Skocz do zawartości

Refermentacja bez dodawania cukru?


Maciu

Rekomendowane odpowiedzi

Obliczając na kalkulatorze(http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html) ilość składnika do refermentacji wychodzi mi 0g lub jemu bliskie 3g.

Zakładam zawartość CO2 na poziomie 0,8 - 1,0

Czy jest to możliwe, że nie muszę dodawać żadnego cukru, czy nagazowanie będzie wtedy dobre? Uwarzyłem ESB (widełki 0,75-1,3 CO2) i jest to moja druga warka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że drożdże przeżarły wszystko w piwie, bez dodatku cukru nie ma mowy o jakiejkolwiek refermentacji. Kalkulator wskazuje zerową ilość surowca gdyż bierze pod uwagę CO2 już rozpuszczone w piwie (dlatego też pyta o temperaturę piwa). Napełnij jedną butelkę piwem, weź szklankę i przelej - zobaczysz, czy takie piwo Ci odpowiada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciu tym kalkulatorom nie można wierzyć bezrefleksyjnie. Warzysz ESB a więc styl brytyjski - tradycyjnie podawany w pubach nienagazowany. Na twoim miejscu bym jednak sypnął trochę surowca bo zakładam, że masz polskie gardło i polski gust. Jeśli piwo fermentuje w 19C ( i jest go 20l ) sypnąłbym nawet z 70 - 80 gram cukru. O ile w przypadku ESB dawki cukru są zaniżone to pamiętaj, że w niektórych przypadkach ( np. w niemieckim piwie pszenicznym ) są znacznie przesadzone. Nienagazowany bitter można wypić ze smakiem, moim skromnym zdaniem katastrofa by cię nie spotkała. Pamiętaj jednak, że przesadzenie w drugą stronę i dodanie zbyt dużo surowca ( nawet wg wskazówek kalkulatorów ) może skończyć się granatami a w najlepszym przypadku sporym przegazowaniem. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczając na kalkulatorze(http://hbd.org/cgi-b...arbonation.html) ilość składnika do refermentacji wychodzi mi 0g lub jemu bliskie 3g.

Zakładam zawartość CO2 na poziomie 0,8 - 1,0

Czy jest to możliwe, że nie muszę dodawać żadnego cukru, czy nagazowanie będzie wtedy dobre? Uwarzyłem ESB (widełki 0,75-1,3 CO2) i jest to moja druga warka.

 

Oczywiście wpisujesz z kropkami zamiast przecinków i w miejscu temperatura i objętość dodajesz literki c i l po wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest to możliwe, że nie muszę dodawać żadnego cukru, czy nagazowanie będzie wtedy dobre?

Ten temat był kiedyś poruszany na browar.biz

cyt z tematu:

[...]Założenie jest takie, że to co pozostało do przefermentowania nagazowuje piwo w butelkach. To jest wyższa szkoła jazdy.

Czytałem kiedyś artykuł pewnego Czecha w internecie - on tak robi, ale nie opisuje szczegółów, np. przy jakim Blg rozlewa [...]

 

Jak dla mnie temat nie do ogarnięcia, zbyt dużo zmiennych i brak możliwości dokładnego określenia wyniku. Test FFT nie jest dla mnie wystarczającym określeniem głębokości odfermentowania, bo na dużą skalę (w fermentorze) może się wydarzyć coś zupełnie innego i szlag trafi założenie, a pamiętaj że 1°Blg to 10g/l cukru do refermentacji.

Wole mieć pewność całkowitego przerobienia wszystkiego przy fermentacji, a do nagazowania dodać tyle cukru do butelek ile wyszło z wyliczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie ten sam efekt można uzyskać zostawiając sobie nieco rezerwy i po przegotowaniu dodać na dno pojemnika z kranikiem i przelewać tam młode piwo do rozlewu. Od 2 warki tak robię i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.