Jump to content
slotish

Osłona z CO2

Recommended Posts

Hej

Planuję w tym roku kupić trochę suszonej szyszki lubelskiego i może sybilli od jakiegoś chmielarza. Na dzień dzisiejszy wydaje się to być trudnym zadaniem bo na allegro w zasadzie nie ma jeszcze żadnych ofert a ja nie mam bezpośrednich kontaktów z chmielarzami. Problemem może być też jednorazowa ilość takiego chmielu bo liczę się z tym, że kupno 100 gram suszu może nie wchodzić w gre.

Myślałem o przetrzymywaniu szyszek pod osłoną z Co2 w dużym słoiku. Teoria mówi, iż należy wydmuchać tlen przy pomocy dwutlenku węgla a na górze warstwy chmielu umieścić zawiniątko z pirosiarczynem. Ja się chciałem zapytać o praktykę:

1) Czy wydmuchanie słoika przy pomocy co2 i umieszczenie następnie chmielu ma sens ? Czy w ogóle słoik jest na tyle szczelnym pojemnikiem, że można liczyć na jakiś pozytywny efekt takiej operacji?

2 ) Ile tego pirosiarczynu trzeba umieścić nad chmielem i jak on w ogóle działa?

3) Jakie są wasze obserwacje? Czy takie zabiegi mają sens? Jak długo tak przetrzymywana szyszka zachowuje swoją świeżość?

Edited by slotish

takie zabiegi dają dobry rezultat, ja jak nie miałem lodówki, to właśnie tak przetrzymywałem chmiel w fermentorze

CO2 jest cięższy od powietrza, dla tego będzie się otrzymywał w naczyniu. Wystarczy trochę CO2 wpuścić do fermentora/słoika, wsypać chmiel wrzucić zawiniątko z pirosiarczynem (2-3 łyżeczki), dopuścić trochę CO2 i szczelnie zamknąć.

Piro w tym wypadku ma dwa zastosowania: pochłania wodę z otoczenia (jest higroskopijny), zapewnia jako taką sterylność. Szyszki zachowywały świeżość przez cały sezon.

Dzięki leszczu za fachową pomoc. Ja w sumie mógłbym trzymać przynajmniej część szyszek w zamrażalniku. Myślałem, że osłonę z Co2 warto zastosować bez względu na temp. przechowywania chmielu.

Zakupiłem w ubiegłym roku woreczki próżniowe w ikei - 20 zł za jeden chyba - można odessać powietrze zwykłym odkurzaczem - zaletą jest brak powietrza i zmniejszenie objętości, w woreczku mieści się jakięś 0,5kg szyszek...

Amap a od kogo kupujesz szyszkę?

Akcja zbiorcza była w ubiegłym roku.... poszukaj na forum, był wątek, moźe będzie powtórka

Hej

Planuję w tym roku kupić trochę suszonej szyszki lubelskiego i może sybilli od jakiegoś chmielarza.

A ile potrzebujesz tej sybilli i lubelskiego?.