Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

12 k to chyba przesada, no chyba, że zamówisz wszystko za oceanem i policzysz 4 zeta. można to zrobić taniej, ale to zależy

ile masz znajomości z fachowcami od spawania w nierdzewce, jakie kupisz pompy, gary itp. Mój herms który buduję od roku przeliczam

na około 5 tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W mojej instalacji HERMS (może jest to jakaś hybryda ale nieważne) mam pompkę od pralki i nie ma możliwości regulacji obrotów a na pewno taka regulacja była by fajną rzeczą , ja   dławię tylko zaworem przed pompką .Zawór jest ustawiony na 1/3 a mimo to po dłuższej pracy cyrkulacja potrafi znacznie się osłabić albo nawet przytkać i dla tego mam mieszadło.Słód śrutuje drobno i to może być przyczyną zatykania fałszywego dna.

W nowej instalacji będę miał inną pampę z możliwością regulacji obrotów wiec pożyjemy zobaczymy jak to będzie , ale mieszadło w garze zaciernym też będzie jakoś jestem do mieszadła przyzwyczajony i wydaje mi się że lepiej rozkłada się temperatura po całym garze gdy jest mieszane    mieszadłem.

 

Jak już dławić to na tłoczeniu pompki, kluczem jest odpowiednie śrutowanie słodu pod HEMRS'a, powiem więcej najważniejszą sprawą, która wpływa na jakość cyrkulacji zacieru. Ostatnio zrobiłem test na 2 szerokościach szczeliny 1,4 (IRA) i 1,0 (Bitter) - Bitter zacierałem na pełnym przepływie zawory na 100% otwarcia, teoretyczna wydajność zacierania wyniosła 80%. IRA - musiałem dławić i wyregulować przepływ bo zapowietrzało mi pompkę na pełnym otwarciu zaworów, wyliczona wydajność 83% (podobne czasu zacierania, przerwy i prędkość wysładzania). Uważam, że nie warto zbyt drobno śrutować słodu dla uzyskania dosłownie kilku-procentowo większej wydajności, kosztem kombinowania z ustalaniem przepływu i co więcej używania mieszadła. Jedynym wg mnie rozsądnym warunkiem korzystania z mieszadła jest moment zasypu słodu.
.

Czytam i nie wiem,czy pomyliłeś się,czy ja nie rozumiem

IRA srutowałeś na 1.4 i Ci zapychało a witka na 1.0mm i było OK?

Czy odwrotnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 k to chyba przesada, no chyba, że zamówisz wszystko za oceanem i policzysz 4 zeta. można to zrobić taniej, ale to zależy

ile masz znajomości z fachowcami od spawania w nierdzewce, jakie kupisz pompy, gary itp. Mój herms który buduję od roku przeliczam

na około 5 tyś.

Ty herms budujesz, wojen zbudował.

Komu wierzyć?

 

Wiele zależy od komponentów z jakich skladasz. Bo możesz to zrobić na plastiku a możesz na bardziej profesjonalnej armaturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ty herms budujesz, wojen zbudował. Komu wierzyć?

 

Wojen odpisał tylko na pytanie, że w 12K PLN się zmieści, co nie świadczy że zbudował swój za 12K PLN aczkolwiek możliwe że właśnie prawie tyle wydał. Ot, żelanza logika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudujesz za 3 i za 12. Kolega PiotrekU pisał o możliwości legalizacji, wybiciu 100L, sterowniku i magicznej Hameryce więc wydaje się, że chce dobry sprzęt zbudować a nie jakieś chińskie pompki wkładać (ja mam takowe), dobre węże, złączki, grzałki itp. Wtedy na pewno nie da się zbudować Hermsa za 3-5 tysięcy. Wiem co mówię.

 

Gary w zależności jakie to 1-2k

Złączki węże - 1k

Elektryka - 1k min

Pompki - 200 zł - 1000 zł

Stelaże - 200-300 zł

Mieszadło, fałszywe dno, wężownica - 600-800 zł

Armatura nierdzewna - 400-800 zł

Grzałki, ewentualnie palniki - 200-600 zł

Robocizna - ?

 

To tak na szybko i raczej ceny nie są zawyżone,a pewnie o masie drobnicy zapomniałem, bo tu czujnik, tam termometr, tu śrubunek i to się potem zbiera do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W mojej instalacji HERMS (może jest to jakaś hybryda ale nieważne) mam pompkę od pralki i nie ma możliwości regulacji obrotów a na pewno taka regulacja była by fajną rzeczą , ja   dławię tylko zaworem przed pompką .Zawór jest ustawiony na 1/3 a mimo to po dłuższej pracy cyrkulacja potrafi znacznie się osłabić albo nawet przytkać i dla tego mam mieszadło.Słód śrutuje drobno i to może być przyczyną zatykania fałszywego dna.

W nowej instalacji będę miał inną pampę z możliwością regulacji obrotów wiec pożyjemy zobaczymy jak to będzie , ale mieszadło w garze zaciernym też będzie jakoś jestem do mieszadła przyzwyczajony i wydaje mi się że lepiej rozkłada się temperatura po całym garze gdy jest mieszane    mieszadłem.

Jak już dławić to na tłoczeniu pompki, kluczem jest odpowiednie śrutowanie słodu pod HEMRS'a, powiem więcej najważniejszą sprawą, która wpływa na jakość cyrkulacji zacieru. Ostatnio zrobiłem test na 2 szerokościach szczeliny 1,4 (IRA) i 1,0 (Bitter) - Bitter zacierałem na pełnym przepływie zawory na 100% otwarcia, teoretyczna wydajność zacierania wyniosła 80%. IRA - musiałem dławić i wyregulować przepływ bo zapowietrzało mi pompkę na pełnym otwarciu zaworów, wyliczona wydajność 83% (podobne czasu zacierania, przerwy i prędkość wysładzania). Uważam, że nie warto zbyt drobno śrutować słodu dla uzyskania dosłownie kilku-procentowo większej wydajności, kosztem kombinowania z ustalaniem przepływu i co więcej używania mieszadła. Jedynym wg mnie rozsądnym warunkiem korzystania z mieszadła jest moment zasypu słodu.
.

Czytam i nie wiem,czy pomyliłeś się,czy ja nie rozumiem

IRA srutowałeś na 1.4 i Ci zapychało a witka na 1.0mm i było OK?

Czy odwrotnie?

 

Rzeczywiście coś pomyliłem, z Bitterem były problemy, gdzie śruta była drobniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos Hameryki - pisałem do:

 

https://synergybrew.com/i https://www.brewmagic.com/

 

Niestety nie mają żadnego przedstawieciela w Europie z ich produktami. Zapytałem o koszty wysyłki i koszty frachtu morskiego do PL ich zestawów wycenili na 600-800 USD. Nie sprawdzałem jeszcze co z cłem, VATem i itp. przyległościami importu z USA.

 

Jeśli da się zbudować coś na takich podzespołach jak oni mają za 12k to chyba dobra cena. Szkoda że w Europie (już nie mówię że w PL) nikt tego nie robi, ja przynajmniej nie znalazłem. Fajne sprzęty, myślę że jakby ktoś się za to zabrał to koszt w Polsce spadłby poniżej 10k za instalację, a to już cena do zastanowiania się :)

Edytowane przez albeertos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo szybko. Piwo domowe porównuj do cen piw kraftowych. Jeśli przyjmiesz że uwarzona w domu butelka piwa kosztuje Cię ok. 2 pln, a polski kraft średnio 7,50 pln, to na jednej warce 40 litrowej masz ok. 440 zł różnicy. Jak podzielisz 10k przez 440 wychodzi 23 warki. Duzo? Chyba nie.

Oczywiście da się taniej mając zwykły garnek bez pomp itp. Ale to temat o HERMS, więc do tego liczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam

Pozwolę sobie trochę odgrzebać temat. Przymierzam się powoli do skompletowania elementów do własnej budowy HERMS.

Wybicie 100-200L, to jeszcze do przemyślenia.
Pewnie macie już więcej spostrzeżeń, co byście zrobili inaczej, co byście innego zastosowali. Sterownik do stworzenia od podstaw, kumpel prowadzi firmę która takie rzeczy projektuje i buduje.
Pytanie, bo część postów nie widzę, chyba jeden z kolegów usunął... Jakiej wielkości ostatecznie złączki i inne komponenty kupić, 1/2 czy 3/4 ?
Chcę podejść do tego w miarę "profesjonalnie" i myślę o zainwestowaniu w złączki Tri Clamps, czy ktoś z was kupował na dalekim wschodzi?
Znalazłem trochę fajnych stron na Alieexpress. Pytanie jak to jakościowo, do tych co kupili i używają. 
Chętnie z kimś pogadam i nawet odkupię jakieś projekty, pomoce dydaktyczne w zbudowaniu takiej instalacji.

Dzięki za zainteresowanie i odp. Chętnie kogoś odwiedzę, kto ma takie urządzenie w mazowieckim ;)


 

 



 

post-9955-0-75370700-1470907802_thumb.jpg

post-9955-0-14808500-1470907808_thumb.jpg

post-9955-0-72355400-1470907946_thumb.jpg

post-9955-0-64752800-1470907958_thumb.jpg

post-9955-0-44643100-1470907963_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/2 spokojnie wystarczy. Wydaje mi się, że do domowego HERMSa nie ma sensu kupowania rozbieralnych zaworów takich jak na zdjęciu, wystarczą normalne kulowe nierdzewne. Jako złączki polecam Camlock, mam nierdzewne ale są też z tworzywa, tańsze, sam się przymierzam do kupna kilku na próbę. Ja po zbudowaniu instalacji ze wszystkimi obiegami jakie mogą być w hermsie i po zrobieniu pewnie ponad 30 warek zbieram się do maksymalnego uproszczenia układu i pozostawienia tylko obiegów które potrzebuję. Nie polecam więc nikomu komplikowania układu a jego maksymalne upraszczanie czy to chodzi o ilość obiegów czy o ilość i stopień skomplikowania złączek i zaworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/2 spokojnie wystarczy. Wydaje mi się, że do domowego HERMSa nie ma sensu kupowania rozbieralnych zaworów takich jak na zdjęciu, wystarczą normalne kulowe nierdzewne. Jako złączki polecam Camlock, mam nierdzewne ale są też z tworzywa, tańsze, sam się przymierzam do kupna kilku na próbę. Ja po zbudowaniu instalacji ze wszystkimi obiegami jakie mogą być w hermsie i po zrobieniu pewnie ponad 30 warek zbieram się do maksymalnego uproszczenia układu i pozostawienia tylko obiegów które potrzebuję. Nie polecam więc nikomu komplikowania układu a jego maksymalne upraszczanie czy to chodzi o ilość obiegów czy o ilość i stopień skomplikowania złączek i zaworów.

Dzięki za odp.dopiero zobaczyłem, że odpisałeś. Niestety już padło na 3/4, czy dobrze sam ocenię. Z jakich powodów nie polecasz takich zaworów? 

Znalazłem coś bardziej prostego i pod system Tri Clamp( nie wiem czemu się uparłem na ten rodzaj), jak uważasz ? 

http://www.aliexpress.com/item-img/1-25mm-Sanitary-Full-Port-Ball-Valve-Tri-Clamp-Type-SUS304/32589228359.html

 

Pozdrawiam Piotrek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1/2 spokojnie wystarczy. Wydaje mi się, że do domowego HERMSa nie ma sensu kupowania rozbieralnych zaworów takich jak na zdjęciu, wystarczą normalne kulowe nierdzewne. Jako złączki polecam Camlock, mam nierdzewne ale są też z tworzywa, tańsze, sam się przymierzam do kupna kilku na próbę. Ja po zbudowaniu instalacji ze wszystkimi obiegami jakie mogą być w hermsie i po zrobieniu pewnie ponad 30 warek zbieram się do maksymalnego uproszczenia układu i pozostawienia tylko obiegów które potrzebuję. Nie polecam więc nikomu komplikowania układu a jego maksymalne upraszczanie czy to chodzi o ilość obiegów czy o ilość i stopień skomplikowania złączek i zaworów.

Dzięki za odp.dopiero zobaczyłem, że odpisałeś. Niestety już padło na 3/4, czy dobrze sam ocenię. Z jakich powodów nie polecasz takich zaworów? 

Znalazłem coś bardziej prostego i pod system Tri Clamp( nie wiem czemu się uparłem na ten rodzaj), jak uważasz ? 

http://www.aliexpress.com/item-img/1-25mm-Sanitary-Full-Port-Ball-Valve-Tri-Clamp-Type-SUS304/32589228359.html

 

Pozdrawiam Piotrek 

 

Te zawory z aliexpres fajne. To nie tak, że tamtych nie polecam, nawet ich nie mam ale widziałem, chodzi o to, że i tak raczej ich nie będziesz rozbierał w domowym browarze to po co brać takie skomplikowane i pewnie droższe. 3/4 na pewno nie zaszkodzi tylko podnosi koszty trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1/2 spokojnie wystarczy. Wydaje mi się, że do domowego HERMSa nie ma sensu kupowania rozbieralnych zaworów takich jak na zdjęciu, wystarczą normalne kulowe nierdzewne. Jako złączki polecam Camlock, mam nierdzewne ale są też z tworzywa, tańsze, sam się przymierzam do kupna kilku na próbę. Ja po zbudowaniu instalacji ze wszystkimi obiegami jakie mogą być w hermsie i po zrobieniu pewnie ponad 30 warek zbieram się do maksymalnego uproszczenia układu i pozostawienia tylko obiegów które potrzebuję. Nie polecam więc nikomu komplikowania układu a jego maksymalne upraszczanie czy to chodzi o ilość obiegów czy o ilość i stopień skomplikowania złączek i zaworów.

Dzięki za odp.dopiero zobaczyłem, że odpisałeś. Niestety już padło na 3/4, czy dobrze sam ocenię. Z jakich powodów nie polecasz takich zaworów? 

Znalazłem coś bardziej prostego i pod system Tri Clamp( nie wiem czemu się uparłem na ten rodzaj), jak uważasz ? 

http://www.aliexpress.com/item-img/1-25mm-Sanitary-Full-Port-Ball-Valve-Tri-Clamp-Type-SUS304/32589228359.html

 

Pozdrawiam Piotrek 

 

Te zawory z aliexpres fajne. To nie tak, że tamtych nie polecam, nawet ich nie mam ale widziałem, chodzi o to, że i tak raczej ich nie będziesz rozbierał w domowym browarze to po co brać takie skomplikowane i pewnie droższe. 3/4 na pewno nie zaszkodzi tylko podnosi koszty trochę.

 

Trochę się zasugerowałem się tymi zaworami, jak przeglądałem filmy z US gdzie często ich używają przy budowie HERMSa. Chyba zaryzykuję coś od Azjatów, ale faktycznie wybiorę coś prostszego w konstrukcji i ocenię. Bo na chwilę obecną przerobię swój 70L gar i zobaczę jak to zadziała w praktyce.

Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

HERMS. Wybicie 100-200L,
 

hej

 

miałem kiedyś pomysł na 200l herms, dziwiło mnie że tak dużych instalacji w USA nie ma - a oni kochają rozmach i herms.

Najwięcej jest instalacji 10-15 galonowych , są też 20-25 galonowe a tych 50 galonowych w internecie jest dosłownie kilka.

 

No i był, bo widzę że już wycofany ze strony SABCO, NANO-MAGIC - 2BBL czyli 80 Gallon ( 375 liters )

 

Zastanawiałem się dlaczego i znalazłem wpisy tych od 50G że bardzo długo przy tej masie/objętości zacieru podgrzewanie. 

Przyczyna wynika z zasady działania systemów recyrkulacyjnych, medium podgrzewającym jest filtrat a on nie powinien mieć temperatury na wyjściu z wężownicy wiele wyższe niż temperatura docelowa zacieru, dodatkowo zacieru się nie miesza ( bo to wbrew zasadą systemów recyrkulacyjnych ) a mieszanie pomaga z dystrybucją ciepła.

Wydaje się że jeśli chciałbyś mieć aż tak duże wybicie to warto zrobić herms z dwiem ( wieloma? ) kadziami zaciernymi.

 

Bardzo długo mi zajęło żeby uznać wyższość modelu 'niemieckiego' warzelni nad systemami recyrkulacyjnymi ale w końcu przyszło i uznałem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Furio wbrew zasad mieszam zacier co kilka kilkanaście minut właśnie w celu wyrównania temperatury, oczywiście na ten czas wyłączam cyrkulację. Też wolałbym mieć płaszcz wokół kadzi zaciernej i nie musieć cyrkulować brzeczki ale to w warunkach domowych trudne do zrobienia choć nie powiem że o tym nie myślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

200l instalacja - to ile wy tego piwa pijecie? No chyba że to komercyjnie to co innego.

Uwierz mi, jak dobre to znajomi skrzynkami chcą brać ;) Więcej rozdaję niż wypijam, a że popyt duży to i produkcję chcę powiększyć. Lubię warzyć :D
Chciałbym mieć znajomych co bym dawali piwo skrzynkami :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich,

jestem na etapie kompletowania elementów mojego HERMsa i mam pytanie odnośnie połączeń węże - zawory.

 

Czy ktoś może mi pomóc i podać za i przeciw użycia Camlocków oraz szybkozłączek (QD).

 

Szybkozłączki takie jak: https://www.morebeer.com/category/stainless-quick-disconnects.html

 

Będę wdzięczny za Wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.