Jump to content
Sign in to follow this  
Marcin_P

Czy wędzonka w Grodziskim szybko zanika?

Recommended Posts

Czy zapach/smak wędzonki w Grodziskim powinien szybko zanikać?

Zrobiłem Grodziskie z zestawu z twojbrowar.pl http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/zestawy-surowcow-piwo-domowe/719-grodziskie-piwo-zestaw-surowcow-na-piwo-domowe.html

Zabutelkowane jakieś 3 tygodnie temu

Dwa tygodnie temu wędzonka była bardzo mocno wyczuwalna zarówno w smaku jak i w aromacie.

Dzisiaj wędzonkę czuć już bardzo delikatnie.

 

Czy to normalne że ten aromat (i smak również) zanika z czasem i to tak szybko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, niestety, wędzonka z biegiem czasu ucieka.

 

Z własnego doświadczenia (sam dymię słód na rauchbocki i grodziskie) wiem, że wędzoność w piwie raczej nie znika, a na pewno nie po 3 tygodniach. Nie wiem z jakiego słodu korzystał Marcin_P - czyli czytaj: Twój Browar, bo od nich pochodził zestaw - ale taki efekt może być po dodaniu do słodu ekstraktu wędzarniczego czyli rafinatu dymu wędzarniczego zamiast jego wędzenia/dymienia. Jest to dość powszechna metoda konserwacji, a zarazem pseudo-wędzenia wędlin, bo tania i prosta. Zamiast kosztownej metody dymienia słodu podczas jego suszenia, poprzez spalanie odpowiedniego drewna w specjalnych dodatkowych piecach, wystarczy tylko wstrzyknąć trochę rafinatu i słód "wędzony" już gotowy. I tylko niektórzy będą zastanawiać się skąd w słodzie taki wyraźny aromat wędzonego boczku czy kiełbasy skoro nie ma w nim tłuszczu? A że aromat nie jest trwały? Cóż, widocznie tak musi być.

Niestety na moją teorię nie mam dowodów, więc zostanie tylko w sferze domysłów. Może inni forumowicze mają jakieś własne doświadczenia w tej sprawie i zaprzeczą lub zgodzą się z moją teorią?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zawsze intrygował mnie ten wędlinowy aromat i nawet smak w słodach wędzonych z niemiec. Nie mam doświadczenia z własnoręcznym wędzeniem ale byłbym skłonny się zgodzić. Z drugiej strony GC 2012 którego własnie piję po roku nadal pachnie i smakuje boczkiem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podpowiedż: moje Grodziskie nie pachniało i nie pachnie kiełbasą ani boczkiem (na szczęście ;) )

 

może to większe wysycenie CO2 "odwraca uwagę" od smaku wędzonki? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie napisałem, że znika tylko ze ucieka. Być może własny wędzony słód ma trwalszy aromat. Z wszystkich dotychczas wędzonych piw aromat dymu z biegiem czasu mi uciekł, może nazwijmy to że się ułożył, jak kto woli. Zdecydowanie był słabszy niż ten zaraz po butelkowaniu.

Edited by WiHuRa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja natomiast sam wędziłem na rauchmarzena (bukiem) i na grodzisza (dębem) słód, i nie wiem dlaczego ale zawsze wychodzi mi wędzonka kiełbasiano - boczkowa, moczę słód wcześniej próbuję improwizować warunki jakby to było suszenie słodu w samej jego produkcji, gdzieś robię błąd osobiście wolę aromaty wędzone takie jak pochodzą z weyermana albo bestmaza,

Natomiast te aromaty w ogóle nie zatracają się w czasie, owszem układają się, wędzonka delikatnie przechodzi w aromaty whisky, ale jej intensywność nie spada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ostatnio próbowałem swoje grodziskie warzone w grudniu 2012, wędzonka lepiej ułożona i nadal mocno intensywna, ale nie kiełbasiano - boczkowa, aż żałuje że większej ilości dłużej nie przetrzymałem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

taki efekt może być po dodaniu do słodu ekstraktu wędzarniczego czyli rafinatu dymu wędzarniczego zamiast jego wędzenia/dymienia. Jest to dość powszechna metoda konserwacji, a zarazem pseudo-wędzenia wędlin, bo tania i prosta

Prosta, acz nie tania, w PL wychodzi taniej wędzić wędliny naturalnie... bardziej chodzi o kwestię stabilności, powtarzalności i wyeliminowania rakotwórczych węglowodorów z dymu wędzarniczego. Z dodatkiem do słodów to chyba jednak teoria spiskowa. Choć to coraz popularniejsze ostatnio (i teorie, i preparat dymu w wędlinach).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.