowego sprzętu. Ostatecznie zrezygnowałem z planu robienia klonu Coobry. Zamiast tego powstał chyba RIMS inspirowany oczywiście amerykańskimi forami. Muszę powiedzieć, że jestem bardzo mile zaskoczony. Wszystko poszło bez problemu jak po maśle. Pompa działa - grzałka grzeje - temperatura rośnie... Dodam jeszcze tylko termostat i co prawda manualnie, ale będę miał sterowanie całym procesem z automatycznym utrzymaniem temperatury. 

Garnek nierdzewny też w zasadzie się sprawdził. Na plus to nie wyłączył się - na minus - 1,8kw to trochę mało dla porządnego gotowania, ale to przecież nie jest niespodzianka. Przed następnym warzeniem ocieplę go i może będzie lepiej.

Po raz pierwszy również chłodziłem wymiennikiem... poszło marnie. Najmniejszy wymiennik, ale jednak spodziewałem się lepszego chłodzenia. Może to wina tego, że ostro przytkał się chmielinami - do garnka jednak trzeba jakiś filtr na osad zamontować. 

Reasumując - zacieranie tu tylko kosmetyczne usprawnienia i jesteśmy w domu. Warzenie - tu jeszcze trzeba ostro nad wieloma aspektami popracować...

Zasyp:

- lager 4kg

- monach 0,7 kg

- karmel czerwony 0,4 kg

- kilka garści lubelskiego do zacierania

Chmielenie 

- 20g Iunga + 20g Oktawia - FWH

- 50g lomika - Flame out

Wyszło 22l, SG 1,044 - czyli wydajnościowo jest postęp.

Mam jeszcze ponad 1,2l jako rezerwę - zamrożę.

Jeszcze dałoby się odzyskać coś z gara, ale założyłem, że w moich pojemnikach 11l to idealna ilość.

W załączeniu fotki zestawu zaciernego:

IMG_20190206_200533.thumb.jpg.1f8e7a6f43e99451c7131695f3f08780.jpg

IMG_20190206_200541.thumb.jpg.db50a14219f8ae5f0afaa46ff125d1e7.jpg

Pewna przerwa w warzeniu... wczoraj się udało:

- 4kg lager

- 0,5kg monach jasny

- 0,5kg pszenica karmel

Drożdże US5 - gęstwa

Chmielenie - czyszczenie magazynu:

FWH - 15g ChinookPL + 15g Iunga

20 minut 10g Octawia + 10g CascadePL + 10g Iunga

0 - 10g Octawia + 15g CascadePL + 10g Iunga