Skocz do zawartości

Kolejna warka i dylematy na cichej.


MiR88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Robię właśnie kolejną warkę (9ta) coś ala AIPA z zacieraniem .

Ekstrakt chyba 17 BLG ( nie wiem na pewno ponieważ pomiar był wykonany już późnym wieczorem a ,że warzyłem z kolegą to do warzenia raczyliśmy się alkoholowymi trunkami typu Piwo) burzliwa 7 dni przestało bulkać więc przelałem na cichą ekstrakt około 6,5 Blg więc pomyślałem, że ok.

Dodałem 60 gram chmielu cichą. Piwo zaczęło z powrotem "bulkać" i tak sobie "bulka" już 7 dzień. Dzisiaj nie dawało mi to już spokoju pobrałem próbkę BLG spadło może góra o 0,5. Na wierzchu gruba warstwa chmielu. Piwo w smaku bardzo dobre chciałem coś mocno chmielowego coś w deseń Rowing Jack i się można powiedzieć udało. Ale piwo jakby trochę nagazowane. Zamieszałem delikatnie tą warstwę chmielu i ładnie teraz opadła na dno.

Mam pytanie czy piwo nadal fermentuje czy jakimś cudem piwo się nagazowało. Wiem, że może to głupie ale pomyślałem ,że może przez tą grubą warstwę chmielu piwo się nagazowało ?? Nie wiem co teraz robić teoretycznie powinienem teraz butelkować ale co z refermentacją skoro już piwo jakby lekko gazowane. Z góry bardzo dziękuję za pomoc. I pozdrawiam.

Edytowane przez MiR88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro drożdże przerabiają cukier to w piwie jest CO2 ,normalnie spierdziela sobie wszystko przez rurkę,tu faktycznie gruba warstwa chmielu mogła zatrzymać większą ilość CO2 w piwie jak za zwyczaj ,ja bym jeszcze poczekał z tydzien dla spokoju sumienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro drożdże przerabiają cukier to w piwie jest CO2 ,normalnie spierdziela sobie wszystko przez rurkę,tu faktycznie gruba warstwa chmielu mogła zatrzymać większą ilość CO2 w piwie jak za zwyczaj ,ja bym jeszcze poczekał z tydzien dla spokoju sumienia

 

Eh... To nie jest raczej możliwe, ta warstwa chmielu i tak przepuści ci gaz wrzucałem większe ilości chmielu na cichą i nie miałem mocno nagazowanego młodego piwa. Zdarza się tak że młode piwo może być lekko musujące, ale nie jest tak nagazowanie jak po refermentacji w butelkach, jakaś część CO2 zawsze się rozpuści w piwie. Przy przelewaniu i tak do pojemnika do rozlewu większość gazu ucieknie ci wtedy z młodego piwa zwłaszcza jak będziesz przepuszczał przez pończochę. Refermentuj normalnie i nie bierz poprawki na ten gaz.

 

Piwo zaczęło z powrotem "bulkać" i tak sobie "bulka" już 7 dzień.

 

Po raz kolejny setny, bulkanie rurki nie jest wyznacznikiem fermentacji! To że sobie na cichej bulknęła parę razy mogło być wynikiem zmiany temperatury tam gdzie fermentowałeś (rozprężanie gazu CO2) i z tego powodu wydawało ci się że wznowiła się fermentacja. Swoją drogą jakoś wysokie masz końcowe blg z 17 na 6 to jakoś dużo... czy odgazowałeś próbkę przed pomiarem? Bo jak wspomniałeś jest lekko gazowane i trzeba to zrobić przed każdym pomiarem, potrząsając próbką lub podnosząc jej temperaturę tak by z gaz z niej wyleciał, bo możesz otrzymać fałszywy wynik. W sumie mogłeś też zatrzeć na słodko ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr2, Gawon i Undeath wielkie dzięki za pomoc. Zacieranie 55 stopni 10 minut, potem 62 i 72 po 30 minut i po negatywnej próbie jodowej do 76.

Tak jak mówię co do BLG pewności nie mam czy dobrze zmierzyłem (promile we krwi)mogło mieć równie dobrze około 19 blg. Zasypu było około 7kg. A druga sprawa mam w domu kilka balingomierzy i każdy pokazuje co innego mimo że w wodzie jest zero.

Poczekam jeszcze z ze 4 dni dla spokoju i będę butelkował. Jedno dziwne co do tego CO2 to ,że w tym samym czasie robiłem z ekstraktu WES też warkę stoją obok siebie i tamta nie gazuje. Ta sama ilość chmielu i w tej z ekstraktem wszystko na dnie a z zacieraniem na powierzchni ale to pewnie zbieg okoliczności.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam wszystkich.

 

PS. Undeath piwko nie jest mocno gazowane jest właśnie lekko musujące ale to wystarczy żeby się uwalniało i bulka co minutę przez rurkę. Wiem ,że to wcale nie znaczy ,że fermentuje no ale wolałem dopytać. Pozdrawiam.

Edytowane przez MiR88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odgazowywanie próbki lekko musującego piwa w probówce: wprowadzić areometr w cylindrze w ruch wirowy jak "bączek", jak bąbelki gazu uciekną wykonać pomiar (zapewne nie do końca się odgazuje ale zawsze trochę)

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci bulkać z powodu chmielenia na zimno - cząsteczki chmielu zawieszone w piwie mogą ułatwiać formowanie się bąbelków CO2 i szybsze odgazowywanie się piwa.

 

Druga opcja - zwiększyła się temperatura i rozpuszczalność CO2 spadła, a dodatkowo gaz nad piwem się rozpręża.

 

Albo zbieg obu okoliczności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cząsteczki chmielu zawieszone w piwie mogą ułatwiać formowanie się bąbelków CO2

nie mogą ułatwiać, a wręcz ułatwiają jak wszystkie "zaniczyszczenia" stanowiące coś co się nazywa "ośrodkami krystalizacji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.