Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Zaletą garnków stalowych jest to, że mają płaskie dno i będzie zdecydowanie mniej strat podczas warzenia, co daje większą wydajność. A jeśli chciałbym robić wybicie większe niż 40l, to KEG 50 jest za mały. Stąd moje poszukiwania garów 70l.

 

Zwykłe garnki ze stali do 50l, jakie do tej pory widziałem, kosztowały ok. 360 zł i dlatego dziwię się, skąd taka cena za garnek 70l - może ktoś podpowie, czy jest to realne, czy jednak taki garnek będzie miał słabą jakość - nie wiem co się może stać - zardzewieje szybko/pęknie/coś innego... nie znam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem parę dni temu ten garnek 70l i na moje oko jest bardzo dobry. Od droższych różni się tym że nie posiada grubego dna tylko w całości jest z blachy. Miałem obawy czy przy podnoszeniu nie będzie się wyginał - ale nie, dzisiaj podnosiłem wlane 50l wody i nic się nie wyginało.

 

zobacz tu http://www.piwo.org/gallery/image/1937-system-ko-silikon/ kolega używa takich aż trzech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź - a czy można do tych garnków zamontować zawór spustowy bez spawania - myślałem po prostu o wywierceniu dziury i skręceniu tego zwykłą nakrętką z uszczelką. A może po prostu nie obawiać się spawania (oczywiście zlecić komuś) i wstawić zwykłą mufę 1/2'' z gwintem i mieć spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o straty przy pogrzewaniu takiego kega, to myślę, zę nie są duże. Ja wodę będę grzać grzałką - więc czy ona będzie zamontowana w kegu czy w garnku to straty takie same będą.

 

Ja mam wszystkie mufy i nyple 1/2'' - gdybym teraz robił zrobiłbym 3/4''. Zawsze możesz zaworem przepłym zmniejszyć, do takiego jakbyś miał 1/2'', a koszt prawie taki sam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jeszcze tylko zapytam dlaczego bedziesz wystrzegal sie spawania?

 

Mozesz napisac gdzie mozna kupic taki osprzet i jak sie nazywaja poszczegolne czesci. Albo najlepiej zaloz temat w ktorym wszystko opiszesz. :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spawać nie umiem :smilies:

 

Od lewej (A) złączka męska w moim przypadku camlock, (B) zawór 2 częściowy, © nakrętka, (D) oring silikonowy, (E) nypel pełny, (F) podkładka, (G) podkładka i (H) złączka zaciskowa na rurkę. Tu jest w Polsce problem. Szukam złączki zaciskowej na rurkę 1/2" i nie mogę znaleźć?! NPT to można na amazonie kupić, a co zrobić z BSPT???

 

Edytowane:

I tutaj chyba w przypadku HLT bez kielichowania, czy spawania wężownicy ze śrubunkiem się nie obędzie?! W przypadku gara warzelnego, czy zaciernego to sprawę rozwiąże przewiercona nakrętka zaślepiająca i przyspawany do niej kawałek wygiętej rurki lub nakręcona mufka na nypel i do niej wkręcona złączka.

 

Złączka zaciskowa masz na mysli compression fitting? Wystepuja pod nazwa "zlaczek z pierscieniem zacinajacym" w wersjach jedno i dwupierscieniowych. Można je u nas dostać, ale cena jest tragiczna bo zwykle dostawca musi to specjalnie sprowadzać (dla danej średnicy rury) itd. Spędziłem dużo czasu rozmawiając z różnymi dostawcami, ale ich odbiorcami są jakieś laboratoria i inne przemysły więc ceny dla zwykłego śmiertelnika są słabe.

 

Dziwi mnie to, bo w US takie złączki są mega tanie w przeliczeniu $ -> PLN, niestety są NPT plus dochodzi wysyłka nawet jakby się zdecydowaćna NPT (co wymaga adapterów na BSPT/BSPP i same problemy z tym sa tak czy siak).

 

Ogólnie, d..pa :)

 

Jakby było więcej zainteresowanych i udało się zebrać jakieś "większe" zamówienie to mogę się popytać, głównie problemem jest sprowadzanie z Niemiec czy innych miejsc takich rzeczy bo mało kto to ma na magazynie więc dochodzi dość droga przesyłka - która rozkłada się jednostkowo i wychodzi ok jeżeli zamawia się więcej.

Edytowane przez vald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę drogo i do tego ja potrzebuję gwint BSPT, a nie NPT.

 

Niestety takie są ceny u nas. Moim zdaniem nie są aż takie złe, pod warunkiem że byłoby to BSPT :( Adaptery nie dość że w wielu przypadkach nie będą miały w ogóle sensu jeszcze dodatkowo podbiją cene.

 

Jeżeli potrzebujesz je aby zamontować wymiennik w HLT to jest to kolejna fajna cecha wymiennika z rury karbowanej - możesz na nią założyć pierścień i zamontować złaczkę gwintowaną którą możesz wtedy nakręcić na dowolny element.

 

Zobacz sobie aukcję: http://allegro.pl/rura-karbowana-nierdzewna-waz-przewod-25m-dn16-3-4-i3535930658.html tutaj masz obrazkowe wyjaśnienie montażu takiej rury.

 

Pozwala to ominąć problemy z wężownicą z prostej rury, która wymaga albo spawania albo compression fittingów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie pomp, znalazłem na homebrewtalk temat o tanich chińskich pompach które ponoć są food grade i można je dostać na Ebayu za 20$ (!!) - w dodatku z free shipping jak to jest z większością wysyłek z Chin.

 

http://www.ebay.com/...=item53f895141c

 

Pompa jest bardzo mała (więc osiągów też zawrotnych nie ma ale pewnie nada się do większości systemów warzelnych które nie oczekują jakiegoś dużego przepływu / min) i z tego co widziałem większość wkręca ją bezpośrednio w zawory kulowe w garach. Tutaj jest wątek na homebrewtalk jakby ktoś chciał poczytać:

 

http://www.homebrewt...rt-pump-375904/

 

Chugger to to nie jest, ale w tej cenie można spokojnie kupić 2 i nie będzie nawet połowy ceny jednego Chuggera - jako coś "na start" może być ok. Ja sam zacząłem rozważać, że może zamiast utopić kase w Chuggerach mógłbym kupić dwie chińskie pompki i zainwestować w coś unikatowego. Pompa to jednak pompa, ma pompować i nie ma tu większej filozofii.

Edytowane przez vald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś napisać jakie to pompy są, ewentualnie link podać?

 

Aha - jeszcze jedno pytanie - jakie średnice zaworów/nypli/węży itp. stosujecie 3/4 cala, czy lepiej użyć 1/2 cala?

Edytowane przez Kamot1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy większość z Was pisze, że robi swoje HERMS'y z nierdzewki, a co z innymi materiałami np. złącza kłowe z mosiądzu, czy nawet szybkozłącza do wody NITO mosiężne (chyba będą tańsze od nierdzewki) - jakie są jeszcze inne materiały dopuszczone do kontaktu z żywnością, z których można bezpiecznie zrobić HERMS.

Co się dzieje z brzeczką po kontakcie z mosiądzem? Należy się czegoś obawiać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy większość z Was pisze, że robi swoje HERMS'y z nierdzewki, a co z innymi materiałami np. złącza kłowe z mosiądzu, czy nawet szybkozłącza do wody NITO mosiężne (chyba będą tańsze od nierdzewki) - jakie są jeszcze inne materiały dopuszczone do kontaktu z żywnością, z których można bezpiecznie zrobić HERMS.

Co się dzieje z brzeczką po kontakcie z mosiądzem? Należy się czegoś obawiać?

 

Z brzeczką chyba nic, ale z tego co wiem mosiądz może zawierać domieszki ołowiu i ludzie się chyba tego zwykle obawiają. Nie jest on chyba zbyt popularny w takich instalacjach. Znalazlem natomiast coś takiego po angielsku: http://www.howtobrew.../appendixB.html i jest tam wzmianka o tym, że ołów z powierzchni mosiężnych części można w jakiś sposób usunąć.

Edytowane przez vald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy większość z Was pisze, że robi swoje HERMS'y z nierdzewki, a co z innymi materiałami np. złącza kłowe z mosiądzu, czy nawet szybkozłącza do wody NITO mosiężne (chyba będą tańsze od nierdzewki) - jakie są jeszcze inne materiały dopuszczone do kontaktu z żywnością, z których można bezpiecznie zrobić HERMS.

Co się dzieje z brzeczką po kontakcie z mosiądzem? Należy się czegoś obawiać?

 

Nic sie nie dzieje. Nie można jedynie stosować kwasów i zasad do mycia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie sterownika --> chcę użyć kotłów 70l, więc będę gotował ok. 40-50 litrów brzeczki. Miałem zamiar użyć dwóch grzałek po 5kw (jedna w HLT, druga do chmielenia) i sterownika boleckiego. Okazuje się, że bolecki raczej nie da rady tego pociągnąć - napisałem do producenta z pytaniem czy sterownik obsłuży 2 grzałki po 5KW z założeniem, że tylko 1 będzie działać na raz --> i dostałem taką odpowiedź:

 

 

Co prawda maksymalny prąd każdego z wyjść to 16A, nie mniej jednak słabym punktem jest PCB które da 10A max- w dodatku prze złącza śrubowe. Przy 400V daje te 4kw...

Na >10A będzie działać, ale jak długo tego już nie zagwarantuje. Pewnym wyjściem jest też równoległe połączenie wyjść. "Pewnym" bo nie powinno się tego robić gdyż takie rozwiązanie nie gwarantuje że moc rozłoży się po połowie na każdym z nich. Zazwyczaj jednak różnice nie są większe jak 30%.

 

Suma sumarum, może Pan to zrobić, ale tylko na własną odpowiedzialność.

 

 

Czy ktoś, kto zna się w temacie elektryki może mi to wytłumaczyć prostym językiem dla laika - da się czy nie da? Jeżeli chciałbym jednak zastosować ten sterownik, to co muszę zrobić - zmniejszyć moc grzałek do 4KW - jak to się przełoży na czas gotowania ok. 40 litrów brzeczki?

 

Ewentualnie są jakieś inne sterowniki, które obsłużą moc 5KW x 2 grzałki? Sterownik boleckiego jest fajny, bo można zaprogramować sobie w nim kroki warzenia i steruje mocą gotowania/chmielenia --> są jakieś alternatywy?

Edytowane przez Kamot1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy większość z Was pisze, że robi swoje HERMS'y z nierdzewki, a co z innymi materiałami np. złącza kłowe z mosiądzu, czy nawet szybkozłącza do wody NITO mosiężne (chyba będą tańsze od nierdzewki) - jakie są jeszcze inne materiały dopuszczone do kontaktu z żywnością, z których można bezpiecznie zrobić HERMS.

Co się dzieje z brzeczką po kontakcie z mosiądzem? Należy się czegoś obawiać?

 

Nic sie nie dzieje. Nie można jedynie stosować kwasów i zasad do mycia...

Hmm.. czyli NaOH lepiej sobie odpuścić ? :roll:

Porządne płukanie wodą po czyszczeniu nie wystarczy żeby się tego syfu potem pozbyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta mała beżowa

inne pompy

 

Edytowane:

A oto moja pompka uzbrojona. Oczywiście mam takie dwie.

 

 

 

To rozwiązanie nie jest dużo droższe od pompek zmywarkowych. I nie trzeba kombinować z króćcami.

 

Używałeś już tej pompki?

Zastanawiam się nad zakupem ale boje się że będzie śmierdziała plastikiem i zapach będzie przechodziło :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.