Skocz do zawartości

Kalkulator refermentacji - kilka niewiadomych


Adamus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zaczynam swoją przygodę piwowarską, bardzo mocno wczytałem się w forum, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na jedno nasuwające się pytanie (na razie).

W załączniku przedstawiłem zrzut z kalkulatora, a na czerwono wartości , które są dla mnie niejasne.

Bardzo proszę o wskazówki.

 

Pozdrawiam

post-7109-0-43060100-1379012766_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a czy u kolegi rozwinął się wtórny analfabetyzm? Czy kolega czytał jaka jest nazwa programu? To jest kalkulator do refermentacji przy użyciu rezerwy, czyli brzeczki pozostawionej po warzeniu.

tak w 5 trzeba wpisać jej ilość w dm3 (czyt litrach). 6 mnie rozłożyło, a nie wiesz co warzysz? Jak nie wiesz, to ustal średnie nagazowanie na poziomie 2,5 v/v i tą właśnie wartość musisz wpisać w 7, bo 6 to po prostu taka ściąga!! 8 to nie ilość cukru tylko rezerwy/brzeczki, także źle rozumiesz.

 

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj.

 

[edit]

poniosło mnie, przepraszam

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a czy u kolegi rozwinął się wtórny analfabetyzm? Czy kolega czytał jaka jest nazwa programu? To jest kalkulator do refermentacji przy użyciu rezerwy, czyli brzeczki pozostawionej po warzeniu.

tak w 5 trzeba wpisać jej ilość w dm3 (czyt litrach). 6 mnie rozłożyło, a nie wiesz co warzysz? Jak nie wiesz, to ustal średnie nagazowanie na poziomie 2,5 v/v i tą właśnie wartość musisz wpisać w 7, bo 6 to po prostu taka ściąga!! 8 to nie ilość cukru tylko rezerwy/brzeczki, także źle rozumiesz.

 

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj.

 

Rozumiem że Ty! urodziłeś się z kompletną wiedzą (gratuluje i zazdroszczę). Jest takie powiedzenie: "Kto pyta nie błądzi". Ja pytam i proszę o odpowiedź i nie życzę sobie żeby ktoś mnie obrażał nazywając mnie wtórnym analfabetą.

Zmień nick na Alfa i Omega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz kalkulator, który pozwoli Ci obliczyć poprawną ilość cukru do refermentacji. Po wpisaniu wartości wpisz jeszcze jednostkę w której mierzyłeś. W menu rozwijanym masz style z podanymi wartościami nagazowania. Tym razem powinno się udać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba nie wynika z fermentowalności, ale z ilości wytwarzanego CO2, przynajmniej tak jest napisane drobnym drukiem na dole

Fermentability, as used here, is the percentage of CO2 produced as compared to sucrose (cane sugar).

a założenie będzie wynikło z tego, że 100g sacharozy = 105g glukozy (bezwodnej) = 116g glukozy krystalicznej = 150g suchego ekstraktu = 188g ekstraktu w syropie = 118g miodu

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a czy u kolegi rozwinął się wtórny analfabetyzm? Czy kolega czytał jaka jest nazwa programu?

Leszcz po co odpowiadasz jak nie potrafisz zacować się jak normalny człowiek? Jeżeli uważasz pytanie za głupie, to nie odpowiadaj odpowie ktoś inny. BTW, nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi co ty swoim postem tu udowodniłeś :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a czy u kolegi rozwinął się wtórny analfabetyzm? Czy kolega czytał jaka jest nazwa programu? To jest kalkulator do refermentacji przy użyciu rezerwy, czyli brzeczki pozostawionej po warzeniu.

 

Nie życzę sobie na piwo.org takich odpowiedzi na pytania początkujących piwowarów jak powyżej. Pomóż a nie krytykuj. Przecież kolega zaczyna przygodę, a takie podejście tylko zniechęca. Za takie zachowanie polecą ostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że glukoza jest gorzej fermentowalna niż sacharoza? Przy corn sugar wyskakuje 95% przefermentowania, a przy cane - 100%.

Tak. Dla tego na przykład BeerSmiths przy obliczaniu refermentacji (Carbonation) w wypadku zwykłego cukru (Table Sugar) podaje 109,9% jako wydajność (Effectivenes), ponieważ Amerykanie jako standard przyjmują właśnie cukier kukurydziany (Corn Sugar - 100%), który zawiera cząsteczki wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że glukoza jest gorzej fermentowalna niż sacharoza? Przy corn sugar wyskakuje 95% przefermentowania, a przy cane - 100%.

Tak. Dla tego na przykład BeerSmiths przy obliczaniu refermentacji (Carbonation) w wypadku zwykłego cukru (Table Sugar) podaje 109,9% jako wydajność (Effectivenes), ponieważ Amerykanie jako standard przyjmują właśnie cukier kukurydziany (Corn Sugar - 100%), który zawiera cząsteczki wody.

Czyli kolega koogoot jest pewien, bo tak Amerykanie przyjęli. Liczyłem na bardziej rzetelną odpowiedź, jakieś własne doświadczenia... Z Twojej wypowiedzi i w dużej mierze również z Leszcza można jednak wywnioskować, że uwodnienie gra tu dużą rolę. "But hell, you want something done right

You gotta do it yourself" - tak więc pogrzebałem i znalazłem. To, co najbardziej mi nie pasuje we wspomnianych założeniach, to stwierdzenie, że "corn sugar" jest tym samym, co glukoza. Nieprawda. "The process for making corn sugar begins with the removal of starchy elements from the corn. The extracted elements are actually glucose, although the refining process will transform them into another form of sugar known as dextrose." (źródło) - w skrócie wniosek z tego cytatu jest taki, że cukier kukurydziany jest dekstrozą, a nie glukozą. Wiem, wiem... ktoś, kto miał choć podstawy biologii albo umie korzystać z google zaraz mi głowę urwie, że to przecież to samo, ale właśnie nie, bo szukając na stronach zagranicznych można zauważyć, że mianem dekstrozy określa się... uwodnioną glukozę (jedna cząsteczka glukozy + jedna cząsteczka wody). To już daje ogromną różnicę przy przeliczaniu gramatury. Taka "dekstroza" zawiera 9,2% wody i dlatego kalkulator ustawia to "przefermentowanie" na 95%, niższe od cukru trzcinowego. Wniosek ogólny: kupując glukozę zwróćcie uwagę na to, czy jest uwodniona. I w jakim stopniu.

Edytowane przez Mesive
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taksonomicznie małpa nie jest rybą. I o to właśnie mi chodzi zgoda w tym całym ambarasie, że to nie jest to samo. Czysta glukoza zostanie lepiej przefermentowana od sacharozy, natomiast "dekstroza" gorzej (zakładając użycie takiej samej ilości każdej z tych substancji).

Edytowane przez Mesive
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli każda glukoza sprzedawana w Polsce jest dekstrozą? Zwariować można np. tutaj (zwracam uwagę na wilgotność - 9%, czyli tyle, ile ma dekstroza) i tutaj, tutaj CP (bez szczegółów, co oznacza "piwowarska"), a tutaj TB (krystaliczna, z tego co wyczytałem, to dekstroza właśnie). Problem rozwiązany - sklepy piwowarskie sprzedają dekstrozę pod nazwą glukozy, bo tylko freek będzie się czepiał uwodnienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja fajna, ciekawa i pouczająca. Ale moim zdaniem nie ma znaczenia co zaznaczysz czy corn sugar czy cane sugar bo to na wynik daje około 5% różnicy.

A ze swojego doświadczenia dodam, że zdarzyło mi się zrobić dzień po dniu dwa różne piwa na różnych drożdżach. Fermentacja burzliwa 10 dni. Cicha 14 dni. Zabutelkowane oba z 120 g cukru na 22 litry. Oba były w tych samych warunkach fermentowane, refermentowane i przechowywane. Efekt: jedno słabo nagazowane (tak jakby było ze 70 gram cukru) a drugie mocno nagazowane (spodziewałem się mniejszego nagazowania - wyszło jakbym dał ze 150g). Więc 5% różnicy w wyniku w ilości cukru można sobie darować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój eksperyment ma zbyt wiele zmiennych, żeby można było wyciągnąć z niego wnioski odnośnie roli samego cukru użytego do refermentacji. Przede wszystkim różne drożdże, jak sam zauważyłeś.

Ale moim zdaniem nie ma znaczenia co zaznaczysz czy corn sugar czy cane sugar bo to na wynik daje około 5% różnicy.

Wiem - czasem zadaję zbyt wiele pytań odnośnie kwestii, które mają niewielkie znaczenie. Mea culpa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.