Skocz do zawartości

Pszenica 30 ibu


lodzia_gacon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Planuje uwarzyć piwo pszeniczne. Nie będzie to jednak klasyczna pszenica ponieważ zamierzam chmielić Galaxy 14.8% AA.

Proszę więc o pomoc dotyczącą chmielenia,

 

1. Ile użyć chmielu żeby uzyskać koło 30 IBU mając 5,200 kg słodu ( pszenica 4 kg, wiedeński 1 kg, carawheat 0,2 kg)

2. W jakim czasie gotowania dodawać ten chmiel.

 

Myślę też o chmieleniu na zimno, jednak nie wiem jakie ilość używać i jak wzrasta IBU w czasie chmielenia na zimno.

 

Dziękuję za pomoc

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. W jakim czasie gotowania dodawać ten chmiel.

 

 

Jeśli na goryczkę to wrzuć odpowiednią ilość na początku gotowania i utrzymuj brzeczkę w fazie wrzenia przez 60 minut. Jeśli chcesz dodać na smak i aromat to odpowiednio w połowie i pod koniec gotowania.

 

Myślę też o chmieleniu na zimno, jednak nie wiem jakie ilość używać i jak wzrasta IBU w czasie chmielenia na zimno.

 

Jeśli myślisz o chmieleniu na zimno, to nie będzie to typowa pszenica, a raczej american wheat, w stylu piwa Hey Now z Pracowni Piwa. W typowej pszenicy główne aromaty to goździk i banan, a jeśli dodasz amerykańskich chmieli to one z pewnością przykryją te aromaty.

Natomiast co do IBU to jest to jednostka określająca goryczkę, którą uzyskuje się tylko podczas gotowania brzeczki z chmielem przez odpowiedni czas, zwykle 60 minut wystarczy na izomeryzację zawartych w chmielu alfa kwasów, które to właśnie nadają goryczkę w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W typowej pszenicy główne aromaty to goździk i banan, a jeśli dodasz amerykańskich chmieli to one z pewnością przykryją te aromaty.

 

Niekoniecznie. Przy chmieleniu citrą klasycznego weizena na aromat i goryczkę (tak do 20-30 IBU) aromaty cytrusowe fajnie współgrają z aromatami bananowymi, powiedziałbym nawet że je podkreślają. W ten sposób wyjdzie mix american wheat i weizena, taki american weizen :) Piwo całkiem przyjemne, polecam.

Edytowane przez playand1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.