Skocz do zawartości

Mangrove Jack's BELGIAN ALE M27


Rekomendowane odpowiedzi

Spokojnie, ogólnie te drożdże mają tendencję do wolnego startu (tak przynajmniej było u mnie). Jeśli nadal nic się nie ruszy, ustaw fermentor w cieplejsze miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiałem się po BPA Mata dosyć słabego charakteru belgijskiego tych drożdży, ale moje piwo wyszło bardzo aromatyczne pod tym względem. Widocznie wystarczy podnieść temp. fermentacji i otrzymuje się profil bardzo bogaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dlaczego akurat tymi drożdżami chcesz fermentować RIS'a. Myślę, że znalazło by się coś lepszego. Fermentowałem nimi Belgian IPA i byłem średnio zadowolony efektów końcowych. Drożdże z MJ słyną z tego, że są dość nieprzewidywalne. Kup dwie saszetki Safale S04 i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat tymi drożdżami chcesz fermentować RIS'a.

Choćby temu, że będzie miał 27-28 Plato, a te drożdże są w stanie to pociągnąć - na płynne niestety nie mam czasu.

Tam nawiasem mówiąc, to po pytaniu stawiamy znak zapytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat tymi drożdżami chcesz fermentować RIS'a.

Choćby temu, że będzie miał 27-28 Plato, a te drożdże są w stanie to pociągnąć - na płynne niestety nie mam czasu.

Tam nawiasem mówiąc, to po pytaniu stawiamy znak zapytania.

Dwie saszetki S04 również pociągną.

Drożdże z MJ słyną z tego, że są dość nieprzewidywalne.

Co masz na myśli mówiąc nieprzewidywalne?

Używałem niegdyś MJ do piw ciemnych. Za każdym razem miałem różny czas startu drożdży (te same warunki). Różny stopień odfermentowania. Inni też się skarżyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że ja jestem z nich w miarę zadowolony. Nawet niesławne M44 wystartowały mi równo z US-05 (po jakiś 12h od zadania). Z kolei M03 (bo rozumiem o nich mówisz) odfermentowywały w obu przypadkach, jak ich używałem do piw o podobnym ekstrakcie i podobnych warunkach fermentacji, tak samo płytko (co dla jednych może być wadą, dla innych nie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak samo płytko

 

Zdefiniuj swoje "płytko", bo coś czuję, że jest inne niż moje :)

Czy chodzi ci o płytko w sensie niskiego końcowego Blg (silne odfermentowanie), czy wysokiego końcowego odfermentowania (słabe, dla mnie to właśnie jest "płytko")?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdefiniuj swoje "płytko", bo coś czuję, że jest inne niż moje :)

Czy chodzi ci o płytko w sensie niskiego końcowego Blg (silne odfermentowanie), czy wysokiego końcowego odfermentowania (słabe, dla mnie to właśnie jest "płytko")?

Płytko w sensie, że do wysokiego końcowego Blg (w obu piwach z 13 ->5), znaczy słabe odfermentowanie. Wychodzi na to, że tak samo określamy pojęcie "płytko". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jesteś pewien, że S04 wytrzymają abv. ca. 10% lub wyżej?

Ja nie jestem pewien. Ale jak już bym miał wybierać coś od Fermentis, to na pewno US-05 (silniej odfermentowują) zamiast S-04.

 

a jak aromaty i smak powstałych piw? Nie wiem czy dodać ich do Belgian ipa czy użyć safbrew abbaye... najlepiej byłoby podzielić pewnie brzeczkę na 2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie na temat tych drożdży ponieważ chciałbym uwarzyć na nich Saison i Belgian IPA jednak temperatura pomieszczenia u mnie to około 19-21°C i mam pytanie czy w tej temperaturze te drożdże poradzą sobie dobrze ?

 

W jakiej najniższej temperaturze fermentowały one u was ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Czy ktoś fermentował na tych drożdżach w temperaturach niższych niż zalecane? Chciałem warzyć jutro BPA wg receptury Dori a najwyższą temp. w domu mam 22C. Jest sens czy może zaczekać na lato?

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Na opakowaniu tych drożdży jest informacja, żeby sypać wprost na brzeczkę.

Nie należy przeprowadzać rehydratacji? Może taki stresujący start zapewnia lepsze aromaty?

 

Na opakowaniach różne rzeczy piszą :P nie koniecznie dobre. Ogólnie można rozsypać ale lepiej zawsze zrehydryzować. Ja bym nie ryzykował lepsze aromaty kosztem nie dofermentowanego piwa nie brzmią za dobrze. Po za tym lepiej uderpitching robić z gęstwy. W przypadku tych drożdży bardziej pobawiłbym  się temperaturą fermentacji dla uzyskania mocniejszych aromatów - zacząć od 17-18C - 1 dzień, potem 20C -2 dni potem 22C -3 dni na koniec może być 25C ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ogólnie można rozsypać ale lepiej zawsze zrehydryzować.

 

Zgadzam się, robiłem ostatnio piwa na sucharach (akurat nie ten szczep) bez rehydryzacji i kiepsko startowały.

Znacznie lepiej ruszają zrehydryzowane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagłębiłem się w instrukcję PDF tych drożdży i tam podają, że nie trzeba ale warto robić rehydratację.

Bardziej mnie zaciekawiła jednak informacja, że nie należy ponownie używać gęstwy :/

 

Co do temperatury to optymalne efekty dla nich uzyskuje się podobno nawet przy 28-32 stopniach.

Edytowane przez kranu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Fermentował ktoś RISa na tych drożdżach? Fermentować, jak piszą 26 st. i wyżej, czy raczej jakieś 23-24 st., żeby nie było zbyt dużo belgijskiego smrodku?

 

Wiem, że post stary, ale ku przestrodze. Przefermentowałem swojego RISa 24 Blg tymi drożdżami, zeszło do 3Blg, cukru do refermentacji poszło około 60g na 21 Litrów i piwo po pół roku ociera się o granaty. Jest bardzo mocno alkoholowe, nie do ułożenia. Podejrzewam, że za rok M 27 dojedzą jeszcze butelki :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.