Skocz do zawartości

stary słody (ześrutowane) - tylko kosz?


przemski

Rekomendowane odpowiedzi

słody naprawdę stare... ponad rok... ześrutowane... pilzneński i różne słody specjalne... trzymane w suchym miejscu

 

czy można je jakoś wykorzystać czy tylko do kosza się nadają?

 

- zrobić z nich piwko nie licząc na jakiś porażający smakowo efekt?

- a może dodawać po 0,5-1kg do warzenia z normalnych czyli świeżych słodów?

- czy lepiej da sobie spokój bo szkoda czasu?

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwko zrobione

zacierałem na 68st ale miałem problem ze scukrzeniem więc przeciągnąłem zacieranie do 1,5h

może za mało enzymów w starym słodzie ale z drugiej strony to była premiera kociołka Lidla i miałem problemy z temperaturą więc może zabiłem trochę enzymów przez ten kociołek

brzeczka słodka (12Blg) tylko strasznie mętna - niestety nie miałem mchu a dodatkowo chcmielenie odbywało się lekko poniżej granicy wrzenia (kociołek nie pracował pełną parą i przy 97-98st sterownik wyłączął moc grzałki co opisałem w innym poście) więc może to dlatego a może to skrobia... nie wiem

 

w każdym razie fermentacja przebiega obecnie całkiem burzliwie, brzeczka po nachmieleniu smakuje tak jak powinna i nie zalatuje starą ścierką :)

 

cudów się nie spodziewam ale mam nadzieję że piwo będzie pijalne; no i że się wyklaruje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że stare ześrutowane słody spowodują co najwyżej mniejsza wydajność oraz wydłużony proces scukrzania

Często na forum ludzie straszą mniejszą wydajnością w przypadku starego, ześrutowanego słodu, ale nie bardzo wiem, co miałoby tą mniejszą wydajność spowodować. Skrobi w słodzie nie ubyło, a zacieramy tak samo do negatywnej próby jodowej, choć faktycznie może to trwać dlużej. Ja w każdym bądz razie mniejszej wydajności nie zaobserwowałem, natomiast czas scukrzania czasami mogł być dłuższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś czas temu zadałem to pytanie bezpośrednio w słodowni Strzegom - poniżej odpowiedź:

 

Witam, Okres przydatności to 1 rok, w suchych warunkach magazynowych, szczególnie bez dostępu wilgoci. Słód ześrutowany będzie na pewno bardziej higroskopijny. Pozdrawiam / Best regards, Marta Pająk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.