Skocz do zawartości

PILNE!


Kilus

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś miałem zamiar warzyć bożonarodzeniowe (20+blg) z TB + dubbelka z wysłodzin. Sytuacja w domu pozwala mi właśnie tylko na dzisiejszy dzień... SPrawa jest taka, że wstawiłem wczoraj na starter (9blg 1L, ekstrakt jasny z TB, 25C w momencie zaszczepienia) WLP530 (TB), których bestbefore skończył się na początku sierpnia. Myślałem, że tak czy siak spokojnie ruszą, natomiast póki co cisza. Szczepić tak czy siak będę dopiero jutro, ponieważ nie mam chłodnicy.

Kwestia jest taka, czy ktoś może mnie wesprzeć gęstwą po jakichś belgach, w razie czego.

A może chłopaki potrzebują dużo więcej czasu? Póki co, w starterze nic a nic się nie dzieję, co jakiś czas mieszam. Starter był mocno napowietrzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden dzień to trochę za krótko na starter, po 3-4 dniach możesz się martwić, jak nic się nie dzieje! Jeżeli jutro nic się nie będzie działo w starterze, pożycz drożdże albo zadaj takie i módl się żeby wystartowały. Generalnie starter do z drożdży lepiej nastawiać minimum 5 dni przed warzeniem żeby mieć pewność, że drożdże ruszą, dla lagerów ten czas nawet wydłuża się nawet do tygodnia! Jeżeli cały czas mieszasz to skąd wiesz też że nic się nie dzieje? Przy dobrym natlenieniu w starterze nie będzie oznak fermentacji, a drożdże i tak się rozmnożą... kiedyś miałem ten sam problem :P Tyle że ja mieszałem na mieszadle magnetycznym ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i "pocieszenie". Przyzwyczajony jestem, że jak robie starter, nawet z gestwy 5 miesięcznej to coś tam się dzieje w tym słoiku :P te ciągłe mieszanie, to wiesz takie "trząch trząch, mieszu mieszu" co godzinkę, pare godzinek. A mieszadło dopiero się robi.... :(

Tak czy siak, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.