Jump to content
Sign in to follow this  
przemski

stary słody (ześrutowane) - tylko kosz?

Recommended Posts

słody naprawdę stare... ponad rok... ześrutowane... pilzneński i różne słody specjalne... trzymane w suchym miejscu

czy można je jakoś wykorzystać czy tylko do kosza się nadają?

- zrobić z nich piwko nie licząc na jakiś porażający smakowo efekt?

- a może dodawać po 0,5-1kg do warzenia z normalnych czyli świeżych słodów?

- czy lepiej da sobie spokój bo szkoda czasu?

przem

ja wyrzuciłem stare ześrutowane słody. Uwarzyłem jedną warkę - sandałem jechała brzeczka.

A przy okazji

siema zgoda.

Jeżeli były dobrze przechowywane to śmiało warz piwo. Możesz się ewentualnie spodziewać trochę dłuższego scukrzania, ale roczny ześrutowany słód to naprawdę jeszcze nie tragedia.

I co z tego Ci wyszło? Bo kupiłem sobie zapas i nie wiem czy zostawiać(Brak butelek) czy warzyc....

piwko zrobione

zacierałem na 68st ale miałem problem ze scukrzeniem więc przeciągnąłem zacieranie do 1,5h

może za mało enzymów w starym słodzie ale z drugiej strony to była premiera kociołka Lidla i miałem problemy z temperaturą więc może zabiłem trochę enzymów przez ten kociołek

brzeczka słodka (12Blg) tylko strasznie mętna - niestety nie miałem mchu a dodatkowo chcmielenie odbywało się lekko poniżej granicy wrzenia (kociołek nie pracował pełną parą i przy 97-98st sterownik wyłączął moc grzałki co opisałem w innym poście) więc może to dlatego a może to skrobia... nie wiem

w każdym razie fermentacja przebiega obecnie całkiem burzliwie, brzeczka po nachmieleniu smakuje tak jak powinna i nie zalatuje starą ścierką :)

cudów się nie spodziewam ale mam nadzieję że piwo będzie pijalne; no i że się wyklaruje

wydaje mi się że stare ześrutowane słody spowodują co najwyżej mniejsza wydajność oraz wydłużony proces scukrzania

Jeśli były w mało wilgotnym pomieszczeniu przetrzymywane i nie zatęchły lekko to nie powinno być większych powodów do obaw.

wydaje mi się że stare ześrutowane słody spowodują co najwyżej mniejsza wydajność oraz wydłużony proces scukrzania

Często na forum ludzie straszą mniejszą wydajnością w przypadku starego, ześrutowanego słodu, ale nie bardzo wiem, co miałoby tą mniejszą wydajność spowodować. Skrobi w słodzie nie ubyło, a zacieramy tak samo do negatywnej próby jodowej, choć faktycznie może to trwać dlużej. Ja w każdym bądz razie mniejszej wydajności nie zaobserwowałem, natomiast czas scukrzania czasami mogł być dłuższy.

jakiś czas temu zadałem to pytanie bezpośrednio w słodowni Strzegom - poniżej odpowiedź:

Witam, Okres przydatności to 1 rok, w suchych warunkach magazynowych, szczególnie bez dostępu wilgoci. Słód ześrutowany będzie na pewno bardziej higroskopijny. Pozdrawiam / Best regards, Marta Pająk