Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Gadałem z Udo i też jest zainteresowany.

 

widget - 8 m

Wajcha - 2 m

andrzej.b - 8m

moon - 8m

udo - 8m

 

@Wajcha: Proponuję do piątku zamknąć listę i zamawiać. Zajmiesz się dystrybucją? Ja też mogę jak by coś.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Camlocki 1/2" typ C część żeńska z króćcem na wąż to zabawki. Mają średnicę wewnętrzną bodajże 9 mm! Po co aż tak dławić przepływ?! Lepiej zastosować tutaj camlocka typ B z gwintem zewnętrznym, na który bezpośrednio lub poprzez kolanko gwint wewn. gwint zewn. można "nakręcić" wąż silikonowy. Będziemy mieli pełny przekrój wewnętrzny bez zbędnego dławienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Camlocki 1/2" typ C część żeńska z króćcem na wąż to zabawki. Mają średnicę wewnętrzną bodajże 9 mm! Po co aż tak dławić przepływ?! Lepiej zastosować tutaj camlocka typ B z gwintem zewnętrznym, na który bezpośrednio lub poprzez kolanko gwint wewn. gwint zewn. można "nakręcić" wąż silikonowy. Będziemy mieli pełny przekrój wewnętrzny bez zbędnego dławienia.

To jakie ty zastosowałeś camloki i czy przewód 12/20 bedzie odpowiedni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam camlocki 1/2" w komplecie typ B i F. Wąż 15/23 (może być w ostateczności 13/19 lub 13/20) aby wkręcić na gwint 1/2". Camlocki typ C część żeńska z króćcem do węża wielkości 1/2" to pomyłka. Nie wiem, czy tam jest nawet te 9 mm średnicy wewnętrznej? Miałem je przez kilkanaście minut jak odebrałem od kuriera. Jeszcze tego samego dnia odesłałem do sprzedawcy z prośbą o wymianę na prawdziwe camlocki.

 

EDIT:

Jeżeli wąż 12/20 do camlocków typ C, to będzie odpowiedni. Tylko te camlocki są be.

Nie wiem natomiast, czy wąż 12/20 nakręci się na gwint 1/2". Mogą być problemy. Ja swoje 15/23 po nakręceniu zdejmowałem przez rozcięcie.

 

EDIT2:

Zamawiając camlocki 1/2" proszę się upewnić, że i główka będzie miała 1/2". Zdarzają się camlocki 1/2" z główką 3/4", choć napis mówi, ze to 1/2".

 

post-6938-0-01048400-1423084156_thumb.png

 

EDIT3:

Poniżej przykład załamania się węża silikonowego zarobionego na camlocku typ C część żeńska z króćcem do węża.

 

post-6938-0-68412500-1423081225_thumb.jpg

 

Dlatego polecam camlocki typ B plus kolanko. Szczególnie jak się oszczędza na grubości węża.

 

Zdjęcie zapożyczone z Katalogu browarów tutejszego forum. Jeżeli naruszam prawa autorskie bardzo przepraszam i jeżeli będzie potrzeba zaraz je usunę.

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie trochę wyrwane z kontekstu :) Wężyki zachowują się inaczej gdy jest w nich medium. Ten ze zdjęcia jest oczywiście pusty Te camlocki wcale nie są be i nie strasz tak nimi innych piwowarów. Gwinty są do wkręcania, a końcówki do węży do węży. Ja mam małe gówniane chińskie pompki i jakoś im te 9 mm nie przeszkadza. Węże mam 12/16mm, może trochę cienkie ale nie mam większych problemów, teraz bym wziął 1-2 mm grubszą ścinkę. Nie muszę nic zaciskać i na siłę na gwint 1/2 nakładać. Jak chcę ściągnąć wężyk to go po prostu ściągam. Ale każdy ma swoje pomysły i doświadczenia i tak zrobi jak uzna za najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie problem z nakręceniem tego węża na 1/2, osobiście wykonałem taką operację ale na wężu 12/16 czyli ścianka 2 mm i to było dosyć trudne. Ścianka 4 mm nie jest tak podatna na rozciąganie.

Ja mam camlocki 1/2" w komplecie typ B i F. Wąż 15/23

A jeżeli można wiedzieć gdzie Kolega dokonał zakupu tego węża, i w jakiej cenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie trochę wyrwane z kontekstu :) Wężyki zachowują się inaczej gdy jest w nich medium. Ten ze zdjęcia jest oczywiście pusty Te camlocki wcale nie są be i nie strasz tak nimi innych piwowarów. Gwinty są do wkręcania, a końcówki do węży do węży. Ja mam małe gówniane chińskie pompki i jakoś im te 9 mm nie przeszkadza. Węże mam 12/16mm, może trochę cienkie ale nie mam większych problemów, teraz bym wziął 1-2 mm grubszą ścinkę. Nie muszę nic zaciskać i na siłę na gwint 1/2 nakładać. Jak chcę ściągnąć wężyk to go po prostu ściągam. Ale każdy ma swoje pomysły i doświadczenia i tak zrobi jak uzna za najlepsze.

 

Co z tego że jest medium, medium podczas pracy w hermsie jest pod znikomym ciśnieniem tak więc załamanie przy źle dobranym wężu gwarantowane, tak więc kolega PiwoLab dobrze prawi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli można wiedzieć gdzie Kolega dokonał zakupu tego węża, i w jakiej cenie ?

 

Tu gdzie koledzy planują dokonać zakupu grupowego artsil

O ile pamiętam cena była (październik 2013) 18,80 zł/mb netto i udało mi się kupić 10 mb.

 

 

...Te camlocki wcale nie są be i nie strasz tak nimi innych piwowarów. ...

 

Ja nie straszę, tylko jako użytkownik camlocków chcę doradzić tym, którzy zastanawiają się jakie kupić. Typ C, czy typ B? Typ B camlocka 1/2" ma pole przekroju wewnętrznego ok. 2,5 raza większe od typu C! A jak ktoś chce już na grubości węża silikonowego przyoszczędzić, to niech się zabezpieczy od załamań stosując w okuciu kolanko. Wtedy wąż przy przejściu z poziomu w pion nie załamie się. Dodatkowo camlock z kolankiem ułatwia zapinanie go jedną ręką. Chodzi mi o coś takiego jak na poniższym zdjęciu, z tym, że u mnie kolanko jest częścią węża.

 

post-6938-0-80163200-1423121218_thumb.jpg

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam camlock typu C i także nie zauważyłem problemów z przepływem. Do tej pory stosowałem tanie chińskie pompki za kilka USD i miałem przepływ wystarczający, choć na robienie czegoś mocniejszego (np. 2- BLG i wyżej) jeszcze się nie porwałem. Kilka dni temu dostałem w końcu pompy o większej mocy i będę testował je w weekend. Wracając do camloków - ja nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

PiwoLab, rozumie, że masz tak zrobione jak na filmiku, czyli kolanko 1/2" gw wew/ gw zewn i na gw zewn kolanka zakładałeś weża silikonowego 15/23 .Mam jednak obawy czy na kolanko 1/2" które ma śr gwintu zew. około 19mm da się nałożyć węża który ma ścianki grubości 4mm a średnicę wew 15. Może masz inny rozmiar weża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... zainteresowałeś mnie tymi złączkami Camlock typ B - zerknijcie proszę czy to co znalazłem na aliexpress się nada, bo cena jest kusząca - CAMLOCK B. Trochę dziwi mnie cena, bo u większości innych sprzedających jest 2x drożej.

 

EDIT:

ok - już widzę gdzie jest różnica - w tych camloc'kach zastosowano stal nierdzewną SS304 - wydaje mi się, że nie będzie to problemem przy użytku w instalacji HERMS.

 

 

pozostałe OFERTY CAMLCOK

Edytowane przez Kamot1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.