Skocz do zawartości

Jaki to chmiel ?


andrzejf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wiosną dostałem od znajomego sadzonkę chmielu- tu dodam ,że nie ma on z piwowarstwem nic wspólnego.Posadziłem to u siebie ,wspięło mi sie na gruszkę i mam teraz setki szyszek. Kiedy zbierać i co z nimi dalej robić to wyczytałem,może nie wszystko.Ale jak poznać czy to jest chmiel aromatyczny,czy może goryczkowy, a może to jakaś dzika odmiana i nie ma sensu się nim zajmowac. Poradzicie cos??

Edytowane przez andrzejf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

to Polski chmiel zwyczajny sądząc po wyglądzie

jest bardziej goryczkowy, uwarzyłem na tym chmielu piwo- w smaku wyczuwalna mocna głeboka i długa goryczka, aromat już słabszy- wniosek- na goryczkę mniej a na koniec dużo aby wyciągnąc aromat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cze!

Podczas dzisiejszego spaceru wpadła mi w oko roślinka, która mi trochę przypomina chmiel. Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby potwierdzić;p ?

sd6Yimu.jpg?1

 

Gdyby to faktycznie była roślina chmielu, to za jakiś czas postarałbym się zebrać cokolwiek z tego i uwarzyć jakąś malutką warkę dla testu:)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Morten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie chmiel. Już teraz byłyby widoczne szyszki, tak mnie się wydaje, że moje chmiele już miały szyszki pod koniec lipca. Nie pamiętam dokładnie bo już dawno zlikwidowałem chmielnik. Poza tym jeśli to chmiel to muszę Cię zmartwić, prawdopodobnie to dzikus i nie nadaje się do piwowarstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście szkoda, ale to nic :)

Po prostu byłem ciekaw, czy czasem jakiś dzikus tam nie wyrósł. Pojawię się tam za jakieś 2 tygodnie, może się coś zmieni. 

 

Btw. dlaczego dziki chmiel się nie nadaje? Może to akurat jakaś polska citra    :lol:

Edytowane przez Morten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat już był przerabiany kilka lat temu. Nie pamiętam dlaczego się nie nadaje. Sam chmiel nie jest drogi w zakupie, lepiej kupić szlachetny niż spaprać piwo dzikusem. Załóż własny chmielnik jak chcesz zrywać szyszki z krzaka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Miało nic z tego nie wyrosnąć, a tu proszę:)

Zaparzyłem sobie kilka szyszek chmielu i niestety goryczka była, ale strasznie nieprzyjemna. Nie byla ściągająca, jednakże przypominała taki charakterystyczny aromat spalenizny, swąd etc.

 

http://imgur.com/D7DeFgu,ywScgBk#0

http://imgur.com/D7DeFgu,ywScgBk#1

 

Mimo wszystko, nazbieram trochu tego. Może trafi się coś lepszego i zrobie wartkę testową :]

 

PS. Spałem jak zabity po tym naparze, już o 23 nie potrafiłem się utrzymać na nogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W tamtym roku w październiku podczas spaceru natrafiłem na krzaczki z chmielem, był już suchy i żółty. W tym roku wpatrywałem szyszek od lipca i dziś zastałem piękny widok jak na zdjęciu. Czy to jakiś zwyczajny chmiel czy może coś z tego być?

post-7559-1441450878,5726_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem od kumpla prawie 400g chmielu, najpewniej to dzikus.

Kumpel coś tam na nim warzy i mu smakuje, ale nie najlepiej się zgrywamy jeśli chodzi o gust piwny.

Zastanawiam się co można na tym chmielu zrobić aby jednak go nie wyrzucać. Chodzi mi o coś takiego, bym poczuł trochę ten chmiel, ale żeby nie popsuł piwa.

Wstępnie myślałem o stoucie, w którym ewentualne ziemiste smaki i aromaty będą mniej przeszkadzały, ale boję się, że wcale nie poczuję chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem od kumpla prawie 400g chmielu, najpewniej to dzikus.

Kumpel coś tam na nim warzy i mu smakuje, ale nie najlepiej się zgrywamy jeśli chodzi o gust piwny.

Zastanawiam się co można na tym chmielu zrobić aby jednak go nie wyrzucać. Chodzi mi o coś takiego, bym poczuł trochę ten chmiel, ale żeby nie popsuł piwa.

Wstępnie myślałem o stoucie, w którym ewentualne ziemiste smaki i aromaty będą mniej przeszkadzały, ale boję się, że wcale nie poczuję chmielu.

Jeśli ma paskudny aromat to po co go używać?

Jaki masz cel w użyciu tego chmielu? chces wiedzieć co on da to zrób hop tea bardzo krótko parzone, albo wyciąg alkohlowy.

Jeśli wiesz, że chmiel ci nie odpowiada to rzuć go na kompost, na goryczkę szkoda, bo i tak nie wiesz ile ma AA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam podepnę się pod temat i chciałem się zapytać czy ktoś może mi powiedzieć jaki to chmiel? dostaLem go od znajomego szwagra i rośnie u niego na działce co kupił trzy lata temu i zanim spróbuję się dowiedzieć czy ma jakiś kontakt z poprzednim właścicielem , może on wie co to za odmiana ( dziki, szlachetny?) ale do tej pory może ktoś mi da odpowiedź co to jest i drugie pytanie bo szyszki były zebrane pod koniec września, czy to nie za późno, bo po wysuszeniu widzę tam jak by nasionka, więc nie wiem czy się da z niego coś uwarzyć?

Edytowane przez MaxiKing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podepnę się pod temat i chciałem się zapytaćczy ktoś może mi powiedzieć jaki to chmiel? dostalem go od znajomego szwagra i rośnie u niego na działce co kupił trzy lata temu

Raczej nikt nie rozpozna Twojego chmielu na podstawie informacji że rośnie u znajomego Twojego szwagra.

Lepiej wrzuć zdjęcie.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam podepnę się pod temat i chciałem się zapytaćczy ktoś może mi powiedzieć jaki to chmiel? dostalem go od znajomego szwagra i rośnie u niego na działce co kupił trzy lata temu

Raczej nikt nie rozpozna Twojego chmielu na podstawie informacji że rośnie u znajomego Twojego szwagra.

Lepiej wrzuć zdjęcie.

 

No faktycznie bez zdjęć nic nie możecie powiedzieć , ale pisałem z tel. i nie wiedziałem jak tam mam wysłać mam nadzieję że teraz się uda wysłać

post-13420-0-14650100-1444322101_thumb.jpg

post-13420-0-80912500-1444322171_thumb.jpg

post-13420-0-15328400-1444322231_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o szyszki to co ja mam... To raczej dzikus lub ozdobny... U mnie aromat jest świeżo ściętej trawy, ale o dziwo bez żadnej łodygowości, innego zielska czy ziemi. Przynajmniej tak wypadł test, który polecił mi @@kordas. Piwo na nim zrobione dopiero fermentuje.

 

Zastanawiam się jak dodać coś takiego do piwa na cichą by nie doprowadzić do zakażenia... Choć na whirpool poszło tyle, ze może już na cichą nie trzeba.

 

Polecam sprawdzić efekty z kilku szyszek i raczej nastawić się, że nadaje się tylko na aromat, bo nie masz jak sprawdzić zawartości A-A, więc i w IBU nie możesz celować, chyba że jesteś w pełni gotowy na zupełną przypadkowość przy pierwszym użyciu.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o szyszki to co ja mam... To raczej dzikus lub ozdobny... U mnie aromat jest świeżo ściętej trawy, ale o dziwo bez żadnej łodygowości, innego zielska czy ziemi. Przynajmniej tak wypadł test, który polecił mi @@kordas. Piwo na nim zrobione dopiero fermentuje.

 

Zastanawiam się jak dodać coś takiego do piwa na cichą by nie doprowadzić do zakażenia... Choć na whirpool poszło tyle, ze może już na cichą nie trzeba.

 

Polecam sprawdzić efekty z kilku szyszek i raczej nastawić się, że nadaje się tylko na aromat, bo nie masz jak sprawdzić zawartości A-A, więc i w IBU nie możesz celować, chyba że jesteś w pełni gotowy na zupełną przypadkowość przy pierwszym użyciu.

a o jaki test chodzi ? możesz mi go podać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.