Skocz do zawartości

problem z wydajnoscia


Tom Kos

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. podejmuję się rozplątania tęgo węzełka.

Jednego na pewno nie rozumiem. Na początku posta Twój synek ma 3 tygodnie i płacze, a na końcu ma już równo miesiąc i śpi :D

A teraz do spraw merytorycznych :)

Próbę jodową robisz tylko w jednym momencie - podczas zacierania. Dokładniej rzecz ujmując pod koniec zacierania. Próba jodowa pozwala stwierdzić, czy w zacierze jest jeszcze skrobia. Niezabarwienie próbki oznacza, że skrobii nie ma. I można podrzewać do mash-out, czyli temp 76-78st, celem rozluźnienia zacieru.

Przekładasz zacier do pojemnika z filratorem i filtrujesz.

Następnie dolewasz wody do pojemnika z filtratorem celem wysładzania, czyli wypłukania dolewaną wodą wszelkich dóbr z młóta.

Można wysładzać do konkretnego Blg jak piszesz, lub do określonej objętości.

Piwo o mniejszym ekstrakcie (Blg) będzie miało mniej alkoholu, ale nie musi stracić na walorach smakowych. Wszystko zależy od tego, co chcesz uzyskać :)

Pomiaru na ciepłej brzeczce (przynajmniej jeśli pomairu dokonujesz areometrem) nie robimy na ciepłej brzeczce, a na wystudzonej do 20st (chyba, że masz areometr wyskalowany na 16st w 16st, informacja powinna być gdzieś na sprzęcie, czy instrukcji zamieszczona)

To od Ciebie zależy jak długo będziesz wysładzał, więc ile i brzeczki o jakim ekstrakcie otrzymasz.

Nie robisz próby jodowej wysłodzin.

Powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku posta Twój synek ma 3 tygodnie i płacze, a na końcu ma już równo miesiąc i śpi

Dzisiejsze dzieci rozwijają się w niesamowitym tempie. Gdzie ten świat zmierza?? ;)

 

Nie robisz próby jodowej wysłodzin.

A kto mu zabroni? Ja raz zrobiłem i tu zaskoczenie..... wyszła negatywna, podobnie jak wcześniejsza.

 

Pytam o to bo jak pisałem wcześniej w tym dłuugim zagmatwanym tekście, chę poprawić wydajność.

W moim przypadku najskuteczniej działa ześrutowanie słodów prawie na mąkę, ale trzeba za to wnieść więcej elementów wspomagających filtrację czyli jakieś dodatkowe łuski. W przeciwnym razie mogą być problemy z filtracją (zależy to jeszcze oczywiście od zasypu, ale to osobny temat). Nie filtruję także w ekspresowym tempie - warkę 20litrową staram się przefiltrować i wysłodzić w czasie godziny do półtora. Myślę, że uzyskuję dzięki temu 1-2%większą wydajność, chociaż nie wiem czy dłuższe wysładzanie nie ma jakiś innych konsekwencji. I bardzo przestrzegam utrzymywania jak najwyższej (zbliżonej do 78-80°) temperatury w czasie całego wysładzania co na pewno ułatwia filtrację a może i wspomaga skuteczniejsze wysładzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzięki za odpowiedzi. Szczególnie dziękuję specjaliście od rozplątywania BuDeX’owi.

 

BuDeX, synek w dniu pisania posta miał 3 tygodnie i 6 dni, dzień później miał już równo 4 tygodnie. Fakt, nie pisałem że ma 3 tygodnie i 6 dni, bo po co się tak w to zagłębiać. Mimo to wykryłeś niezłą dziurę czasoprzestrzenną, gratuluje J

 

Teraz dalej, pierwszy post zagmatwany fakt, ale drugi??? No co wy???

 

PawleG, dobrzanku nie wiem dlaczego pomyśleliście że mylę pojęcia? (a może i mylę), Próba jodowa to próba jodowa. Pytanie dotyczyło doprecyzowania kiedy ją wykonywać i czy wykonujemy ją tylko na zacierze czy też wykonujemy ją na wysłodzinach. TERAZ JUŻ WIEM.

 

Wysładzanie to wysładzanie (nie zacieranie), pytanie dotyczyło dwóch podejść do wysładzania, czyli wysładzania do założonego litrażu, lub wysładzania do odp. stopnia blg.

 

O zmianie gęstości roztworu wraz ze zmianą jego temp uczą na chemii w podstawówce

(tylko niech się nikt nie obraża i mi zaraz nie rypnie riposty że tą lekcję chyba ominąłem :P)

 

W każdym bądź razie dziękuję wszystkim za odpowiedzi, dostałem to co chciałem + kilka rad jak pisać posty by były bardziej czytelne i lepiej przyswajalne.

 

Jeszcze tylko jedna rzecz mnie ciekawi. PawleG

 

I Jesli wysladzasz do okreslonych litrow to po wlaniu wody do pojemnika filtracyjnego spuszczasz brzeczke tak aby uzyskac litrarz, I tu pojawia sie potrzeba mierzenia gestosci BLG ponieważ brzeczka ktora sciagasz w danym momencie nie powinna miec mniej niz 3-4 BLG(wyplukuja sie garbniki itp)

 

 

To teraz z tego co piszesz by wynikalo że garbniki wypłukiwane są na końcu, przy niskim blg, tak? a przy wyższym stężeniu blg nie są wypłukiwane lub jest ich wypłukiwanych dużo mniej? Jeżeli tak jest to od czego to zależy?

 

Pozdrawiam Wszystkich. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.