Jump to content
Kilus

PILNE!

Recommended Posts

Dziś miałem zamiar warzyć bożonarodzeniowe (20+blg) z TB + dubbelka z wysłodzin. Sytuacja w domu pozwala mi właśnie tylko na dzisiejszy dzień... SPrawa jest taka, że wstawiłem wczoraj na starter (9blg 1L, ekstrakt jasny z TB, 25C w momencie zaszczepienia) WLP530 (TB), których bestbefore skończył się na początku sierpnia. Myślałem, że tak czy siak spokojnie ruszą, natomiast póki co cisza. Szczepić tak czy siak będę dopiero jutro, ponieważ nie mam chłodnicy.

Kwestia jest taka, czy ktoś może mnie wesprzeć gęstwą po jakichś belgach, w razie czego.

A może chłopaki potrzebują dużo więcej czasu? Póki co, w starterze nic a nic się nie dzieję, co jakiś czas mieszam. Starter był mocno napowietrzony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeden dzień to trochę za krótko na starter, po 3-4 dniach możesz się martwić, jak nic się nie dzieje! Jeżeli jutro nic się nie będzie działo w starterze, pożycz drożdże albo zadaj takie i módl się żeby wystartowały. Generalnie starter do z drożdży lepiej nastawiać minimum 5 dni przed warzeniem żeby mieć pewność, że drożdże ruszą, dla lagerów ten czas nawet wydłuża się nawet do tygodnia! Jeżeli cały czas mieszasz to skąd wiesz też że nic się nie dzieje? Przy dobrym natlenieniu w starterze nie będzie oznak fermentacji, a drożdże i tak się rozmnożą... kiedyś miałem ten sam problem :P Tyle że ja mieszałem na mieszadle magnetycznym ;)

Edited by Undeath

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź i "pocieszenie". Przyzwyczajony jestem, że jak robie starter, nawet z gestwy 5 miesięcznej to coś tam się dzieje w tym słoiku :P te ciągłe mieszanie, to wiesz takie "trząch trząch, mieszu mieszu" co godzinkę, pare godzinek. A mieszadło dopiero się robi.... :(

Tak czy siak, dzięki!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.