Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Do hlt wlewam 35l wody, do mlt 35l wody plus 10 do 11 kg słodu. Po zatarciu całą wodę przelewam z hlt do mlt, z mlt brzeczka do bk i po robocie, Coś tam na dnie w hlt zostanie może 1l, może mniej, to samo w mlt.

Inaczej mówiąc, zaplanowaną ilość wody do wysładzania, mam w hlt na samym starcie pracy, po zacieraniu robię z nią j.w.

Edytowane przez lewatywa8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę o info jak usytuować otwór spustowy z MLT. Głównie chodzi mi o to aby spod fałszywego dna pompka miała co zassać. Garnek około 70L wysokość 65cm. Proszę podpowiedzcie również jak powinno być usytuowane fałszywe dno - chodzi o odległość od dna. Gdyby w dwóch pozostałych garnkach było ważnym rozmieszczenie otworów to proszę o porady. Nie chciałbym garnków popsuć źle rozwierconymi otworami.

 

PS. BK będę grzał gazem (taboret) być może HLT również ale jak narazie przymierzam się do grzałki zobaczymy czy da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim projekcie umieściłem zawór spustowy w MLT jak najniżej dna się dało, aby nie tworzyć zbyt dużej przestrzeni pomiędzy fałszywym dnem a dnem MLT. Nie mierzyłem dokładnie przestrzeni pomiędzy, ale jest ona nieznacznie większa niż otwór spustowy wielkości 1/2 cala.

Edytowane przez Kamot1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dokładnie przemyśleć na jakiej wysokości wykonasz otwory, czy wspawasz mufy. Moje gary stoją na ramie z kątownika o wysokości 20 mm i dlatego na takiej wysokości minimalnej mam wspawane dolne mufy. Inaczej musiałbym nacinać stelaże. W MLT mam dwa otwory w dolnej części gara. Jeden na dnie i z niego zasysam filtrat, drugi z boku 20 mm od dna. Był to otwór rezerwowy, ale zamontowałem w nim zaworek, kolanko i rurkę silikonową, która pełni rolę wodowskazu, a dokładniej informuje mnie czy filtracja przebiega pomyślnie. Jeżeli z filtracją jest coś nie tak to w tej rurce wytwarza się podciśnienie, i poziom cieczy gwałtownie spada, a ja mogę jakość zareagować. Dodatkowo jeżeli stanie filtracja to pompka zaciągnie powietrze z rurki zamiast zbijać młóto. Fałszywe dno też mam 50 mm od dna gara. Ja 5 miesięcy myślałem co i jak zrobić a i tak bym drobne korekty wprowadził.

15ppvn9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam fałszywe dno ok. 50 mm na dnem. Przy garnku MLT 70l uzyskuję dla piw 12

BLG maksymalne wybicie tj. ok. 90-95 litrów (gar BK 100l), ale przykładowo dla

piwa 20 BLG będzie to już ok. 50 litrów. Maksymalny zasyp słodu u mnie to ok.

18-19 kg. Przy obniżeniu FD pewnie jeszcze ze 3-4 kg bym upchnął. A tak brakuje

mi tej wody z pod fałszywego dna.

 

Wg mnie (choć jestem dopiero na etapie zakupów pod HERMSA) przestrzeń pod fałszywym dnem nie powinna być zbyt mała (tzn minimalna jaką da się zrobić), chodzi o bufor brzeczki w czasie cyrkulacji. Te 5 cm wydaje się OK, zresztą na takiej mniej więcej wysokości za oceanem sprzedawane są gotowe kadzie z FD. Aby wybicie było większe (blisko poj. BK) rozwiązanie jest proste, MLT powinien mieć taką samą pojemność jak BK i problem z brakiem miejsca dla większych BLG znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dokładnie przemyśleć na jakiej wysokości wykonasz otwory, czy wspawasz mufy. Moje gary stoją na ramie z kątownika o wysokości 20 mm i dlatego na takiej wysokości minimalnej mam wspawane dolne mufy. Inaczej musiałbym nacinać stelaże. W MLT mam dwa otwory w dolnej części gara. Jeden na dnie i z niego zasysam filtrat, drugi z boku 20 mm od dna. Był to otwór rezerwowy, ale zamontowałem w nim zaworek, kolanko i rurkę silikonową, która pełni rolę wodowskazu, a dokładniej informuje mnie czy filtracja przebiega pomyślnie. Jeżeli z filtracją jest coś nie tak to w tej rurce wytwarza się podciśnienie, i poziom cieczy gwałtownie spada, a ja mogę jakość zareagować. Dodatkowo jeżeli stanie filtracja to pompka zaciągnie powietrze z rurki zamiast zbijać młóto. Fałszywe dno też mam 50 mm od dna gara. Ja 5 miesięcy myślałem co i jak zrobić a i tak bym drobne korekty wprowadził.

15ppvn9.jpg

Czy mógłbyś opisać otwory w HLT który do czego ? Oraz do czego służą otwory 1/2'' w MLT i BK na wysokościach 280 i 270mm ?

W dnie MLT otwór spustowy do zasysania filtratu chyba jest najrozsądniejszy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej HLT.

Gwint 5/4 - grzałka.

Otwór 4 - podłączenie wody bieżącej i wlot cyrkulacji wody w HLT.

Otwor 1 - spust wody i ssanie do cyrkulacji i wysładzania. Po napełnieniu wodą poprzez pompkę woda cyrkuluje w celu wyrównania temperatur w HLT. Przy wysładzaniu przełączam zawór i woda trafia do MLT. Przez króciec 1 na końcu procesu do HLT trafia też zimna woda, która chłodzi brzeczkę w wężownicy i grawitacyjnie wypływa przez otwór 4.

Otwory 2 i 3 służą do podłączenia wężownicy.

Otwór 5 - mufa pod termometr. Podobnie otwory w HLT i BK - mam tam zamontowane termometry tarczowe.

W konfiguracji zaworów jak przy wysładzaniu woda poprzez HLT>MLT trafia do BK, gdzie jest podgrzewana do ok 80st. C. Potem z powrotem do MLT gdzie wsypywane są słody. Grzeje do 80 bo gary zabierają dużo ciepła.

W moim systemie jest dużo zaworów i trójników co pozwala mi na przepompowywanie brzeczki/wody praktycznie w każdym kierunku.

 

Czemu otwór w dnie jest zły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co zmieniać? Już teraz mam problem z wypiciem tego co nawarzyłem :)

Mam to samo.

Oczywiście, że wystarczy 15 mm tylko wykonaj wszystko tak jak na zdjęciu. 50 mm w naszym wypadku wynika raczej z konieczności. Też uważam że MLT powinien mieć prawie tyle co BK. Im jest on mniejszy tym mniej piwa lub o mniejszym Blg można uwarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Planuje budowę własnej instalacji HERMS, i mam kilka pytań do bardziej doświadczonych;

Jaką moc grzałki dobrać do mojej instalacji, planuję budowę garnka MLT, i BK o pojemności ok. 62 litrów. (średnica 400 wys 500mm, wielkość warki max 50l), czy wystarczy 3 KW?

Jaki dobrać do tego sterownik, najlepiej jakaś ekonomiczna wersja, czy taki by pasował ?

http://allegro.pl/re...4819485366.htmlhttp://allegro.pl/re...4819485366.html

Edytowane przez Ironbeer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy warce 40 litrów mam grzałkę 2 x 2 KW,jeśli instalacja jaką masz zamiar budować będzie sterowana prze sterownik to kup z większą mocą zapas nie zaszkodzi.Trzeba pamiętać o stratach ciepła w czasie podgrzewania,lepiej mieć więcej niż za małą moc grzewczą.

Edytowane przez maxhot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam 2x2kW i uważam, że przydałoby się więcej, zwłaszcza do podgrzewania. Do samego już gotowania od biedy wystarczy te 2kW, przy zaizolowanym garze.

W zaciernym 50l standardowo 2x1750W, w zupełności wystarcza. Do HLT (30l) wrzucam nurnikową 2kW, bo ta lidlowska mnie denerwuje, ma przebicie i śmierdzi paloną izolacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jakby ktoś był zainteresowany pompa magnetyczna ze stali nierdzewnej:

http://www.aliexpres...2262626927.html

A tutaj w dobrej cenie węże silikonowe 12 x 22 mm:

http://www.aliexpress.com/item/Silicone-Tubing-Silicone-Tube-12-22-12x22-High-Transparency-Medical-use-FDA-silicone-tubing-tube-T/1115481140.html

Edytowane przez Wajcha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś był zainteresowany pompa magnetyczna ze stali nierdzewnej:

http://www.aliexpres...2262626927.html

A tutaj w dobrej cenie węże silikonowe 12 x 22 mm:

http://www.aliexpres...1115481140.html

No widzisz a ja zamówiłem tą MP-15RM - nie zmarnuje się :)

 

Co do rurek to ta ze ścianką 1,5mm się nie nadaje?

http://www.sklep.mcz.com.pl/20,Waz-silikonowy-12x15-mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.