Skocz do zawartości

Drożdże nie ruszyły? A może już zakończyły fermentację?


Stasiek

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem napisac co mi się przytrafiło, żeby być może oszczędzić stresu innym. :)

 

W sobotę w nocy zatarłem warkę, zadałem świeżą gęstwą drożdży London ESB (dzięki Coder! :) ) i z niecierpliwością czekałem aż ruszą.

Gęstwą z tego samego słoika zadał również kilkanaście godzin później Infam inną brzeczkę.

 

W niedzielę - brak oznak fermentacji. Ot... delikatna pianka na powierzchni, wydawało mi się, że może jeszcze nie opadła dobrze z wymieszania i napowietrzania.

W poniedziałek po powrocie z pracy zaglądam - dalej delikatna pianka. Zacząłem się niepokoić, dlaczego drożdże jeszcze nie ruszyły??

We wtorek byłem u Infama i jak zobaczyłem pianę na kilka cm w jego piwie, to jeszcze bardziej się zacząłem niepokoić. Zebrałem więc trochę tych drożdży do słoika i zabrałem do domu.

Sprawdziłem w domu jeszcze raz - dalej nie ma piany, więc dodałem te drożdże które zebrałem u Infama.

Ale zanim dodałem to zlałem trochę piwa żeby zmierzyć blg.

No i... szkoda, że nie zmierzyłem blg zanim dodałem te drożdże.

Bo okazało się, że blg przez te trzy dni spadł z ok. 9,7°Blg do 4,2°Blg. Wiec drożdże jednak ruszyły! Prawdopodobnie burzliwa fermentacja była w niedzielę w nocy,a w poniedziałek wieczorem gdy sprawdzałem było już po burzliwej.

 

Wniosek:

Lekkie piwo + dobrze rozruszane drożdże + temperatura ok. 20°C = prawdopodobna fermentacja burzliwa w ciągu paru godzin.

Nie stresować się więc i w razie niepewności zmierzyć blg, bo oczekując na start fermentacji może się okazać, że jest ona już zakończona. :)

Zwracać też uwagę na osady chmielowe na ściance fermentora. Ja nie zwróciłem, a wyraźnie oznacza to, że piana była i już opadła. Poniżej zdjęcie z wczoraj. Ale tak samo (mniej więcej) wyglądała piana przez cały ten czas. Z dokładnością zapewne do tej obrączki z żywic chmielowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to samo przytrafiło się mi przy mojej ostatniej warce (Brown Ale/Mild 9°Blg). Burzliwa

musiała przejść przez noc i rano nie było już tak obfitej piany. Stresowałem się przez kilka

dni po czym postanowiłem zmierzyć blg. Okazało się, że piwo ma już ok 4 °Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

We wtorek byłem u Infama i jak zobaczyłem pianę na kilka cm w jego piwie, to jeszcze bardziej się zacząłem niepokoić.

A więc jednak strzeliłem i trafiłem z tym ballingiem (zaniżyłem o 2 st.). A jak zobaczyłem obrączkę to wrzuciłem na luz.

[...]Lekkie piwo + dobrze rozruszane drożdże + temperatura ok. 20°C = prawdopodobna fermentacja burzliwa w ciągu paru godzin.[...]

Pozostaje pytanie, dlaczego u Ciebie poszło tak szybko a u mnie czapa gęstej piany na powierzchni. Te same drożdże (z jednego słoika - dzięki Coder), ten sam styl piwa, temperatura również (u mnie nawet o 1 °C wyższa). Co prawda dwa razy więcej brzeczki ale i drożdży było chyba ze dwa razy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje pytanie, dlaczego u Ciebie poszło tak szybko a u mnie czapa gęstej piany na powierzchni. Te same drożdże (z jednego słoika - dzięki Coder), ten sam styl piwa, temperatura również (u mnie nawet o 1 °C wyższa). Co prawda dwa razy więcej brzeczki ale i drożdży było chyba ze dwa razy więcej.

No właśnie też tego nie rozumiem... takie same warunki, takie same drożdże, a zupełnie inna fermentacja.

No nic... w sumie, to najważniejsze żeby się piwo udało. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze macie inna wode?jadna mogla zawierac mniej lub wiecej takich czy inncyh mineralow anizeli druga.

No fakt, woda, jako główny składnik piwa mogła tu być czynnikiem decydującym. :)

Ja robiłem w całości na oligocenie.

No bo co jeszcze? Może trochę inny sposób zacierania? Może inne chmielenie? A jakie to ma znaczenie dla drożdży?

Aha, jeśli chodzi o drożdże to jeszcze coś mi się przypomniało: ja zebrałem te z góry słoika - wyjątkowo zbite były, prawie jak gąbka. I takie wrzuciłem do fermentora i rozmieszałem.

A Infam dostał resztę gęstwy ze słoika uzupełnione odrobiną świeżej brzeczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zebrałem te z góry słoika - wyjątkowo zbite były, prawie jak gąbka. I takie wrzuciłem do fermentora i rozmieszałem.

A Infam dostał resztę gęstwy ze słoika uzupełnione odrobiną świeżej brzeczki...

IMO to kolosalna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Cześć.

Podpinam się pod temat. W sobotę warzyłem wheat'a. Wyszło 10 blg. Użyłem drożdży M44 do west coast. Mija już prawie 48 h a drożdże nie dają oznak życia. Zaczynam się trochę martwić i nie bardzo wiem co robić. Nie robiłem startera, może to był błąd. Drożdże wsypałem do fermentora i wlałem na nie już napowietrzoną brzeczkę. Pierwszy wieczór trzymałem fermentor w temp. 18 C a od wczoraj podniosłem do 21-22. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak, ruszyło?

 

Generalnie coś jest nie tak z tymi drożdżami. Chyba jakaś słaba partia.

Widziałem, że ktoś w innym temacie (tym, w którym chwalimy się ile piwa się popsuło ;)) też miał z tym problemy.

 

Ja robiłem APA na nich. Ruszyły po 72 godzinach. Ślamazarnie. Fermentacja trwała z 10 dni. Piwo jest okropnie mętne pomimo użycia mchu i wali estrami tak, że chmielu nie czuć w ogóle, a sporo poszło na zimno. Trzymam je jeszcze w sumie nie wiem dlaczego, chyba dlatego, że to moje pierwsze zepsute piwo.

 

Nigdy więcej nie kupię tych drożdży.

Strasznie przykre uczucie jak się piwo nie uda. Szkoda tej całej pracy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słaba partia, MJ44 od dawna tak mają. Najgorszy start drożdży jaki do tej pory miałem nie wiem czy dwie saszetki pomogłyby coś. Ogólnie piwa wychodzą na nich dobre ale bez szału. Ja też do nich raczej nie wrócę wolę US-05 od których nie wiele się różnią, a jest pewny start ich przynajmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.