Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem, bo to jedyne wyjscie jakie znalazlem narazie brak odpowiedzi. Zdaje sie ze wycofali się z aliexpressu. Jedynie przez alibaba.com mozna je dostac. 29 usd sztuk, ale minimalne zamówienie to 50 szt. A wygladaja naprawde pożadnie te pompki i znalazlem dobre recenzje na zagranicznych forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po dłuższych testach moich pompek na wodzie i mogę stwierdzić, że uzyskałem maksymalny przepływ na poziomie 2,4-2,6 litra na minutę, gdy puszczałem wodę przez wężownicę (18 metrów). Jestem ciekaw jak będzie z zacierem i czy nie będzie za mało. Przejście z temperatury 67 do 75 stopni nie było problemem i poszło dość szybko - i znowu ku pamięci testy na wodzie, a nie na zacierze.

Po weekendzie postaram się porobić zdjęcia mojej instalacji i wszystko opisać - jestem załadowany pracą i stąd brak czasu na większe opisy.

Edytowane przez Kamot1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem wczoraj kolejne dłuższe testy na wodzie. Zanim opiszę moje spostrzeżenia, najpierw krótki opis sprzętu, sterownika i sposobu pomiaru temperatury:

 

- sterownik PAMEL PRM3F z dwoma sondami temperaturowymi, gdzie jedna jest sondą nr 1 głowną, a druga sona nr 2 jest zabezpieczeniem wymiennika

- zbiornik HLT z wężownicą i grzałką 4,5 KW w środku

- zbiornik MLT z fałszywym dnem (pomijam BK do warzenia, bo dla tego opisu jest niepotrzebny)

 

Sterownik PAMEL jest ustawiony w tryb automatyczny i pierwsza główna sonda pomiarowa jest umieszczona w MLT (zbiornik ze słodami), a druga, która jest sondą zabezpieczającą przed przegrzaniem całego układu jest w HLT (z wodą i wężownicą - wymiennik ciepła) i monitoruje temp. wody wymiennika.

 

Sonda nr 1 w MLT (słody) spełnia najważniejsze zadanie, bo to w oparciu o nią grzałka w HLT (wężownica) steruje podgrzewaniem wody wymiennika, a to właśnie przez wężownicę zanurzoną w HLT płynie zacier ze zbiornika MLT. Dlaczego takie podłączenie - chciałem mieć stały wgląd w temperaturę w kotle zaciernym (MLT), aby kontrolować temp. zacierania. Grzałka w HLT i 50 litrów wody, które tam jest podgrzewane do zadanej temp. np. 67 stopni ma ogromną bezwładność temperaturową. Woda przy grzałce jest podgrzewana do dużo wyższej temp. niż zadane np. 67 stopni, a czujnik, który jest oddalony od grzałki pokazuje niższe temperatury. Co to powoduje? Woda przy grzałce dogrzewana jest do ok. 80 stopni, potem powoli równomiernie rozchodzi się po całym zbiorniku, a w międzyczasie czujnik załapuje temp. 67 stopni i wyłącza grzanie. Niestety jest już za późno, bo woda jest dogrzana do dużo wyższej temp. i po 10 minutach temp. całego układu nadal rośnie, pomimo wyłączonej grzałki, bo woda wyrównuje swoją temperaturę --> to powoduje, że zacier (na razie też woda) krążący przez wężownicę także zyskuje wyższą temp. i nie jest w stanie utrzymać stałej temperatury 67 stopni.

 

Wnioski:

- muszę spróbować wymusić mieszanie/recyrkulację wody w HLT. Wtedy temperatura będzie się równomiernie rozkładała i nie będzie bezwładności temperaturowej lub

- sondę nr jeden przenieść do zbiornika HLT - dogrzać wodę do np. 67 stopni - potem lub w trakcie puścić zacier (wodę) przez wężownicę i pozwolić jej cyrkulować przez pewien czas, aby temp. się wyrównały. Chyba nie zdążę przed weekendem wszystkiego potestować i zacieranie przełożę na następny tydzień.

 

Jak macie to u siebie rozwiązane? Gdzie monitorujecie temp wody w pierwszej kolejności?

 

 

EDIT:

 

Co do przykładu z camlockiem typ C to akurat jest nietrafiony. Przerabiałem to na sobie. Miałem takie camlocki zakupione i szybko je oddałem. Ta średnica 13 mm to zewnętrzna średnica części przyłączeniowej do węża, wewnątrz było może 9 mm.

 

Andrzejk2 --> a co masz w takim razie u siebie? U mnie na razie sprawdza się ten typ C.

Edytowane przez Kamot1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze najlepszym sposobem jest recyrkulacja w HLT. Na dwóch pompkach jedna zajmuje sie transportem brzeczki przez wymiennik przez trzy weze, z tym ze ostatni bezposrednio z wyjscia wezownicy do MLT, druga pompka do recyrkulacji w HLT i potem bezposrednio po zacieraniu przepieta do MLT do wysladzania. Wydaje mi się, że nie ma lepszego sposobu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też doszedłem do takiego wniosku - poczytałem także dokładnie jak to robią na theelectricbrewery.com i tam jest ten sam sposób. Swoją drogą, nie mogłem zrozumieć zasady działania współczynnika mocy w sterowniku Pamela i miałem zbyt wysokie wartości ustawione, dlatego grzałka grzała do samego końca na 100%. Jak sonda łapała temp. docelową, to się wyłączała, a nie było wcześniej spokojnego narastania i zmniejszania mocy - stąd ogromna bezwładność temeraturowa. Muszę obniżyć współczynnik mocy i wtedy temperatura będzie narastała bardziej płasko i równomiernie, bo będzie czas na wymieszanie się wody w HLT po recyrkulacji.

 

Dziś mam zajęty cały wieczór, ale jutro będę testował ponownie, więc dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No muszę z tym pokombinować. Wiem, że tak powinno być to zrobione, ale chciałem mieć stały wgląd do temperatury zacieru, bo np. jak wrzucę słody to zawsze temp. spadnie o 2-3 stopnie i wtedy potrzebny jest czas na cyrkulację zacieru przez HLT, aby to znowu wyrównać. A skoro pamel ma możliwość sterowania temperaturą także za pomocą drugiej sondy, którą umieszcza się w wymienniku, to tutaj także mogę dać zabezpieczenie, aby temp. w wymienniku nie wzrosła powyżej zadanej np. 67 stopni. Potrzebne jest tylko równomierne rozłożenie temperatury w całym kotle, poprzez wymuszoną cyrkulację wody, czego nie robiłem.

 

Dodatkowo pamel, ma to do siebie, że w momencie gdy temp. spada poniżej zadanej, to zatrzymuje odliczanie i czeka na dojście do temp. zadanej. Stąd moje próby umieszczania sondy głównej w zacierze, a zabezpieczającej w wymienniku - tym bardziej, że temp. z sondy drugiej nie jest wyświetlana na głównym ekranie i nie ma jej stałego podglądu.

 

Muszę jeszcze potestować, bo być może u mnie w sterowniku coś jest nie tak z oprogramowaniem, bo temperatura z sondy nr 2 jest pokazywana trochę dalej w menu, ale mam wrażenie, że jest to odzwierciedlenie z sondy nr 1.

Edytowane przez Kamot1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście zacieram 90 minut, wysładzam ok. 45-60 minut i gotuję 90 minut.

 

Dlaczego tak długo wysładzasz? Myślałem, że FD właśnie ułatwia ten proces i przy zwykłym piwie z większościa zasypu pilzneńskiego to max 30 minut. Ja cały proces chciałbym zamknąć w 4-5 h dwie warki pod rząd. Zawsze gotujesz 90 min ?

- sterownik PAMEL PRM3F z dwoma sondami temperaturowymi, gdzie jedna jest sondą nr 1 głowną, a druga sona nr 2 jest zabezpieczeniem wymiennika

 

- zbiornik HLT z wężownicą i grzałką 4,5 KW w środku

 

- zbiornik MLT z fałszywym dnem (pomijam BK do warzenia, bo dla tego opisu jest niepotrzebny)

 

Gdzie kupiłeś grzałkę i czy ten sterownik ma takie same funkcje jak ten: http://www.pamel.biz/sklep4/product_info.php?cPath=21&products_id=150

 

Chce jeden czujnik dać w HLT, dwa w MLT ( jedne w kadzi, a drugi na wyjściu w kranie zamontowany w trójniku) oraz jednen w kadzi warzelnej żeby sprawdzać temperature chłodzenia, bo planuje chłodzić tradycyjnie. Czy ten sterownik jest w stanie regulować temperaturę z większej ilości sond ?

 

Do teraz myślałem, że sterowanie temperatury jest na podstawie odczytu z MLT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzie mierzyć temperaturę, którą będę regulował wodę w wymienniku? Proszę o proste wyjaśnienie.

U mnie będzie system mieszany, to znaczy podnoszenie temp. np o 10 st. będzie realizowane za pomocą palnika gazowego pod kotłem HLT, natomiast już utrzymywanie stałej temp. podczas przerw będzie za pomocą grzałki i regulatora PID. Nie mam możliwości użycia tylko grzałek elektrycznych. Mam możliwość pomiaru temp.w HLT, MLT oraz na wyjściu z każdego kotła mogę dać ewentualnie trójnik i tam dać sondę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie takie grzałki kupione w Selfie. Zadzwoń do nich i powiedz, że chcesz je do piwa, to dobiorą Ci odpowiedni sprzęt pod kątem napięcia powierzchniowego, aby nic się nie przepaliło. Co najciekawsze, to jedna grzałka u nich kosztuje chyba ok. 150 zł i możesz zamówić wysyłkowo. Ten sam pan jednak od razu podał mi nazwę hurtowni w moim mieście (Olsztyn) i polecił, abym najpierw u nich sprawdził czy mają na miejscu lub żeby mi sprowadzili, to oszczędzę na kosztach wysyłki. Co najciekawsze w hurtowni w Olszynie sprowadzili mi te grzałki z Selfy z cenę 90 zł za sztukę. Na pytanie skąd taka różnica w cenie i dlaczego są tańsi od producenta dostałem odpowiedź, że bardzo dużo od nich biorą i mają wielkie rabaty. Dlatego polecam sprawdzić w lokalnych hurtowniach.

 

Co do sterownika, to nie wygląda mi on na zastosowanie w browarze. Najlepiej napisz do producenta co Cie interesuje (ja tak zrobiłem), pod jaką moc grzałek i zasilania, a on Ci dobierze odpowiedni sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przed czy za zaworem to jeszcze nie wiem. I tak ten czujnik traktować będe jako dodatek, sterownik ma możliwość 4 sond i tyle chce wykorzystać. Rozumiem, że sonde w HLT masz również przy zaworze ? Bo planowałem w wspawać mufe również w ścianke, ale wiadomo to dodatkowy koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno słowo o Selfa - polecam zadzwonić i powiedzieć do czego ma służyć grzałka. Ja powiedziałem ile wody będę gotował, w jakim kotle i w jakim czasie chcę doprowadzić do wrzenia, to mi facet wszystko świetnie w programie wyliczył i dobrał odpowiedni sprzęt.

 

Co do gotowania - ktoś pytał dlaczego 90 minut --> tu chodzi o czas potrzebny do zredukowania DMS. Związek ten ma czas połowicznego rozpadu określany na 45 minut, więc po 90 minutowym gotowaniu DMS pozostaje bardzo niewiele. Potem, należy jak najszybciej schłodzić brzeczkę do temp. poniżej 80 st., aby uniknąć ponownego powstawania DMS. Jako minimum powinno się gotować brzeczkę 90 minut przy robieniu piw bardzo jasnych z dużym udziałem słodu pilzneńskiego, bo ten ma najwięcej DMS. Przy piwach ciemnych zapach DMS będzie bardziej przykryty przez aromaty palone i do tego słody ciemne, poprzez suszenie w wyższej temp. mają zdecydowanie mniej DMS, więc w tym wypadku czas gotowani można skracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno słowo o Selfa - polecam zadzwonić i powiedzieć do czego ma służyć grzałka. Ja powiedziałem ile wody będę gotował, w jakim kotle i w jakim czasie chcę doprowadzić do wrzenia, to mi facet wszystko świetnie w programie wyliczył i dobrał odpowiedni sprzęt.

 

Co do gotowania - ktoś pytał dlaczego 90 minut --> tu chodzi o czas potrzebny do zredukowania DMS. Związek ten ma czas połowicznego rozpadu określany na 45 minut, więc po 90 minutowym gotowaniu DMS pozostaje bardzo niewiele. Potem, należy jak najszybciej schłodzić brzeczkę do temp. poniżej 80 st., aby uniknąć ponownego powstawania DMS. Jako minimum powinno się gotować brzeczkę 90 minut przy robieniu piw bardzo jasnych z dużym udziałem słodu pilzneńskiego, bo ten ma najwięcej DMS. Przy piwach ciemnych zapach DMS będzie bardziej przykryty przez aromaty palone i do tego słody ciemne, poprzez suszenie w wyższej temp. mają zdecydowanie mniej DMS, więc w tym wypadku czas gotowani można skracać.

 

Teorie o prekursorach DMS znam i uważam, że 60-70 minut naprawde wystarczy. Tylko piwa mocne gotuje 90-120 minut. Zreszta nigdy nie miałem problemów z DMS. Wysłałem zapytanie do tej firmy oraz do firmy Pamel. Kadź warzelną będę będę ogrzewał gazem, więc interesuje mnie wyłacznie grzałka do HLT 36 litrów. Co do chłodzenia i DMS dlatego nie chce robić chłodnicy przeciwbieżnej lub wymiennika, bo tradycyjna chłodnicą chłodze 25 litrów brzeczki do 20 stopni w 15-20 minut.

Edytowane przez goral89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega Ultra Low Watt Density ? Grzałki obecnie po 27 dolców, więc cena jest bardzo dobra. Dodatkowy osprzęt to osłona, kabel etc?

 

Czy dobrze, widze że ta grzałka ma gwint do wkręcenia w mufe ? Jeżeli tak to jaka mufa do niej pasuje ?

Edytowane przez goral89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo pamel, ma to do siebie, że w momencie gdy temp. spada poniżej zadanej, to zatrzymuje odliczanie i czeka na dojście do temp. zadanej.

 

 

Poproś firme Pamel o zmianę softu, zostało to już poprawione.

 

http://www.piwo.org/topic/8740-regulator-temperatury-z-pid-i-ssr-jaki-model-polecacie/page__st__100

Edytowane przez bimbol2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.