Skocz do zawartości

Mangrove Jack's BELGIAN ALE M27


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

W BeerSmith w opisie tych drożdży jest informacja, że one bardzo długo dofermentowują - stąd może problem z granatami kolegi, który pisał dwa posty wyżej. Jeśli chodzi o moje pytanie, jakie zadałem w tym wątku:

 

 

 

Czy te drożdże dają aromaty fenolowe (goździki, nuty korzenne)?

 

Aby się przekonać, zrobiłem ostatnio małą warkę. Drożdże rozsypałem na brzeczkę 26 blg. Przerwy ferulikowej nie robiłem. Fermentacja w temperaturze 22 st dała goździki na poziomie, który określiłbym jako coś pomiędzy niskim a średnim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jak długo te drożdże utrzymują się na powierzchni brzeczki (dubbel, ok. 15,5 Blg, 19l)? Po 12 dniach drożdże pływają sobie radośnie na górze - warstwa ok 2 cm. Podczas gotowania pierwszy raz dodałem 1 płaską łyżeczkę mchu irl. - czy to może mieć wpływ? Temp. fermentacji 21C. Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

po takim czasie u mnie jeszcze pływały na powierzchni. przy zlewaniu na cichą po 3 tygodniach burzliwej było już w miarę czysto.

było tak jak piszesz. po 3 tygodniach prawie wszystko opadło (zostało kilka farfocli z podsuszonej drożdżowej piany na powierzchni, które zatopiłem łyżką). zlałem na cichą na tydzień. bardzo klarowne. odfermentowało prawie do zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Z każdych drożdży można zebrać gęstwę  ;)

Tak myślałem, że MJ zamieszcza informację, żeby nie zbierać gęstwy, tylko kupić nowe tylko po nabicie sobie kabzy. Ale wolałem się upewnić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe żeby po 10dniach burzliwej z 14BLG Baling pokazywał 0 ? przy temp. 25stC piwa czyli jakieś 0,5BLG czy coś się niedobrego stało z piwem ???

Poczytaj opis tych drożdży 

  • Odfermentowanie: wysokie , Fermentować w 26-32 stopni C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja uwierzyłem, że te drożdże lubią wysoką temperaturę i odfermentowane piwo do 0,5blg po 1,5 roku w końcu wylałem bo wybitnie nie podchodziły mi rozpuszczalnikowe estry.

 

Niestety mam to samo, mój witek ma dopiero 2 tygodnie ale daje rozpuszczalnikiem okrutnie. Liczyłem na to, że z czasem będzie lepiej ale z tego co piszesz raczej się to nie ułoży więc będę musiał się z tym męczyć bo trochę szkoda wylać.  No właśnie jak ma się opis tych drożdży i ich optymalnej temperatury do rzeczywistości? Zapodałem drożdże w temperaturze 16, 17 stopni, by podnieść temperaturę fermentacji do 26 stopni po 3 dniach. Tu chyba był mój błąd, przejście na wyższą temperaturę odbyło się zbyt szybko. W planach miałem jeszcze saisona na tych drożdżach ale nadal się waham i chyba poczekam na chłodniejsze dni i zrobię coś na już sprawdzonych drożdżach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że drożdże zostały wycofane z oferty, przynajmniej pod tą nazwą.

 

Strona producenta (http://mangrovejacks.com/products/belgian-ale-yeast-10g), która wskazywała dawniej na M27 (można sprawdzić na wayback machine) obecnie pokazuje M41 - nie wydaje się jednak, żeby były to ich odpowiedniki, chociażby ze względu na inny zakres temperatur.

 

Sądzę, że odpowiednikiem M27 jest M29 French Saison (http://mangrovejacks.com/products/m29-french-sasion-yeast-10-g), argumentuję to w ten sposób:

- takie same parametry (zakres temperatur, tolerancja na alkohol, atenuacja, flokulacja)

- taki sam opis nut jakie wnoszą (spicy, fruity and peppery notes)

- M27 były wcześniej nazywane Belgian Saison, stąd sensowne wydaje się ich przemianowanie na French Saison i polecanie ich do piw w stylu Saison i Farmhouse, a zwolnienie nazwy Belgian Ale na inne drożdże pod szeroki zakres belgów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pierwsze piwo na tych drożdżach - BPA. Nie zacierałem na wytrawnie, a i tak zjadły w 14 dni na burzliwej z 13 do ok.0,3-0,5blg. Temperatura fermentacji 21st. Piwo wytrawne, przyprawowe i gęstwa przelana do słoika faktycznie daje bananami. Zobaczy się jakie będzie po nagazowaniu.
Po ok. 4tyg w butelce piwo fenolowo-estrowe, całkiem przyjemnie się pije, ale w głowę wchodzi mocno (: nagazowanie średnio-wysokie, chyba zjadają wszystko co się da - trzeba uważać z cukrem przy refermentacji.
Teraz robię BIPA 16blg (też nie było zacierane na wytrawnie) i po 14 dniach burzliwej było ok.1,2blg. Na cichej dalej jadą.

Piwo zeszło do 1blg, wytrawne z mocną goryczką, alkohol daje w głowę (; 

Przy fermentacji drożdże wytwarzały siarkowodór, ale później nie ma po nim śladu. 

Edytowane przez Przemo_666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Miałem dzisiaj butelkować BIPA na M27, które na cichej od 5 dni miało ekstrakt <1 i bez zmian. Przesuwałem wczoraj fermentor więc piwo bardzo lekko się zabełtało i... wznowiła się fermentacja i to dość często bulgotka się odzywa.

 

Burzliwa 12 dni - wzrostowo od 17 stopni do 29 w ciagu 5 dób (później, po zwolnieniu fermentacji, bezwładnie zejście temp. do 24), na cichą przelane, jak wszystko się już uspokoiło (1,5BLG), po ustąpieniu całkowitym piany. Zapach ładny, smak próbki też ok - przyprawowo+słodki owoc.

Cicha (teraz 12 dzień) - 24 stopnie -> 20 ustabilizowane. Dosłownie cicha, ze strony fermentora nic się nie działo, do wczoraj (<1BLG)...

 

Wnioskuję, że przy obniżeniu temperatury na cichej łatwo uśpić drożdże, stąd częste posty o przegazowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie wiem jak to zrobiłem i źle przeczytałem temp. fermentacji tych drożdży i je użyłem. Piwo stoi w temp. 22 stopni (więcej nie mam jak uzyskać). Czy przy takiej temp. może stanąć fermentacja?? Czy po prostu piwo będzie mnie estrowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to zrobiłem i źle przeczytałem temp. fermentacji tych drożdży i je użyłem. Piwo stoi w temp. 22 stopni (więcej nie mam jak uzyskać). Czy przy takiej temp. może stanąć fermentacja?? Czy po prostu piwo będzie mnie estrowe?

 

Piwo będzie ok, ja robiłem przy 21 i była fajna belgia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem jak to zrobiłem i źle przeczytałem temp. fermentacji tych drożdży i je użyłem. Piwo stoi w temp. 22 stopni (więcej nie mam jak uzyskać). Czy przy takiej temp. może stanąć fermentacja?? Czy po prostu piwo będzie mnie estrowe?

 

Piwo będzie ok, ja robiłem przy 21 i była fajna belgia.

 

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie, a jak u was wyglada flokuacja tych drozdzy? Zadałem M29 do Saisona, fermentuje od 17,5 i powoli podnoszę. Aktualnie jest 23,4C. Właśnie przed chwilą pobrałem próbkę i w smaku bardzo fajnie przyprawowe, ale takiego błota w fermentorze chyba jeszcze nie miałem ;) Ogromne ilości drożdży zawieszone w całym fermentorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a jak u was wyglada flokuacja tych drozdzy? Zadałem M29 do Saisona, fermentuje od 17,5 i powoli podnoszę. Aktualnie jest 23,4C. Właśnie przed chwilą pobrałem próbkę i w smaku bardzo fajnie przyprawowe, ale takiego błota w fermentorze chyba jeszcze nie miałem ;) Ogromne ilości drożdży zawieszone w całym fermentorze.

 

Przy M27 bez mchu miałem dobrą klarowność, ale jak robisz Saisona, to wg stylu może być mętny, więc nie ma co się przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Okej, Saison powoli zbliża się do butelkowania. Tak jak wyżej pisałem, fermentacja była bardzo intensywna, a drożdże narobiły niezłego błota. Łącznie z oklejeniem ścianek fermentora. Ostatecznie zeszły do 0,5 blg, a piwo się idealnie wyklarowało. Fermentowałem podnosząc od 18C do 24C i dały bardzo fajny profil smakowy, owoce w stylu moreli, przyprawy. Jestem bardzo zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Użyłem sucharów french saison m29 mangrove jacks. Blg początkowe 13-14 Blg, zasyp pilzneński, troche pszenicy, troche biscuit. Zeszło na tych drożdżach w 4 tygodnie do 0.5 Blg. Przestało bulkać po jakichś 2 tygodniach. Flokuacja dość niska, odpuściłem sobie butelkowanie ostatniego litra-dwóch. Zabutelkowane piwa dość klarowne. Na początku trzymałem temperaturę otoczenia poniżej 20 stopni, powiedzmy ok 17-18, stopniowo podnosząc do temperatury pokojowej czyli u mnie 22-25 stopni. W smaku saisona jakiego znam ze sklepów to piwo mi osobiście nie przypomina, ale belgia jest wyczuwalna, rodzynki, coś kojarzącego się z winem, lekkie fenole, chyba goździk, miodowość, ale taka przyjemna, belgijska. Nie mam porównania z innymi drożdżami belgijskimi, ale po pierwszej warce z nimi polecam. 

Edytowane przez Glowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.