Skocz do zawartości

Kilka niejasności.


Maser

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie! Od jakiegoś czasu zagłębiam się w sztukę piwowarstwa domowego. Niestety natłok informacji jest tak duży, że chcąc przeczytać wszystko nigdy nie zabrałbym się za sam etap produkcji.

 

Na początek planuje zrobić piwo z brew kitu. Tu pojawia się pierwsza niejasność:

1. Do brew kitu należy dodać cukier/ekstrakt słodowy coby ruszyć fermentację. Na BA piszą, że wystarczy dodać 1kg mieszanki. Z kolei oglądając filmy na yt spotkałem się z dodawaniem nawet 2kg.

 

Kolejną niejasnością jest kupno fermentorów. Dlaczego większość zestawów oferuje jeden fermentator bez kranika, a drugi z kranikiem?

2. Nie lepiej zakupić 2 fermentory z kranikami? Dzięki temu przelewanie np. na cichą, a następnie do butelek będzie znacznie łatwiejsze. Nie będę musiał ustami dotykać węża dla poruszenia przelewu co ograniczy możliwość zakażenia, itp.

 

Oglądając vlog pana Kopyry oraz pana Andrzeja(scalak68) napotkałem się na różnice w butelkowaniu. Pierwszy z panów miesza cukier z wodą w dość sporych ilościach(czy nie rozwodni to końcowo piwa?), a następnie wlewa do brzeczki i miesza. Drugi natomiast dodaję cukier sypki bezpośrednio do butelek.

3. Która z metod waszym zdaniem jest skuteczniejsza?

 

4. Ostatnie pytanie bardziej kontrolne. Po szopach mam mnóstwo rozrzuconych butelek. Większość zakurzonych, leżących sporą ilość czasu. Czy jestem w stanie je doczyścić? Leżakowanie w gorącej wodzie z płynem, mycie wodą z płynem, dezynfekcja (pirosiarczynem, oxi, itp.), a następnie dezynfekcja tuż przed rozlewem. Czy to wystarczy?

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Proponował bym od razu zacieranie ale wiem, z doświadczenia :) że na początku to i brak sprzętu i trochę obaw. .. Polecam jednak jeśli myślisz o piwie poważnie- ZACIERAJ :)

Ad2. Każdego indywidualna decyzja. Ja używam wszystkich z kranikiem i nie potrafiłbym wrócić do rurki... (używana na początku kilka razy)

Ad.3 Indywidualne podejście. Każdy sposób dobry a myślę, że robienie syropu z cukru i wody to sposób prostszy.

Ad.4 Powinno wystarczyć możesz na początek użyć roztworu wody z domestosem. Dobrze likwiduje przywartą pleśń i inne syfy.

 

POWODZENIA w warzeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Kranik oprócz zalet ma też pewne wady. Trudniej zachować sterylność i może się czasem niedokręcić i narobić bałaganu. U mnie dochodzi 3 prozaiczny powód: fermentatorów z kranikami nie mogę przechowywać wkładając jeden w drugi (no chyba że demontując kraniki).

Rurki nie musisz wkładać do ust - napełniasz ją przegotowaną wodą, a grawitacja załatwia resztę.

 

3. Moim zdaniem lepsza woda z cukrem. Możesz znacznie lepiej sterować stopniem nagazowania piwa. Miarką nie zrobisz "10% mniej cukru niż ostatnio".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Moim zdaniem lepsza woda z cukrem. Możesz znacznie lepiej sterować stopniem nagazowania piwa. Miarką nie zrobisz "10% mniej cukru niż ostatnio".

 

O właśnie... syropem precyzyjniej dobierzesz nagazowanie. Na wszystkie moje warki ani razu kranik się nie odkręcił a utrzymanie go w czystości nie jest takie straszne jak je malują... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraniki to zdecydowanie jeden z tych tematów gdzie nie ma jedynie słusznej odpowiedzi. :D

 

Co do "rozwodnienia" piwa dolewając wodę z cukrem to oczywiście nie ma się co martwić. Litr w tą czy w tamtą stronę nie robi różnicy przy standardowej warce 20 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mycia "starych" butelek nadaje się też Kret, a właściwie jego główny składnik, ale trzeba nieco uważać bo jest żrący.

 

We Wrocławiu ze sklepów piwowarskich działa twójbrowar zawsze możesz wziąć odbiór osobisty to trochę zaoszczędzisz na kurierze :)

 

I nie ma co się bawić tylko od razu zacierać :)

Edytowane przez nikiboom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraniki to zdecydowanie jeden z tych tematów gdzie nie ma jedynie słusznej odpowiedzi. :D

 

Co do "rozwodnienia" piwa dolewając wodę z cukrem to oczywiście nie ma się co martwić. Litr w tą czy w tamtą stronę nie robi różnicy przy standardowej warce 20 litrów.

 

Ja z syropem zawsze celuję mniej więcej w balling piwa, 130g cukru w litrze wody to będzie coś w okolicach 12blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz polecić jakiś ekstrakt?

Brewkity są tak przygotowane żeby dodawać do nich"coś" bez kolory (cukier, glukoza, ekstrakt), więc jeśli ekstrakt to jasny.

Sam na początku używałem jasne WES'a i nie narzekałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.