Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Podłączająć się do tego tematu chciałbym dowiedzieć się kilku rzeczy. Mam zamiar pomału zabierać się za budowę browaru, który byłby trochę wygodniejszy i bardziej ekonomiczny niż "kaczkowanie" w jednym garnku 30L i fermentorze. Narazie zastanawiam się nad hermsem bądź zacieraniem tradycyjnym grzałką w kadzi zaciernej, chciałbym wykonać go z 2-3 KEGów 50L. W tym momencie posiadam taboret gazowy i chłodnice zanurzeniową z miedzi fi3/8" oraz wspomniany gar 30L emaliowany z rzeczy które mogą się przydać. Czy któś byłby w stanie udzilić mi odpowiedzi na pytania:

-Czy w hermsie można chmielić w HLT (potem chłodzenie wężownicą która już jest)? i czy lepiej ogrzewać go Taboretem gazowym czy grzałką?

-Mam możliwość wykonania wszelkich połączeń rurkami AL-PEX, czy ktoś sprawdzał je u siebie bojowo?

-Z doświadczeń kolegów taniej wyjdzie herms czy ogrzewanie bezpośrednie + mieszadło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wątek o kosztach budowy hermsa. Zamierzam utworzyć w przyszłości wątek z budowy mojego mikrobrowaru.

Tak będą montowane grzałki:

Podobnie jak jak. W sumie nie pomyślałem o tym, żeby wspawaną mufę zastąpić dużą nakrętką. Rozumiem, że ty też nie izolujesz grałki od garnka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu wszelkie prądy "błądzące" znajdą szybką drogę do ziemi, a nie popłyną inną drogą stwarzając zagrożenie porażeniem.

Co prawda prądy "błądzące", a uziemienie w domu to raczej różne sprawy, ale ważne, że wiesz o konieczność uziemienia urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Camlocki niestety podbijaja koszt HERMSa bo wychodza dosc drogo kupowane w Polsce, a sprowadzane z USA (gdzie sa mega tanie) maja gwinty NPT.. Warto jednak w nie zainwestowac, zwłaszcza jeżeli zamierza się mieć przenośną instalację bazującą na wężach silikonowych, a nie stalowych rurach (wtedy pewnie warto zainwestować jeszcze większą kasę w tri-clampy).

 

Mam pytanie - jakie pompy kupiles? Mi sie marza Chuggery ktore mozna w US kupic, niestety musze jeszcze poczekac z zamowieniem ich.

 

Co do porownania z Braumeisterem to wydaje mi sie ze z takim wlasnorecznie zrobionym HERMsem (zakladajac elektroniczna automatyzacje pewnych etapow) masz jednak o wiele potezniejsze narzedzie.

Edytowane przez vald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na brewhardware.com koles ma Chuggery na 230V za 139$. Niestety o ile sam koszt pompy moglby byc do zaakceptowania to narzut na wysylke rzedu 60$ juz nie jest taki fajny. Dlatego nadal sie waham - nawet zamowienie z kims moze nie zmniejszyc tych kosztow za bardzo bo pompa swoje wazy zapewne.

 

Zerkne na aliexpress i zobacze co tam maja - Chugger jest takim moim american dream ;)

Edytowane przez vald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CAMLOCK'i to i tak tylko zastępują mój pierwotny wybór złączy NITO. Te to pierwsza liga. Niestety, ale budżet każdy swój ma. Wg mnie instalacja HERMS musi mieć węże rozłączne, nie wyobrażam sobie rur na sztywno. Jak to czyścić?

 

Naczytalem sie troche amerykanskich forow i tam czesto robia na rurach jak nie musza tego przenosic (garaz albo w ogole dedykowane pomieszczenie do warzenia, takim to dobrze). Jak uzywaja tri-clampow to jest to bardzo sanitarne rozwiazanie, o wiele bardziej niz gwintowana armatura. Do tego robia CIP (clean in place) i po prostu pompuja srodki czyszczace przez caly system zaraz po skonczonej robocie. Niestety w Polsce raczej malo kto sobie moze na to pozwolic wiec pozostaja nam wezyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego się nie nadaje ?

stal KO karbowana idealna wymiana ciepła

 

co do pompy to ostatnio wpadło mi w łapy coś takiego http://www.iwakipumps.jp/en/products/rotary/mdg

przepływ 14/17 l z KO do 95 stC

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=iwaki+pump+MDG-H15&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.Xiwaki+pump+MDG&_nkw=iwaki+pump+MDG&_sacat=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc moze chodzi o to ze recyrkulujesz w niej brzeczke ktora nie jest tak jednorodna i neutralna jak woda i moze gdzies w tych karbach zalegac. Ale moim zdaniem jezeli nie doprowadzi sie do zaschniecia i zaraz po robocie przepusci sie tam ciepla wode z jakims srodkiem czyszczacym to nie powinno byc problemu - tak na zdrowy rozsadek mi sie wydaje. Sam zastanawiam sie nad karbowana do wszelkich wymiennikow. Inna sprawa ze jest to cold-side i nie musi byc idealnie sterylna w srodku, byle by nie bylo jakiejs plesni i innego syfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beż przesady, mycie karbów nie stanowi problemu, każdy środek stosowany do mycia spożywki poradzi sobie z pozostałości na wymienniku, nie mówiąc już o środkach zasadowych ...

Wiktor pisał teoretycznie o problemie mycia wymiennika z karbowanej w fermentatorze stożkowym ale to jego subiektywne teoretyczne zdanie. Sam sobie zaprzecza bo sprzedaje wymienniki z karbowanki i ma doświadczenie z myciem CIP ... szkoda gadać

 

ps

co Ty browarek rzemieślniczy stawiasz, że o sanepidzie piszesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pięknym budżetem dysponujecie. Ja decydując się na hermsa miałem na wydanie 2k zł. Mam już wszystko co potrzebne i wydałem 1896 zł, nie licząc własnego czasu i robocizny. Oczywiście wszystko u mnie nie będzie wyglądać tak profesjonalnie jak u Was. Dodam tylko, ze nie mam żadnych niebezpiecznych materiałów w instalacji i wszystko jest w wersji budżetowej. Również za jakiś czas zamierzam zrobić relacje foto z montowania.

 

Oczywiście z czasem zamierzam ulepszać swojego hermsa.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez jamwnukers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co, to ja każdą wydaną złotówkę zapisywałem sobie w excelu, więc jak coś to mogę Ci wysłać taki plik. Zapisywałem też co, gdzie kupowałem. Często to było allegro albo koledzy z tego forum.

 

Kolego, a mógłbym poprosić o ten plik excel z częściami jakie kupiłeś na swojego HERMS'a - sam właśnie planuję takie urządzenie i chciałbym porównać ze swoją listą zakupów i części, które muszę zgromadzić.

 

 

 

Do wszystkich kolegów --> co sądzicie o tych garnkach z allegro (chcę zrobić HRMS o wybiciu ok. 50l ): http://allegro.pl/ga...3528733438.html

Edytowane przez Kamot1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.