Jump to content
Sign in to follow this  
TOMASZ

jaki ekstrakt słodowy?

Recommended Posts

Witam,

Posiadam brewkit IPA oraz ekstrakt słodowy jasny i ciemny. Który mam użyć jako zamiennik sacharozy? Różnica polega tylko na kolorze gotowego piwa czy czymś jeszcze?

I drugi temat: nabyłem chmiel aromatyczny lubelski 30g - czy i jak go mogę wykorzystać do piwa powyżej.

Dzieki za podpowiedzi.

Tomek

Co do ekstraktu, jeśli producent przewidział dodawanie do brzeczki cukru, a Ty chcesz go zastąpić ekstraktem to logicznym jest żeby użyć jasnego.

Lubelskim możesz sobie podnieść smak lub aromat, czyli możesz pogotować go w brzeczce przez ok 1 - 15 min. Ewentualnie można go też użyć chmieląc na zimno w trakcie cichej fermentacji .

Ok dodam jasnego.

Jeżeli chodzi o chmiel to w obu przypadkach w jaki sposób go dodać:

poprostu wsypać granulat?

Czy granulat rozpuści się?

poprostu wsypać granulat?

Czy granulat rozpuści się?

Tak, wsypać i się rozpuści.

Powodzenia.

bardziej rozpadnie niż rozpuści :) jak by rozpuścił to by śladu po nim nie było,a tak chmieliny zostaną

bardziej rozpadnie niż rozpuści

oczywiście :):okey:

zasugerowałem się pierwotnym stwierdzeniem.

Tak jeszcze dodam, że jeśli będziesz chmielił na zimno, to możliwe że będziesz musiał podczas zlewania z cichej użyć rajstopy/pończochy nylonowej, żeby odfiltrować chmieliny. Niedawno chmieliłem na zimno Lubelskim właśnie i nie chciał skubaniec opaść ładnie na dno :/

Chmielu możesz dodać śmielej . Ja pierwszego chmielonego brewkita z St. Petersa potraktowałem 30 g fuggles do gotowania i goryczki było za mało ( ale ja lubię dużo , więc może to jest subiektywne ) Warto dodać na zimną też trochę , ew. hop aroma tabs bo z samego brekita nie będzie jej wyraźnie czuć , będzie raczej płaska .

Jeśli lubisz dobrze chmielone piwo daj 50 g do gotowania i 50 na cichą . Chmiel jakiś typowy dla angielskich IPA , włąśnie np. Fuggles , lub to co tam masz ( może coś polskiego ) - zdecydowanie poprawi to nachmielenie "fabryczne "

Jeśli chodzi o filtrację chmielin ostatnio wymyśliłem patent , który mi się świetnie sprawdził . Ponieważ w poprzedniej warce przy butelkowaniu chmieliny jakoś się dostawały do rurki z zaworkiem i zmniejszały mi prędkość butelkowania , wziąłem średniej wielkości lejek , w wąską część wcisnąłem wąż ( pasował idealnie :) ) , na szeroką naciągnąłem gazę jałową i zrobiłem coś w rodzaju ssaka . Zassałem i poszło pięknie , grube chmieliny odfiltrowało w 100% . Sam bylem zaskoczony efektem . Chmiel na cichej pływał swobodnie . Wstępnie zdekantowałem ze zbiornika "cichego" do "kadzi rozlewowej" w której miałem rozcieńczony cukier . Ale i tak zawsze się coś dostanie . Lejek pomógł ochronić zaworek przed zapchaniem .

Edited by Quentin