Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wrócę z delegacji biorę się za Hermsa. Tiga mam. Tata umie spawać. Jedynie trochę pomieszczenie mnie przeraża. Dysponuję pomieszczeniem ciepłym w kafelkach ale niskim może 2 max 2,2 metra.

 

Lepiej kupić KEGA czy lepiej samemu wyspawać garnek 50 litrów? Zamówić z blachy nierdzewnej formatki i w domu pospawać. Ktoś próbował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym połączenia wszystkie zrobić skręcane tzn te co przechodzą przez keg i tu moje pytanie jakie uszczelki czy te czerwone do wody się nadają ?

Boję się o sylikonowe, że temperatura kega może źle na nie działać. Mam keg podgrzewany gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym myć/dezynfekować chłodnicę przeciwprądową? Zwykły ludwik wystarczy po użyciu i potem przed chłodzeniem kilka litrów brzeczki bez wody chłodzącej puścić? Drugie pytanie czym czyścić wymiennik miedziany w HLT (bo pewnie nie dostane w sensownej cenie rury na wymiennik z KO), czym dezynfekować, żeby uniknąć powstawania niechcianych związków?

Edytowane przez Hefeweizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica z nierdzewki kosztowała mnie 170 pln fi 10 z rurki o długości 10 mb. To chyba nie tak drogo.601377599 to numer do klienta który tym się zajmuje i od razu się targuj chłopek otwarty na propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica z nierdzewki kosztowała mnie 170 pln fi 10 z rurki o długości 10 mb. To chyba nie tak drogo.601377599 to numer do klienta który tym się zajmuje i od razu się targuj chłopek otwarty na propozycje.

10mm rurka śr zewnętrzna? Czy to wystarczy do HERMSA, bo do swojego myślałem o 15m fi zewn 12-15 rurki miedzianej.

 

http://www.ebay.pl/i...984.m1423.l2649 znalazłem coś takiego, trochę tańsze od tego http://www.ebay.pl/i...984.m1423.l2649 i bliżej, do kega by się nadało i można było by podwójnie wykorzystać, tylko kwestia zmiany złączy, ale to najmniejszy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fi 8 czy fi 10 przynajmniej przy próbach które zrobiłem mi wystarczy szybciej się ciecz ogrzewa i szybciej oddaje swoje ciepło

co innego kwestia czasu w jakim cykl się zamyka ale to nie problem.

resztę instalacji mam 3/8 cala

Edytowane przez franc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj robiłem piwko na swoim HERMS'ie i zauważyłem jedną ciekawą zależność. Przepływ zacieru zmienia się drastycznie w zależności od tego jak podepniemy wąż do cewki wymienika ciepła.

Na "theelectricbrewery" sugerują żeby pompka podłączona była do cewki od dołu przeciwbierznie do ciepłej wody w HLT, która wpada od góry. Przy takim połączeniu i zastosowaniu pompki od pralki

miałem jakieś 2l/min. Dzisiaj podłączyłem pompkę do górnego króćca i ku memu zdziwieniu przepływ wzrósł do jakichś 6l/min. Pojawił się natomiast problem ze zbijaniem się słodu wspominaany przez

kolegów. Ratowałem się mieszaniem słodu co czas jakiś i dławieniem pompki na wylocie zaworem. Po paru próbach udało mi się ustalić położenie zaworu, przy którym słód się nie zbijał.

 

Z moich obserwacji podczas dwóch pierwszych warek wynika, że na zbijanie się słodu receptą jest grubsze śrutowanie. Moje fałszywe dno ma 1,5mm grubości i podczas zbijania się słodu nie wygina się. Przy pierwszej warce (słód ześrutowany grubiej) miałem przepływ ok. 5l/min i było wszystko ok. Wczoraj coś 1-2l/min, stanowczo za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie jest tak jak piszesz. Nie spodziewałem się tylko, że różnica będzie tak duża. Wcześniej skróciłem też samą cewkę z 15m do 10 i efekt nie był tak widoczny jak odwrotne połączenie. Jak ktoś używa lepszych pompek to nie ma to zapewne większego znaczenia. Tak czy siak są w stanie pokonać ten opór. Na zbijanie się młóta jest parę sposobów. Dławienie pompy, grubsze śrutowanie, dodatek w postaci łusek ryżu, bądź zwilżanie słodu przed śrutowaniem. Ewentualnie inne fałszywe dno. Co będzie najlepsze wyjdzie w praniu. Ważne, że nadzieja wróciła :)

 

Nie wiem czy to jest przeciwbieżność, ciepła woda w wymienniku tylko sobie cyrkuluje. Odwrotne połączenie powoduje lepszy przepływ, w czym pomaga grawitacja. Przy podłączeniu od dołu trzeba wspinać się na górkę. Odwrotne połączenie, to jakby z górki zjeżdżać. Wystarczy tylko na nią wejść. Ale nie to jest problemem. U mnie mniejszy przepływ spowodowany był zbiciem się słodu. Nie da rady go podkręcić, ponieważ brakuje brzeczki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrotne połączenie powoduje lepszy przepływ, w czym pomaga grawitacja. Przy podłączeniu od dołu trzeba wspinać się na górkę. Odwrotne połączenie, to jakby z górki zjeżdżać. Wystarczy tylko na nią wejść.

Nie to żebym się czepiał ;) , ale to bzdura...

Szybkość przepływu w żadnym przypadku nie będzie zależeć od różnicy poziomów, bo suma różnic zawsze w takim układzie wyniesie zero (tyle samo w górę co i w dół).

Nie ma też znaczenia jak długie odcinki rury prowadzą pod górkę, a jak długie w dół - liczy się tylko suma przewyższeń i długość całego obwodu (opór wewnętrzny przewodu), a te wartości są stałe niezależnie od kierunku podłączenia.

Jednym z efektów takich zależności fizycznych jest fakt, że do 'napędzenia' rozległych i wielopoziomowych układów centralnego ogrzewania wystarczają pompy o mocach rzędu 30W.

 

W naszych zestawach główną rolę odegra z pewnością stopień i jakość śrutowania, temperatura i ewentualnie rodzaj mieszania.

 

edit:

Tak dla jasności - mam na myśli układ w całości wypełniony wodą, dla którego maksymalny słup podniesienia cieczy pompy nie ma znaczenia..

Pewien wpływ ma tu z pewnością różnica temperatur na wejściu i wyjściu przewodu, ale zdaje się, że w przytoczonym przykładzie będzie to całkowicie pomijalne.

Edytowane przez lopez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja brzeczki spod fałszywego dna jest problemowa i taki układ jest do kitu, wielka niewiadoma zatka się lub nie.W moim sprzęcie fałszywa dno zmieni pozycje z poziomu na pionowy (kształt walca) zostanie zmieniona zasada działania.Wpłynie to na 100% zasadę działania bez przejmowania się jak słód został ześrutowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że poziomy poziomami a brzeczce łatwiej spłynąć z góry przez 10m wężownicy, niż wspinać się 10m pod górę. Może kolega Maciek Anioł ma słabą pompę i ciężko jej przepychać pod górę klejący się zacier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkość przepływu w żadnym przypadku nie będzie zależeć od różnicy poziomów, bo suma różnic zawsze w takim układzie wyniesie zero (tyle samo w górę co i w dół).

 

Racja. Tak dla pewności podłączyłem mój sprzęt celem sprawdzenia. Przy jednym i drugim podłączeniu przepływ dla czystej wody miałem taki sam. Czym w takim razie wytłumaczyć wynik eksperymentu kolegi Maciek Aniol? Przecież woda musi pokonać te same poziomy!?

Myślę, że tak jak i w przypadku naszych problemów główny powód to jakość/grubość śruty i temperatura, ewentualnie kiepskie wymieszanie zacieru lub jego zapowietrzenie.

Ja uważam że poziomy poziomami a brzeczce łatwiej spłynąć z góry przez 10m wężownicy, niż wspinać się 10m pod górę. Może kolega Maciek Anioł ma słabą pompę i ciężko jej przepychać pod górę klejący się zacier.

Jakbyś sobie tego nie wyobrażał, to dla szczelnego i zamkniętego układu wypełnionego w całości cieczą nie ma to żadnego znaczenia, czy wężownicy będzie 1m w górę i 100m w dół czy też na odwrót.

Napór wody znajdującej się w odcinku 'pod górę' będzie zawsze równoważony przez ciężar (i siłę ssania) wody znajdującej się w odcinku 'z górki'

Przy ocenie wpływu grawitacji znaczenie ma jedynie różnica poziomów (u nas stała=0) a nie długość przewodu.

Jedynym warunkiem jest to, że układ musi być wypełniony wodą, więc jeśli pompa da rade podnieść słup cieczy powyżej maksymalnego przewyższenia lub jeśli wcześniej zalejemy cały układ, to przepływu będą identyczne bez względu na kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzejk2- czy timerem w szafie sterującej ustawiasz czasy poszczególnych przerw i po pierwszej przerwie ustawiasz następna czy automatycznie ustawiasz cały proces zacierania tak jak to jest np. w sterowniku Pamela, oraz czy masz może schemat elektryczny szafy sterującej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.